Cpanel Dersleri

Cpanel Dersleri olarak aktaracaklarım arkadaşlar hostinglerde bulunan ve en çok kullanılan yönetim panelini bir kaç ders ile sizlere tanıtacağım işlevlerini ne işe yaradıklarını nasıl yapıldıklarını anlattıktan sonra diğer panelleride anlatacağım.

Bu ilk dersimizde Cpanele yüzeysel olarak inceliyecez diğer derslerimizde ise derinlemesine inceleme ve resimli anlatımları mevcut olacakki çok önemli dersler bunlar içerisinde ftp dersleri ile veritabanı mysql dersleride yer alacaktır takip etmenizi tavsiye ederim.

Tüm cpaneller aynı görüntüye sahi olmasalar bile hemen hemen içerikleri aynıdır arkadaşlar pek kaanız karışmaz derste kullanacağım resimleri kendi cpanelimden aktaracam bazı cpanellere göre daha gelişmiştir.

Cpanel Giriş Yapma

Cpanel Giriş Hakkında Yazı İçin Buraya Tıklayınız

Cpanel Dersleri
Cpanel Dersleri Hosting Bilgisi Özetleri

Alan Adı: boş göründüğüne bakmayın arkadaşlar hostinge kayıtlı site adresi yazar orada

Hosting Paketi: Hosting aldığınız firmanın belirlemiş olduğu paket türü

Bant Genişliği: Sitenizin bantwith yani (Trafiktir arkadaşlar)  33494.49/Sınırsız MB Sınırsız trafiğim varmış  5 günde 33 Gb kullanmışım.

Disk Kullanımı: Bu hostinginizin boyutudur arkadaşlar 250 mb 500 mb şeklinde satılırya 1508.02/500000 MB 500 Gbnin 1,5ini kullanmışım

MySQL Disk Alanı: Veritabanı boyutunuz ve kullandığınız miktarı gösterir fazla şişmemesine dikkat edin gereksiz verileri silin arada

 
 
 
 

 

Cpanel Dersleri
Cpanel Dersleri Servisler Tercihler Kısmı

 

Server Utilization: Her cpanelde bulunmayabilir amacı hostinginizin bulunduğu sunucunun yoğunluk durumunu gösterir

Şifre Değiştir: hostinginizi aldığınızda şifre gönderilir onu mutlaka değiştirin ve arada şifrenizi değiştirin

İletişim Bilgisi Güncelle: Cpanel email iletişimi için güncel email adresinizi yazın parola unutma durumuna önlem

Dil: Cpaneliniz standart olarak ingilizce açılabilir burdan türkçede dahil olmak üzere 10larca dil seçebilirisniz

 

Cpanel Dersleri
Cpanel Dersleri Eposta Ayarları

E-posta Hesabı Ekle / Sil: Buradan site adınıa özel eposta açabilir slebilirisniz örnek webmaster@webmasteryolcu.com şeklinde

Webmail’den E-posta Oku: Yukarda açmış olduğumuz emaillerden email atabilir gelen emailleri okuyabiliriz.

E-posta Yönlendirme : Bir email hesabı açtınız ama sizde benim gibi gmail hayranısınız kopamadınız yönlendirin emailler gmail yada başka emailine gelsin.

NOT: İlerleyen derslerde tüm email dtaylarına girecez arkadaşlar.

Cpanel Dersleri
Cpanel Dersleri Hata ve Kayıt Dosyaları

Bu Kısım arkadaşlar sitenize son 300 ziyaretçi hakkında bilgi verir ve hostinginiz hakkında hata kayıtları hatalar oluşmuşsa onu raporlar.

Cpanel Dersleri
Cpanel Dersleri Dosya Yöneticisi ve Ftp Ayarları

Yedekleme ve Yedekleme Sihirbazı: Hostinginiz gelişmiş ise sizde dosya ve veritabanı yedeklerinizi almanıza imkan sağlar.

Dosya Yöneticisi: Site dosyaları ve resimlerinize ftp gerek duymaksızın ulaşabilir düzenleme silme ve chmod ayarlarını yapabilisiniz.

Ftp Kısmı: Sitenize dosyalarınızı upload için kullanacağınız File transfer protocol aracı yeni hesap oluşturma şifre değiştirme ayarları sunar.

NOT: ilerleyen derslerde ftp konusuna detaylı anlatacağım

Cpanel Dersleri
Cpanel Dersleri Domain Alan Adları

Alt Alan Adları: Sub Domain olarak adlandırılan hosting firmanızın imkan dahilinde örnek: http://mustafa.webmasteryolcu.com şeklinde siteler açabilirsiniz.

İlave Alan Adları: Addon Domain yani hosting firmanız özellik dahilinde bu hostinge 5 domain ekleyebilirsin dedi domain eklenebilir benim hosting sınırsız domain eklenebilir.

Park Edilmiş Alan Adları: Domain park etme parkettiğiniz domainle başka sitenizede girebilirsiniz yani 1 siteye park ile 2 3 domainle girilebilir.

Yönlendirme Yneticisi: domaininizi ister bir sayfaya ister bir siteye yönlendirebilirsiniz sitenize girmek isteyen hemen yönlenen siteye girer.

Cpanel Dersleri
Cpanel Dersleri Veritabanı Phpmyadmin

MySQL Veritabanları: siteniz için veritabanı kullanıcı oluşturabilir veritabanı oluşturabilir ve tüm veritabanı işlemleri

phpMyAdmin: Sitenizin en önemli bölümlerinden biri verileriniz saklanır veritabanı yedek alabilir yedekleri yükleyebilirsiniz

NOT: İlerleyen derslerde veritabanı geniş anlatılacaktır.

Cpanel Dersleri
Cpanel Dersleri Güvenlik ve Yazılımlar

Yukarda yer alan bazı özellikelri özetliyecem arkadaşlar.

Direkt Link Yöneticisi: site veya klasörü kullanıma kapama şifreli giriş sağlamak içindir.

İp Engelleme: bir ip numarasını sitenizden uzaklaştrımaya yarar

web Koruması: admin klasörünüz var ama güvenlik zayıf buradan ekstra şifre koyabilirisniz.

Fantastico: bazı hazır yazılımlarıki wordpress, smf, phpbb vs vs yazılımları 1 dakikada kolayca kurabilirsiniz.

Resim Yöneticisi: sitenizde yer alan resimlerin başka sitelerde kullanmasını önlemek ve trafiğinizin dolmasını önleyebilirsiniz ama trafik sorunum yok derseniz bırakın kullansınlar.

Bu Ders Bu Kadar Arkadaşlar diğer drslerde özetlediklerimi derinlemesine ele alacaz uygulamalı yapacağız Allaha emanet olun.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

8 comments

 1. mrb bende bir host aLdım ancak dediğiniz gibi alan adının sonuna cpanel veyatta 2082 yazıorum çıkmıor anLamadım acaba port açmak gereklimi 

  • WEBMASTERYOLCU

   Tüm hostinglerde cpanel olmak zorunda değildir buna binayen belkide cpanel değilde diğer yönetim panelleri olan plesk yada direct admin yönetim paneli mevcuttur

   Plesk Giriş İçin Domain sonuna :8443

   Direct Admin Yönetim Girişi için :2222 olarak giriş yapılır

 2. selamlar ben dediginiz gibi cpanele girdim ancak simdi buradan nasil islemler yapabilriim bilmiyorum mesela resim video yazi eklemek istiyorum bunlari nasil yapabilirim yardimci olabilirmisiniz?

 3. İlk resimde görülen disk kullanımı alanının bir miktarını bir domainden diğerine aktarmak istiyorum. Aynı hostta barındırılan domainler. Bunu nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler…

  • WEBMASTERYOLCU

   Reseller yada root giriş yetkiniz varsa kendiniz yapabilirsiniz. Yoksa hosting aldığınız firmadan talep edebilirsiniz

 4. Ben hosting aldımda ama php uygun deil nasıl yapabilirim bir bilgi verirmisiniz

 5. Bazı işgüzar türk servis sağlayıcıları abidik gubidik port değişimi yapıyorlar. Örneğin SSH 22 den 1098 e , Cpanel 2082 den 2086 ya vs vs. moron bunlar kendi içhizmetlerinden dolayı dış erişim portlarını değiştiriyorlar. Cpanel inize ulaşamıyorsanız root olarak lütfen müşteri temsilcisine bağlanıp port numarasını isteyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir