Benzer Yazılar Eklentisi

WordPress site sahipleri için büyük önem arz eden özelliklerden birisini daha ele alacağız. WordPress eklentileri arasında büyük bir öneme sahip olması, kullanıcı ve arama motorları üzerindeki etkisi kesinlikle tartışılmazdır. Eklentiyi size önerme amacım sitenizdeki işlevsellik dışında seo optimizasyonu açısından büyük önem taşımakta olup yazının sonunda hak vereceğinizi düşünmekteyim.

Benzer Yazılar Eklentisi

WordPress sitelerin en büyük avantajlarından birisi eklentiler ile sınırsız özellik kazandırılabilir olmasıdır. Faydalı bulduğum ve mutlaka kullanılmasını tavsiye ettiğim eklentilerden birisi olan WordPress Related post ( Benzer Yazılar Eklentisi ) bir çok coder tarafından farklı isim ve işlevsellikte eklentiler mevcuttur. Hepsinin mantığı sitenizdeki yazı ve sayfaların sonunda incelenen içeriğe benzer diğer içerikleri listemesidir. Kimisi sadece link olarak liste halinde yaparken kimisi ise küçük resim ve kısa açıklama imkanı ile detaylandırmaktadır.

Benzer Yazılar Eklentisi Seo Etkisi
Yukardada belirttiğim gibi ekelntiyi kulalnma amacım siteye işlevsellik katma dışında seo açısından önemli etkileri bulunmasından dolayıdır. Dilerseniz kısaca bir göz atalım avantajlarına sizlerde yorumlarınızla aklınızdan geçeni aktarın fikir zenginliği oluşmasına katkı sağlayınız.

Hemen Çıkma Oranını Azaltır
Google analytics kulalnıcıları aşina olduğu bir kelime olan Hemen çıkma oranı seo açısından büyük önem yer etmektedir. Sitenizin hemen çıkma oranı %50 üzerindeyse acil önlem almalısınız. Hemen çıkma oranı nedir diyenler için kısaca özetliyim bir çok arkadaşımız hatalı biliyor. Hemen çıkma oranı sitenizde geçirilen süre olmadığını üzerine basa basa vurgulamak istiyorum. Tek sayfalık bir siteniz olduğunu düşünün hemen çıkma oranı bu sitede % kaç olur? Çok basit %100 olacaktır.

Yukardaki sorudan olayı az çok anladınız eminim evet hemen çıkma oranı ziyaretçinin tek site ziyaret edip sitenizden çıkmasıdır. Bu sorunu çözmek uyarı almamak için bir ziyaretçi en az 2 sayfanızı ziyaret etmelidir. Ziyaretçilerinizin tümü ana sayfaya gelmediği alt sayfalara geldiği göz önüne aldığınızda o içeriği okuyup çıkmadan içeriğin sonunda bak ziyaretçi senin şuan okuduğun yazıya benzer yazılar var bunlarıda okumak istermisin şeklinde bir teklif sunuyoruz. Örnek Ziyaretçi Seo dersleri 1 isimli içeriği okudu ve altta kurduğumuz benzer yazılar eklentisi ile Seo Dersleri 2 Seo dersleri 3 şeklinde öneri çıktı ziyaretçi ilk yazıdan memnun kaldıysa hemen seo dersleri 2 isimli yazıya tıklayacak ordanda 3 4 şeklinde gidecektir. Nasıl mantıksızmı sizce yorumunuzda belirtirseniz sevinirim?

Related Posts Thumbnails Eklentisi

Kendi sitelerimde bir çok eklentiyi deneyip sonunda Related Posts Thumbnails eklentisini kullanmaya karar vermiş durumdayım. Eklentinin başarılı özellikleri arasında liste yada thumbnail seçenekleri ile oldukça önemli özelikleri barındırmaktadır. Kullanmak istediğiniz alan olarak yazılar, sayfalar şeklinde seçim yapabilir yada hepsinde kullanabilirsiniz. Gösterilecek benzer yazıların daha alakalı olabilmesi için aynı kategori, etiket şeklinde yada rastgele işaretleyerek karışık şekilde benzer yazıları listelemektedir.

Benzer Yazılar Eklentisi Kurulum

Yazarı Maria Shaldybina tarafından kodlanıp wordpress kullanıcıları tarafından ücretsiz kullanıma sunulmuş olup yandaki linkte http://wordpress.org/extend/plugins/related-posts-thumbnails/ wordpress resmi sitesinden yada sitelerinizin eklenti sayfasında arama kısmına Related Posts Thumbnails yazarakta eklentiye ulaşabilir kolayca kurabilirsiniz.

Benzer Yazılar Eklentisi

Benzer Yazılar Eklentisi Ayarları

Eklentiyi etkinleştirmenize müteakip ayarlar menüsünden Related Posts Thumbs linkine tıklayarak eklenti ayarları sayfasına erişebiliriz. Burada çok fazla değişiklik yapmamıza gerek olmadığını belirterek müdahale etmeniz gereken kısımları aşağıda liste halinde belirteceğim.

Wordpress Benzer Yazılar Eklentisi

 

  • <h3>Related Post</h3> Silin yada değiştirin h3 etiketi yerine bold strong yapmanızı öneririm.
  • Gösterilecek benzer sayısı adedi standart 3 olup temanız genişse benim gibi 4 yapabilirsiniz.
  • Başlık karakter sayısı 100 olarak standart siz bunu düşüncenize göre ayarlayınız.
  • Başlık altında açıklama ben benzer konuyu kısaca özetlemek adına ekliyorum
  • Blok yada liste şeklinde kısmından thumbnail küçük resim için blok seçiniz.

Benzer Yazılar Eklentisi hakkında görüş öneri ve sorularınızı çekinmeden sorabilir eklentinin geliştirilmesi konusunda sizlerde aklınıza geleni uygulayabilirsiniz.

Kaynak: Benzer Yazılar Eklentisi

 

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

One comment

  1. Hocam teşekkürler o kadar uğraştan sonra tam vazgeçiyordum ki sizi farkettim uyguladım çok güzel çalışıyor ve harika. Ayrıca çok da basit bir kullanımı var. Tabi siz resimli anlattıktan sonra :)Teşekkürler hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir