Asgari Ücretle Webmaster Aranıyor!

Webmaster Arayan Firmalar

En zor mesleklerden birisi olan web tasarım sektörü sınırsız bir bilgi anlayışını içinde barındırmaktadır. Bir webmasterin konuya hakim olması başarılı siteleri yapabilir konuma gelmesi için bazen yıllar geçmesi gerekebilir. Site yapması demiyorum başarılı elle tutulur beğeniler site yapmasından bahsediyroum değerli arkadaşlar. Hele birde webtasarım ve seo konusu ile ilgileniyorsa o kişi rahat, huzurlu olması bazen imkansızdır.

Peki Ne İçin Bu Çileye Katlanmak?
Mutlak sebep maddiyat kazanç sağlamak içindir her iş sektöründe olduğu gibi, Peki bu insanlara hakkını veriyorlarmı acaba yada hakkının emeğinin değerinin farkında olan kaç firma vardır.

Hangi devirde Asgari Ücretle Webmasterlik?

Bir telefon için bile 2000 TL gözden çıkaran insanlar verdikleri iş ilanları ile asgari ücretle web tasarımcı arıyor. istedikleri özellikleri görseniz aklınız durur. Tam zamanlı çalışacak site tasarlayacak, güncelleyecek eee başka ne lazım bitermi kardeşim daha dur hele devam ediyoruz. Asp.net bilecek C# ve flash, photoshop, fireworks ve benzeri programları kullanabilen, Css bilgisi olan, Yapacağı yazılımda jquerry kullanabilecek, Sql veritabanı bilecek alacağı maaş asgari ücret yada yukardaki ilan sahinin verdiği 850 TL maaş olacaktır.

Sigortada Var Webmaster Arkadaş

Tamam asgari ücret ama + SSK var tabi canım ssk lütuf gibi sunan geri zekalı zihniyet şu mübarek günde insanın sinirlerini zıplatmaya yeterde artar bile değerli arkadaşlar.

Aşağıda 2 farklı sitede yayınlanan ilandan ekran görüntüsü yer almaktadır. İnsanlar aç gözlü insan emeğini hiçe sayar hale gelmiş Asgari ücretle webmasterlik yapacağıma gider iş kurumundan bana iş bulmasını rica fabrikada vasıfsız çalışırım ayıp denen insna denen birşey var utanın biraz insanın emekçinin emeğini hakkını verin verinki karşılığını alabilesiniz.

Webmaster Aranıyor

 

Aşağıdaki daha bir garabet herşey istiyor vermeye gelince yok

 

Webmaster ilan

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

6 comments

 1. Abi komik bir konuya değinmişsin yine 🙂 o ilanları verenler memnun buldukları elemandan 🙂 Anca biliyorum deyip 2 ay maaş alıp bırakan tiplerden buluyolar başkada bi işe yaramaz zaten ki bu işin piyasası yetiştirilmek üzere alınan elemana verilen maaş bile asgari ücretten fazla olmalı web tasarım sektöründe.

  • WEBMASTERYOLCU

   İlanı veren arkadaş yazımdan bozuldumu neyse 850 TL olan ilk maaş teklifini 900 yaptı ha gayret olacak olacak

 2. Muhtemelen arayıp görüşenler basmıştır küfrü 🙂

 3. İsim*serhat şimşek

  valla boşuna parçalıyoruz kendimizi

 4. Tam iki haftadır Opencart gibi hazır sistemlerden birisi ile, payu ödeme modülü ekli, “çalışır” vaziyette teslim edilmesi suretiyle e-ticaret sitesi yaptırmak için aramadığım yer kalmadı. Kendini gerçekten Webmaster sanan, sanki şahsıma ait bir e-ticaret sitesini baştan aşağı yazacak ve tasarlayacak kadar paralar talep ediyor.

  Bugün memleketin en çok e-ticaret sitesinin satışını gerçekleştiren malüm şirket, “mobil uyumlu” e-ticaret sitesi için yıllık 4000 TL talep ediyor. Site de senin olmuyor ha! Her yıl istiyor bu parayı.

  Bugün WordPress kurabilen herkes Webmaster, Opencart kurabilen herkes Bill Gates… İstenilen paralara bakılırsa öyle.

  Bugün bu yazıyı yazan arkadaşa, sadece 6 aylığına kendi işlerine yardımcı olacak bir Webmaster’ ı işe almasını öneriyorum. Reva gördüğü ya da ödeyebileceği ücreti merak ediyorum.

  Bir iş yapayım tüm yıl gezeyim işi değil bu iş. Hatta hiçbir iş böyle değil. Bir terzi nasıl gözünün nurunu akıta akıta 10 lira işçilikle günde 5 gömlek dikip evine ekmeğini götürüyorsa, sen de bir zahmet kendinden hafifçe ödün ver…

  • Ertürk: Görev yaptığım yerde tek başıma yaklaşık 50 site ile ilgileniyorum. Maaşım senin dediğin kadar değil 2 asgari ücret

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir