Ankara Kosgeb Kursları

Ankara’da yaşayan vatandaşlarımız için şimdi kendi işlerini kurma fırsatı geliyor. KOSGEB Ankara hizmet merkezi müdürlükleri tarafından açılacak olan uygulamalı girişimcilik kursuna katılıp, alacağınız sertifika ile sizde kendi işinizin patronu olmak için ilk adımı atmış olacaksınız. Bu sayfanın amacı bilgi vermenin yanısıra Ankara ve ilçelerinde önümüzdeki 3 aylık süre içerisinde açılması planlanan kursları duyurmaktır.

Ankara’da Açılacak Olan Kosgeb Kursları
KOSGEB tarafından önümüzdeki aylarda açılması muhtemelen kurs duyuruları aşağıda yer almaktadır. Detay kısmına tıkladığınızda başvuru için gerekli şartlar ve kayıt adresini görebilirsiniz. Aşağıda yer alan liste sürekli güncellenmekte olup, Kosgeb tarafından yayınlanan yeni eğitimler sizlere bu sayfada duyurulacaktır.

ANKARA KOSGEB Ankara OSTİM Hizmet Merkezi Müdürlüğü 11.02.2015 28.02.2015 Detay

Kosgeb Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?
Aksi belirtilmedikçe detay kısmında yer alan adrese bizzat başvurmak gerekmektedir. Kosgeb kursları kendi kurum elemanları ile verdiği gibi aynı zamanda belediye, üniversite ve meslek kursları aracılığı ilede sizlere ulaşmaktadır. Böylesi durumlarda kayıt sistemi eğitimi veren kurum tarafından belirlenmektedir. Örnek İstanbul’da İsmek kursları tarafından uygulamalı girişimcilik kursları verilmektedir. Kayıtlar ise Eylül ayı ile başlayıp, online internet üzerinden yapılır.

Kosgeb Nedir, Ne İşe Yarar?
Bir çok arkadaşımızın tam olarak tanıması konuya hakim olması mümkün olmayabilir. Bu nedenle Kosgeb’i tanıyalım, fonksiyonları nelerdir, insanlara sağladığı olanaklar neler birlikte görelim. Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB ülke ekonomisinin kalkınması için imkanlar geliştirmektedir. Bu kapsamda yeni işverenlerin ortaya çıkması, varolanların dahada gelişmesini sağlamaktadır.

İş Kurmanız İçin Maddi Destek Sağlar
Bir mesleğiniz var işkurmak istiyorsunuz burada size kuracağınız işi profesyonel bir şekilde kurma imkanı sunan ve aynı zamanda maddi destek vermek üzere planlanmış KOSGEB karşılamaktadır. Girişimciler yani yeni iş kuracaklara maksimum 100 Bin TL’ye kadar maddi destek sağlamaktadır. Hemde faizsiz ve 2 yıl sonra geri ödenecek şekilde veriyor. Bununlada sınırlı kalmayan Kosgeb verdiği imkanların 30 Bin TL’sini size hibe ediyor. Örnek 100 Bin TL kullanan bir vatandaş Kosgeb’e sadece 70 Bin TL ödemesi gerekiyor. Çünkü %30’luk kısmı devletimiz tarafından size hibedir.

Web Tasarım Ajansı Kurabilirsiniz
Sitemizin yayınları bildiğiniz üzere webmasterlere yönelik olup, web tasarım, web proğramlama, seo gibi bilgileri olan bir arkadaşımız KOSGEB’in sağlayacağı imkanlarla kendine bir web tasarım ajansı açabilir. Bu sadece bir örnek olup, aynı şekilde bir hosting firması yada daha bir çok sektör ismi geçebilir.

Bilgi ve Başvuru Merkezleri
Ankara’da yaşayan vatandaşlarımız için aşağıda Ankara’a yer alan Kosgeb hizmet merkezi müdürlükleri ve Kosgeb’in izin ve yetki vermiş olduğu sanat ve meslek odalarına ait bilgiler yer alıyor. Kosgeb hakkında daha fazla bilgi ve eğitim başvurularınızı bu kurumlardan birine yapabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için aramaya çekinmeyiniz.

Kosgeb Ankara Şubeleri
 Büyük boyutta görmek için üzerine tıklayınız.

İstanbul’da Kosgeb Kursları
Bu sayfada sadece Ankara’da açılması muhtemel kurslara yer verilmiş olup, İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımız ise daha şanslı oldukları söylenebilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sanat ve meslek kursları İsmek ile ortak çalışma yapan Kosgeb İsmek’te hem meslek hemde iş sahibi olmanızı sağlıyor. İsmek’te ücretsiz eğitim verilen 348 branştan eğitim alarak hem meslek hem iş kurma imkanlarını kaçırmayın. İsmek ve İstanbul’da Kosgeb Kursları için aşağıdaki linke tıklayınız.
https://www.ismekkurs.com/kosgeb-kurslari-istanbul

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir