Blog Kurulum Dersleri

Merhaba değerli arkadaşlar bu sefer sizlere herkesin beğeneceği severek yapacağı bir ders başlangıcını duyurmak istiyorum. Daha önce sadece sıfırdan html ile web tasarım sonrası, veritabanı mantığı ve wordpress kurulum gördük tabiki bu dersler için daha fazla zaman ve bazı gerekli sistemler olması dderslerin zaman alması nedeniyle tam olarak bir katılım olması beklenmemez yeni başlayacağımız blog kurulum derslerinde ise daha hızlı kolay masrafsız ve kodlama ile uğraşmadan herkesin kolayca hazırlayıp yayınlayabileceği sistemleride anlatacağım dileyen web site yapsın dileyen bog kursun seçim sizin dileyen her ikisini birden öğrenerek hatrı sayılır kazanç sağlayabilir.

Ücretsiz Blog Kurulumu

Blog arkadaşlar aslında hobi olarak kullanılabilecek dileyenler içinde profesyonelce siteler haline gelebilecek ücretsiz servislerdir. Gelişmiş yönetim panelleri aracılığı ile kolayca yazı, sayfa ekleyebileceğiniz geniş tema arşivi ile sitenize farklı görünüm verebileceğiniz alt domain yapısına sahip sitelerdir. Her bilgi seviyesine göre şekillendirebileceğiniz bloglar dileyenler için ayrıca kendine özel domain alarak sub domain olarak kullanma zorunluluğu yoktur. Örnek ben bir bloğu www.webmasteryolcu.com olarak kullanabilirim. Tabiki bunun için biraz daha bilgi seviyemiz ileri düzeyde olmalı olmayanlar içinde sitemizde adım adım blog kurmayı ayarları ve ileri seviyeleri göreceğiz Allahın izniyle içiniz rahat olsun.

Bloğunuzda Neler Yapabilirsiniz.

karşınızda beyaz boş bi sayfa hayal edin arkadaşlar insanalara ne sunmak istersiniz insanların neleri görmesini, duymasını, bilmesini ve haberdar olmasını isterseniz işte size fırsat web sitesi kodlama hosting domainle uğraşacak vaktim yok diyenler için en ideal ve masrafsız yayıncılığın yolu blog kurmaktır. Haber siteleri, şiir, müzik, sağlık, ekonomi, genel konular yada moda aklınıza ne gelirse dilediğiniz kategoride bir blog açarak adınızdan söz ettirebilirsiniz.

Bloglardan Para Kazanılırmı

Size önereceğim ve kurulumu anlatacağım bloglar ileri seviye kullanıcılar için html kodlama desteği olan sistemler olacak arkadaşlar o nedenle reklam yayınla kazan, tanıtım yazısı, makale reklamlarından kazan, tanıt kazan sat kazan önce bloğunuzu hayata geçirin ilgi çeker hale getirin sonrası kazanç imkanları sizi bulacaktır.

Hangi Blog Servisini Kullanmalıyım

Dünya genelinde onlarca blog hizmeti veren servis arkadaşlar Türkiye merkezli ve türkçe destekli olarak kullanabileceğimiz lakin sizlere 2 tane blog servisi önerecem kurulum, ayarlar ve kulalnımı anlatacağım bunlar Blogger (Blogspot) ve WordPress olacaktır. Türkiyedende blog servisleri bulunmakta fakat sitenizi rezil eden çöplüğe çeviren reklamlar koyması nedeni ile şuan için dikkate almıyoum.

Blogger Blogspot Kurulum

Bir zamanlar blogspot.com olarak hizmet veren sonrasında Google firmasının satı alması sonucu ana adresi blogger olarak değşmiş olasada bloglarda hala blogspot.com alt domain uzantısı vermektedir. Keddinize ait domain kullanabileceğiniz blogger blog servisinde html özelliği açık olup içerikleriniz hızlı index almakta googlede hızlı yayına girmektedir.

WordPress Blog Kurulum

Türkiye ve dünyada açık kaynak kodlu olarak ücretsiz dağıtılan en başarılı cms sistem olan wordpress amatör kullanıcılar hosting domainle uğraşmak istemeyenler için wordpress.com alt domain olarak blog servisi vermektedir. Onlarca tema çeşidi ve orjinal wordpress paneli ile gelen wordpress gelişmiş teknolojiye uygun bloglar sunar ayrıca dilerseniz kendinize ait domain kullanabilirsiniz.

Bu konuda sizlere derslerimizi ve ilerleyen günlerde izleyeceğim yolu anlattım arkadaşlar dileyen arkadaşlarım buradan takip edebilirler.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

4 comments

  1. hocam bu dersi çok beklettiniz çok merak ediyorum çünki bu konuda kendi uğraşlarımla ne kadar blog yapsamda google ye koyamadım ayrıca blogger çok popüler ama çok karmaşık geliyo google+1 de bu arada ne işe yarıyor onuda anlatırsanız çok memnun olurum paylaşımlar için çok ama çok çok teşekkürler

    • WEBMASTERYOLCU

      Evet kardeşim hakkınızı helal edin biraz problemlerim var onları halledip kafam rahat bir şekilde dönüş yapacağım

  2. hocam ben güzel bir blog yaptım ama google adsense bunu bir türlü kabul etmiyor…

  3. Çok güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir