Öncelikle sayfada yer alacak olan konumuz web site sahipleri, yöneticileri ve SEO ile ilgilenen bireyleri yakından ilgilendirdiğini belirteyim. Backlink nedir sadece deneyimli insanların anlayacağı cevaplar yerine herkesin anlayabileceği basit örneklerle vereceğim. Web sitenin başarılı olması ve aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlayan bir elektrik olarak düşünün. Elektriği yüksek voltajda verirseniz ne olur ortalık yanar (Allah muhafaza) siteye backlinkide fazla alınca site yanar, elektrik düşük olunca az aydınlanma ve yetersiz verim elde ederiz. Sitemize aldığımız backlink yetersiz olması durumunda ise sitenizin başarılı olmasıda tam anlamıyla mümkün olmayacaktır. Elektrik hiç olamaması durumunda ise hiç birşey yapılmaz, anlıyacağınız sitenize iyi kötü hiç bir backlink almazsanızda rakipleriniz sürekli gerisinde kalmanız kaçınılmazdır.

Backlink Vitamin Gidibidir
Evet değerli arkadaşlar backlink sitemiz için gerekli bir vitamin olarak düşünün ama bu insanların aksine fazlası zarar verebilen bir vitamin olduğunu unutmayın. Orta derecede bu vitamini alıp aynı zamanda diğer vitaminlerdende alarak backlink çeşitliliğine önem vermeyi unutmuyoruz.

Önce Kaliteli İçerik Sonra Backlink
Herşey sitede başlar, sitenin içindeki bilgiler kaliteli ve özgünse backlink size tamamlayıcı etki edecektir. Ama sitedeki bilgiler, kopya ve özgün değilse backlink sitenizin zarar görmesine destek olacaktır. 100 İçeriğiniz olacağına 10 tane olsun ama sizin olsun, size ait olsun size özgü olsun.

Backlink Nasıl Alınır?
İşte hatalı bir başlık, çünkü backlink alınmaz verilir. Youtube, Google, Yahoo, gittigidiyor, hepsiburada vs siteler backlink alıyor mu? hayır bizler veriyoruz. Sitelerimizde, forumlarda vs tartışma ortamlarında açılan konularda eklenen linkler o sitelere backlink olmaktadır. Doğal backlink almanın yolu tamda budur. Evet mantık kesinlikle bu olmalıdır. İyide hacı bizler ve sitelerimiz okadar popüler değil kimse forumda yada sitesinde bizleri haber yapmaz, tartışmaz vs yapabiliyorsanız mutlaka siteniz yada içeriğinizin paylaşılmasını sağlayın. Özgün olup, farklı olunca mutlaka sizden alınıp yayılacak, alıntı vs ile sizede backlink verilecektir. Yok mümkün değil derseniz o zaman veriliyormuş gibi yapalım.

Forumlar En Kolay Backlik Alma İmkanı
Bundan 3-4 yıl öncesine kadar çok aktif olan forumlar maalesef facebook, twitter vs ile popülerliği %80 oranında son bulduğu söyleyebilir. Tabi alanında popüler forumlar kapanmak yerine diğer kapanan forumların payınıda alarak devam ediyorlar. Örnek r10.net, forum.iyinet, kadinlarkulubu.com/forum.php, forum.donanimhaber.com bunlar alanında popüler geleceği parlak olan siteler tabiki sadece bunlar yok aradığınızda 1000 tane forum bulursunuz. Örnek forumda site içeriğinizle ilgili bir konu açılmış tartışılıyor. Hemen dalıyoruz hacı 2-3 satır yazı ve altına linkimizi ekliyoruz. Sanki o site sizin değilde öneriyormuş gibi yapın, buradaki ince çizgi sizi öneren biri kelimenizde link vermez site adresinizi yapıştır. Burayı atlamayın sizi öneren herkes kelimenizde link verecek olsa siteniz 2 ayda aramalarda bulamazsınız.

En Doğal Backlink Tanıtım Yazısı
Yukarda ne yaptık, çakktırmadan sitemizi önerdik, tanıtım yazısında ise başka sitelere sitemizi yada içeriğimizi övdürteceğiz. Bunu webmaster forumlarında ücret karşılığı yapabilirsiniz. En az 200 kelimeden oluşan bir makale ile özellikle site içeriğinizle kısmende olsa uyumlu sitelerde tanıtım yazısı yayınlatın maksimum 3 link ama ideal 2 link çıkış yapmalısınız. Örnek tanıtım yazısı için yandaki linke tıklayınız. Para yok ne yapacaz derseniz blog kurup içerik ekleyerek oralardanda tanıtım yazısından alıyormuşcasına faydalanabililirsiniz. Lakin bloğuda insanlara faydalı site şeklinde yapın sadece backlink tarlası olarak algılamayın. https://www.webmasteryolcu.com/gelecegin-meslegi-cnc-operatoru.html

Sosyal Medyadan Destek (Backlink) Alın
En kolay ve ücretsiz backlink almanın yolu sosyal medya hemen hemen hepinizin içerisinde çıkmadığı facebook, twitter, youtube, google + vs bu mecralarda sitenize özel sayfalar açıp sitenize eklediğiniz içeriğin özetini buralarda paylaşın devamı için sitenize yönlendirin. Sakın üşenip bu paylaşım işini eklenti yada proğramla yapmayın. Çünkü her eklenen başlık ve içerik aynı olup değeri düşecektiniz. 5 dakikanızı ayırın farklı tanıtım özetleri ile ekleyin.

Can Yakan Backlink Hataları
Hepimiz sitemizin popüler olmasını daha çok kazanmasını isteriz. Bir sabah baktığınızda siteniz ilk sayfa değil 10. sayfada bile yok işte hatalı backlink almanın sonucu filtre yada spam yada en kötüsü sandbox genelde abartılan, hem aynı kelimeye alınan backlinkler sitenizi yüceltmek yerine yerin dibine sokabilmektedir. Çare aldığın backlinkleri kaldırmaktır. Bakın çok önemli bir konu ortaya çıktı, kaldırmanız gerektiğinde kaldırma imkanı olan yerlerden backlink almalısınız.

Yorum Backlink Almayın
Wordpress sitelerde bilirsiniz yorum özelliği standart gelir yorum ekleyen site adresi vs yazabildiği için bir dönem çok etkili backlink yöntemiydi nerde bulursa alınırdı. Hatta yabancı adı sanı bilinmeyen sitelerden bile, bir sabah google bir darbe vurdu ağlayan ağlayana hadi kaldır o yorumdaki backlinki nasıl kaldırabileceksin ki işte bunları baştan hesap etmelisiniz. Forumlarda imza kısmına eklenen linkler yarar değil zarar verir, eklersenizde kelime değil site adresinizi yazın. Yoruldum arkadaşlar şimdilik bu kadar aklıma geldikçe farklı konuları paylaşırım Allaha emanet olun.

Backlink Nedir

1 Comment

Add a Comment
  1. Bilgi için teşekürler hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018