Backlink Nedir?

Öncelikle sayfada yer alacak olan konumuz web site sahipleri, yöneticileri ve SEO ile ilgilenen bireyleri yakından ilgilendirdiğini belirteyim. Backlink nedir sadece deneyimli insanların anlayacağı cevaplar yerine herkesin anlayabileceği basit örneklerle vereceğim. Web sitenin başarılı olması ve aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlayan bir elektrik olarak düşünün. Elektriği yüksek voltajda verirseniz ne olur ortalık yanar (Allah muhafaza) siteye backlinkide fazla alınca site yanar, elektrik düşük olunca az aydınlanma ve yetersiz verim elde ederiz. Sitemize aldığımız backlink yetersiz olması durumunda ise sitenizin başarılı olmasıda tam anlamıyla mümkün olmayacaktır. Elektrik hiç olamaması durumunda ise hiç birşey yapılmaz, anlıyacağınız sitenize iyi kötü hiç bir backlink almazsanızda rakipleriniz sürekli gerisinde kalmanız kaçınılmazdır.

Backlink Vitamin Gidibidir
Evet değerli arkadaşlar backlink sitemiz için gerekli bir vitamin olarak düşünün ama bu insanların aksine fazlası zarar verebilen bir vitamin olduğunu unutmayın. Orta derecede bu vitamini alıp aynı zamanda diğer vitaminlerdende alarak backlink çeşitliliğine önem vermeyi unutmuyoruz.

Önce Kaliteli İçerik Sonra Backlink
Herşey sitede başlar, sitenin içindeki bilgiler kaliteli ve özgünse backlink size tamamlayıcı etki edecektir. Ama sitedeki bilgiler, kopya ve özgün değilse backlink sitenizin zarar görmesine destek olacaktır. 100 İçeriğiniz olacağına 10 tane olsun ama sizin olsun, size ait olsun size özgü olsun.

Backlink Nasıl Alınır?
İşte hatalı bir başlık, çünkü backlink alınmaz verilir. Youtube, Google, Yahoo, gittigidiyor, hepsiburada vs siteler backlink alıyor mu? hayır bizler veriyoruz. Sitelerimizde, forumlarda vs tartışma ortamlarında açılan konularda eklenen linkler o sitelere backlink olmaktadır. Doğal backlink almanın yolu tamda budur. Evet mantık kesinlikle bu olmalıdır. İyide hacı bizler ve sitelerimiz okadar popüler değil kimse forumda yada sitesinde bizleri haber yapmaz, tartışmaz vs yapabiliyorsanız mutlaka siteniz yada içeriğinizin paylaşılmasını sağlayın. Özgün olup, farklı olunca mutlaka sizden alınıp yayılacak, alıntı vs ile sizede backlink verilecektir. Yok mümkün değil derseniz o zaman veriliyormuş gibi yapalım.

Forumlar En Kolay Backlik Alma İmkanı
Bundan 3-4 yıl öncesine kadar çok aktif olan forumlar maalesef facebook, twitter vs ile popülerliği %80 oranında son bulduğu söyleyebilir. Tabi alanında popüler forumlar kapanmak yerine diğer kapanan forumların payınıda alarak devam ediyorlar. Örnek r10.net, forum.iyinet, kadinlarkulubu.com/forum.php, forum.donanimhaber.com bunlar alanında popüler geleceği parlak olan siteler tabiki sadece bunlar yok aradığınızda 1000 tane forum bulursunuz. Örnek forumda site içeriğinizle ilgili bir konu açılmış tartışılıyor. Hemen dalıyoruz hacı 2-3 satır yazı ve altına linkimizi ekliyoruz. Sanki o site sizin değilde öneriyormuş gibi yapın, buradaki ince çizgi sizi öneren biri kelimenizde link vermez site adresinizi yapıştır. Burayı atlamayın sizi öneren herkes kelimenizde link verecek olsa siteniz 2 ayda aramalarda bulamazsınız.

En Doğal Backlink Tanıtım Yazısı
Yukarda ne yaptık, çakktırmadan sitemizi önerdik, tanıtım yazısında ise başka sitelere sitemizi yada içeriğimizi övdürteceğiz. Bunu webmaster forumlarında ücret karşılığı yapabilirsiniz. En az 200 kelimeden oluşan bir makale ile özellikle site içeriğinizle kısmende olsa uyumlu sitelerde tanıtım yazısı yayınlatın maksimum 3 link ama ideal 2 link çıkış yapmalısınız. Örnek tanıtım yazısı için yandaki linke tıklayınız. Para yok ne yapacaz derseniz blog kurup içerik ekleyerek oralardanda tanıtım yazısından alıyormuşcasına faydalanabililirsiniz. Lakin bloğuda insanlara faydalı site şeklinde yapın sadece backlink tarlası olarak algılamayın. https://www.webmasteryolcu.com/gelecegin-meslegi-cnc-operatoru.html

Sosyal Medyadan Destek (Backlink) Alın
En kolay ve ücretsiz backlink almanın yolu sosyal medya hemen hemen hepinizin içerisinde çıkmadığı facebook, twitter, youtube, google + vs bu mecralarda sitenize özel sayfalar açıp sitenize eklediğiniz içeriğin özetini buralarda paylaşın devamı için sitenize yönlendirin. Sakın üşenip bu paylaşım işini eklenti yada proğramla yapmayın. Çünkü her eklenen başlık ve içerik aynı olup değeri düşecektiniz. 5 dakikanızı ayırın farklı tanıtım özetleri ile ekleyin.

Can Yakan Backlink Hataları
Hepimiz sitemizin popüler olmasını daha çok kazanmasını isteriz. Bir sabah baktığınızda siteniz ilk sayfa değil 10. sayfada bile yok işte hatalı backlink almanın sonucu filtre yada spam yada en kötüsü sandbox genelde abartılan, hem aynı kelimeye alınan backlinkler sitenizi yüceltmek yerine yerin dibine sokabilmektedir. Çare aldığın backlinkleri kaldırmaktır. Bakın çok önemli bir konu ortaya çıktı, kaldırmanız gerektiğinde kaldırma imkanı olan yerlerden backlink almalısınız.

Yorum Backlink Almayın
Wordpress sitelerde bilirsiniz yorum özelliği standart gelir yorum ekleyen site adresi vs yazabildiği için bir dönem çok etkili backlink yöntemiydi nerde bulursa alınırdı. Hatta yabancı adı sanı bilinmeyen sitelerden bile, bir sabah google bir darbe vurdu ağlayan ağlayana hadi kaldır o yorumdaki backlinki nasıl kaldırabileceksin ki işte bunları baştan hesap etmelisiniz. Forumlarda imza kısmına eklenen linkler yarar değil zarar verir, eklersenizde kelime değil site adresinizi yazın. Yoruldum arkadaşlar şimdilik bu kadar aklıma geldikçe farklı konuları paylaşırım Allaha emanet olun.

Backlink Nedir

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

One comment

  1. Bilgi için teşekürler hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir