13
Kasım

Yazan: WEBMASTERYOLCU  |  Kategori: Webmaster ve Web Dersleri  |  Okunma: 7.753 Defa

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar farklı bir seo anlatımı ile yine bir araya gelmiş bulunuyorum.  Bu dersimde sitelerimizin sıralamasını etkileyen ve ziyaretçi kaynağı olarak görebileceğimiz bir diğer backlink kanalı olan video sitelerini ele alacağız. Video sitelerinden kastım youtube, dailymotion, Vimeo gibi dünyaca ünlü sitelerden oluşacaktır. Her sektör için gerekli ve kazançlı bir işlem olacak olan video backlinkler sizlere olumlu dönüşler sağlayacaktır. Konumuza geçmeden önce dilerseniz bir önceki dersimizi inceleme olmayan arkadaşlarımız için bir hatırlatma yapalım. Bir önceki ders:  Sosyal Ağlardan Backlink

Video Backlink

Bir çok arkadaşımız mutlak bildiği konular belki çok basit gelecek olsada bir çok insanın yabancı kaldığı konular olduğu unutulmamalıdır. Buna binaen konuyu özetle ele alıp sizlere göstermek için bir uygulama videosu yükleyeceğim.

Video Backlink Nasıl Alınır?
Evet değerli arkadaşlar video sitelerinden sitemiz yada alt sayfamız için backlink alma teknikleri için gerekli konulardan birisi video sitelerine kayıt olmak youtube için gmail hesabı olanlar otomatik giriş yapabilir. Diğer dailymotion ve vimeo içinse kayıt olmanız gerekecektir. Kayıt olduktan sonra ilk işlem video upload etmektir. Yani bir videomuz olması gerekiyor illede kamera ile çekilmiş olması gerekmez en amatörce yapılmış ir slayt resim akışı bile olabilir.

Youtube Dailymotion Video Yükleme
Evet arkadaşlar bir videomuz var dikkate din aynı videoları kullanmaktan kaçının, farklı hale getirin, örnek bir klip bir çok insan aynı klibi hiç el sürmeden yükler sizi bunu direkt olarak kullanmak yerine az bir farklı hale getirin süresini uzatacak yada kısaltacak küçük bir işlemle bir çok videodan özgün hale gelmesi mümkündür. Örnek olarak video sonuna 2 3 saniyelik bir süre ekleyerek site adresi vs ekleyebilirsiniz. Diğerleri 10 saniye ise sizinki 12 saniye olur yada kendiniz bir video hazırlarsınız hepten özgün olacaktır.

Youtube Video Yükleme Backlink Alma
Dünyanın en gelişmiş video sitesi son aylarda Türkçe sitesinide açarak ülkemiz için daha kullanışlı hale gelmiştir. Youtube video yükleyip backlink alma konusunda iki farklı alandan faydalanacağız. 1. Alan video başlığından link alma 2. alan ise en çok kulalndığım tavsiye ettiğim kısım olan video açıklamasından aşağıdaki resimden uyguladığım video ekleme şeklini görebilirsiniz.

youtube video yükleme

Dailymotion Video Yükleme Backlink Alma
Bu siteden ise backlink alma yöntemi youtube tam tersi yönde olacaktır. Çünkü video açıklamasına eklenen url link halini almaması nedeniyle pekte işinize yaramayacaktır. O nedenle video başlığını çok uzun tutmayarak başlık bitimine müteakip site adresi eklemeniz etkili olacaktır.

dailymotion video yükleme

Vimeo Video Yükleme Backlink Alma
Yukardaki video siteleri kadar izleciniz olmasada amaç backlink almaktır. Başlık kısmında link eklemeyin bu sitedede video açıklaması kısmına site adresi yada alt sayfa linkinizi ekleyebilirsiniz.

vimeo video yükleme

Video Yükleme Hataları

Bir çok video denk gelmişimdir. Düzensiz video ekleme ve alakasız videolardan alınan backlinler size zamanla zarar verecektir.
Mutlaka video başlığınızı alakalı ve akıcı kelimelerden seçiniz. Video açıklamasını boş bırakıyorsunuz kesinlikle özetleyici en az 5 6 kelime bir şey yazmalasınız. Anahtar kelimeler 7 – 8 adet olmalı alakalı kelimelerden olmalıdır. Örnek WordPress etiket sistemi gibi düşünebilirsiniz. Size ait olmayan videoyu aynen kullanmayın az farklılaştırın süreyi uzat kısalt ekleme vs yaparak.

Video Backlinkler Sadece Ana Sayfaya Olmamalı
Diğer bir hatada bu yönde olmaktadır. bir çok link inşası ana sayfaya yapılarak hata yapılmaktadır. Ana sayfa dışında alt sayfa ve kategorilerede dağıtım yapılarak denge sağlanmalıdır. Bunu daha net anlamak üzere uygulama yaptığım web site için bir sayfa hazırladım Alvina tesettür giyim firmaları arasında başarılı bir çıkış yaşaması nedeniyle rekabeti adıma dım yükseliyor. Bu firmayı tanıtan yazılar yazdım sosyal ağlarda tanıttım ve şimdide Video sitelerinden destek alacağız. Bu sebeple hazırladığım videoyu eklerken linki ana sayfa yerine http://www.tesetturgiyimfirmalari.com/alvina sayfasına yani alt sayfaya alıyorum.

Videoların Üst Sıralarda Çıkması
Video eklediniz ama videonuz izlenme sayısı hiç ilerlemiyor. Neden olabilir tabiki aramalarda üstlerde çıkmaması ve bir diğer etken videonuzun google aramalarında çıkmamasıdır. Videoların üst sıralarda çıkması için videonuzu sitenizde, facebook profiliniz yada sosyal ağlarda payaşın izlenimi artırın ve keyfinize bakın. Bu dersimizde bu kadar arkadaşlar konu hakkında soru öneri ve görüşlerinizi lütfen iletiniz. Allaha emanet olun Bu dünyaya geliş amacımızın Allaha kulluk etmek olduğunu sakın unutmayın her isteğinizi yüce yaratandan isteyin Rabbim siz ve sevdikelrinize başarı ve huzur versin.

Kaynak: Seo Dersleri 6   Paylaş

4 Yorum yapılmış

 • lineer kızak
  21 Ekim 2013 | Cevapla

  paylaşım için tşk.

 • Ferhat Yıldız
  11 Kasım 2014 | Cevapla

  Emeğinize sağlık gerçekten son derece açıklayıcı bir anlatım olmuş.

 • erdal
  27 Aralık 2014 | Cevapla

  vermiş olduğunuz bilgiler çok iyi ve açıklayıcı yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı sizlere teşekkür ederim kolay gelsin.

 • Aziz
  30 Ekim 2016 | Cevapla

  Güzel paylaşım olmuş teşekkürler.

Yorum yapın