Bilgisayar bakım onarım nasıl yapılır

Ulan arkadaş herşey paramı desem, emin olun bir ses herşey para diyecektir. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyosanız parasız birşey yoktur. Zaman başımızın çaresine bakma zamanı, kendi yaramızı kendimiz sarma zamanıdır. Hemen hemen tüm evlerde telefon, televizyon kadar artık bilgisayar bulunuyor. Geniş çaplı donanımdan oluşan bu cihazlar uzun yıllar kullanılması nedeniyle sık sık arıza yapması yada yazılım sorunları ile karşılaşmanız mümkündür. En ufak sorunda çağırdığınız bilgisayar teknik servis sizin evinize gelmesi 50 TL demektir. Yapıcağı iki dakikalık işlem ile başka bir adrese doğru yol alacaktır. Peki o parayı vermek yerini bilgisayarımızın sağlığına dikkat edip, sorunlarını çözsek daha iyi olmaz mı? Bu soruya teknik servisler farklı cevap versede kullanıcı ve ailelerin cevabı iyi olur olacaktır. Size bu sayfada basit arızaları anlatıp eğitim imkanı sunacağım.

Kasa Çalışıyor Ekrana Görüntü Gelmiyor
Bilgisayarınızı açtınız çalışta fan sesi geldi, ama ekrana herhangi bir görüntü yansımadı bu durum en sık karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Sorunu ram yada ekran kartı oksitlenmesidir. Ram ile varsa ekran kartınızı çıkarıp takılan kısmında yer alan altın kaplama kısmını silgi ile fazla bastırmadan hafif şekilde silip geri yerine takın ekrana görüntü gelecektir.

Monitör Kablosunun Yanlış Yere Takılması
Bilgisayar kabloları ve yerlerini çok fazla tanımayanlar taşınma ve bilgisayarın yerini değiştirmelerde monitör kablosunu ekran kartı yerine anakartın ekran çıkışına takmaktadır. Ekran kartı olan bilgisayarlarda ekran kartına takmak gerekir. Aksi halde yine ekrana görüntü ulaşmaz.

Bilgisayarım Çok Ağırlaştı
Virüs sorunu gibi algılansada değil Malware bilgisayarı kullanamayacak kadar ağırlaştıran bu zararlı yazılımlar virüs proğramları tarafından tespit edilmesi imkansızdır. Onun için Anti-Malware proğramı kullanmanız gerekir. Malwarebytes isimli proğramın ücretsiz sürümünü https://www.malwarebytes.com/ sitesinden indirebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme işlemi
Durup dururken bir sorun oldu ve dün bilgisayar oldukça sağlıklıydı sorun yok Sistem Geri Yükleme servisini kullanarak bilgisayarınızı bir kaç gün geriye sağlıklı durumuna geri yükleyebilirsiniz. Başlat, Proğramlar, Donaltılar ve Sistem Araçları menüsünden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Bakım Onarım Kursu
Yukarda anlattıklarımın hepsi size yabancı geliyorsa, ücretsiz https://www.ismekkurs.com/ismek-bilgisayar-tamir-kursu ile baştan sona bilgisayar tamircisi olma fırsatınız olduğunu unutmayın. Hemde ücretsiz ve Türkiye genelinde Halk Eğitim Merkezler, İsmek, Beltek, Asmek, Ko-mek gibi kurslardan yararlanabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifikada kazandıran bu kurslardan sonra sizde teknik servis elemanı olabilir. Bilgisayar bakım onarım hizmeti verebilirsiniz. Kursları incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız.
http://www.ismekkurs.com

Hem sizi bilgilendirdirk hemde çaktırmadan Backlink’i aldık, Backlink nedir derseniz çok geniş bir konu onuda farklı bir yazıda anlatırım. Allaha emanet olsun değerli arkadaş

Bilgisayar Bakım Onarım

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir