WordPress site sahipleri için büyük önem arz eden özelliklerden birisini daha ele alacağız. WordPress eklentileri arasında büyük bir öneme sahip olması, kullanıcı ve arama motorları üzerindeki etkisi kesinlikle tartışılmazdır. Eklentiyi size önerme amacım sitenizdeki işlevsellik dışında seo optimizasyonu açısından büyük önem taşımakta olup yazının sonunda hak vereceğinizi düşünmekteyim.

Benzer Yazılar Eklentisi

WordPress sitelerin en büyük avantajlarından birisi eklentiler ile sınırsız özellik kazandırılabilir olmasıdır. Faydalı bulduğum ve mutlaka kullanılmasını tavsiye ettiğim eklentilerden birisi olan WordPress Related post ( Benzer Yazılar Eklentisi ) bir çok coder tarafından farklı isim ve işlevsellikte eklentiler mevcuttur. Hepsinin mantığı sitenizdeki yazı ve sayfaların sonunda incelenen içeriğe benzer diğer içerikleri listemesidir. Kimisi sadece link olarak liste halinde yaparken kimisi ise küçük resim ve kısa açıklama imkanı ile detaylandırmaktadır.

Benzer Yazılar Eklentisi Seo Etkisi
Yukardada belirttiğim gibi ekelntiyi kulalnma amacım siteye işlevsellik katma dışında seo açısından önemli etkileri bulunmasından dolayıdır. Dilerseniz kısaca bir göz atalım avantajlarına sizlerde yorumlarınızla aklınızdan geçeni aktarın fikir zenginliği oluşmasına katkı sağlayınız.

Hemen Çıkma Oranını Azaltır
Google analytics kulalnıcıları aşina olduğu bir kelime olan Hemen çıkma oranı seo açısından büyük önem yer etmektedir. Sitenizin hemen çıkma oranı %50 üzerindeyse acil önlem almalısınız. Hemen çıkma oranı nedir diyenler için kısaca özetliyim bir çok arkadaşımız hatalı biliyor. Hemen çıkma oranı sitenizde geçirilen süre olmadığını üzerine basa basa vurgulamak istiyorum. Tek sayfalık bir siteniz olduğunu düşünün hemen çıkma oranı bu sitede % kaç olur? Çok basit %100 olacaktır.

Yukardaki sorudan olayı az çok anladınız eminim evet hemen çıkma oranı ziyaretçinin tek site ziyaret edip sitenizden çıkmasıdır. Bu sorunu çözmek uyarı almamak için bir ziyaretçi en az 2 sayfanızı ziyaret etmelidir. Ziyaretçilerinizin tümü ana sayfaya gelmediği alt sayfalara geldiği göz önüne aldığınızda o içeriği okuyup çıkmadan içeriğin sonunda bak ziyaretçi senin şuan okuduğun yazıya benzer yazılar var bunlarıda okumak istermisin şeklinde bir teklif sunuyoruz. Örnek Ziyaretçi Seo dersleri 1 isimli içeriği okudu ve altta kurduğumuz benzer yazılar eklentisi ile Seo Dersleri 2 Seo dersleri 3 şeklinde öneri çıktı ziyaretçi ilk yazıdan memnun kaldıysa hemen seo dersleri 2 isimli yazıya tıklayacak ordanda 3 4 şeklinde gidecektir. Nasıl mantıksızmı sizce yorumunuzda belirtirseniz sevinirim?

Related Posts Thumbnails Eklentisi

Kendi sitelerimde bir çok eklentiyi deneyip sonunda Related Posts Thumbnails eklentisini kullanmaya karar vermiş durumdayım. Eklentinin başarılı özellikleri arasında liste yada thumbnail seçenekleri ile oldukça önemli özelikleri barındırmaktadır. Kullanmak istediğiniz alan olarak yazılar, sayfalar şeklinde seçim yapabilir yada hepsinde kullanabilirsiniz. Gösterilecek benzer yazıların daha alakalı olabilmesi için aynı kategori, etiket şeklinde yada rastgele işaretleyerek karışık şekilde benzer yazıları listelemektedir.

Benzer Yazılar Eklentisi Kurulum

Yazarı Maria Shaldybina tarafından kodlanıp wordpress kullanıcıları tarafından ücretsiz kullanıma sunulmuş olup yandaki linkte http://wordpress.org/extend/plugins/related-posts-thumbnails/ wordpress resmi sitesinden yada sitelerinizin eklenti sayfasında arama kısmına Related Posts Thumbnails yazarakta eklentiye ulaşabilir kolayca kurabilirsiniz.

Benzer Yazılar Eklentisi

Benzer Yazılar Eklentisi Ayarları

Eklentiyi etkinleştirmenize müteakip ayarlar menüsünden Related Posts Thumbs linkine tıklayarak eklenti ayarları sayfasına erişebiliriz. Burada çok fazla değişiklik yapmamıza gerek olmadığını belirterek müdahale etmeniz gereken kısımları aşağıda liste halinde belirteceğim.

Wordpress Benzer Yazılar Eklentisi

 

  • <h3>Related Post</h3> Silin yada değiştirin h3 etiketi yerine bold strong yapmanızı öneririm.
  • Gösterilecek benzer sayısı adedi standart 3 olup temanız genişse benim gibi 4 yapabilirsiniz.
  • Başlık karakter sayısı 100 olarak standart siz bunu düşüncenize göre ayarlayınız.
  • Başlık altında açıklama ben benzer konuyu kısaca özetlemek adına ekliyorum
  • Blok yada liste şeklinde kısmından thumbnail küçük resim için blok seçiniz.

Benzer Yazılar Eklentisi hakkında görüş öneri ve sorularınızı çekinmeden sorabilir eklentinin geliştirilmesi konusunda sizlerde aklınıza geleni uygulayabilirsiniz.

Kaynak: Benzer Yazılar Eklentisi

 

1 Comment

Add a Comment
  1. Hocam teşekkürler o kadar uğraştan sonra tam vazgeçiyordum ki sizi farkettim uyguladım çok güzel çalışıyor ve harika. Ayrıca çok da basit bir kullanımı var. Tabi siz resimli anlattıktan sonra :)Teşekkürler hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018