Cpanel Dersleri olarak aktaracaklarım arkadaşlar hostinglerde bulunan ve en çok kullanılan yönetim panelini bir kaç ders ile sizlere tanıtacağım işlevlerini ne işe yaradıklarını nasıl yapıldıklarını anlattıktan sonra diğer panelleride anlatacağım.

Bu ilk dersimizde Cpanele yüzeysel olarak inceliyecez diğer derslerimizde ise derinlemesine inceleme ve resimli anlatımları mevcut olacakki çok önemli dersler bunlar içerisinde ftp dersleri ile veritabanı mysql dersleride yer alacaktır takip etmenizi tavsiye ederim.

Tüm cpaneller aynı görüntüye sahi olmasalar bile hemen hemen içerikleri aynıdır arkadaşlar pek kaanız karışmaz derste kullanacağım resimleri kendi cpanelimden aktaracam bazı cpanellere göre daha gelişmiştir.

Cpanel Giriş Yapma

Cpanel Giriş Hakkında Yazı İçin Buraya Tıklayınız

Cpanel Dersleri

Cpanel Dersleri Hosting Bilgisi Özetleri

Alan Adı: boş göründüğüne bakmayın arkadaşlar hostinge kayıtlı site adresi yazar orada

Hosting Paketi: Hosting aldığınız firmanın belirlemiş olduğu paket türü

Bant Genişliği: Sitenizin bantwith yani (Trafiktir arkadaşlar)  33494.49/Sınırsız MB Sınırsız trafiğim varmış  5 günde 33 Gb kullanmışım.

Disk Kullanımı: Bu hostinginizin boyutudur arkadaşlar 250 mb 500 mb şeklinde satılırya 1508.02/500000 MB 500 Gbnin 1,5ini kullanmışım

MySQL Disk Alanı: Veritabanı boyutunuz ve kullandığınız miktarı gösterir fazla şişmemesine dikkat edin gereksiz verileri silin arada

 
 
 
 

 

Cpanel Dersleri

Cpanel Dersleri Servisler Tercihler Kısmı

 

Server Utilization: Her cpanelde bulunmayabilir amacı hostinginizin bulunduğu sunucunun yoğunluk durumunu gösterir

Şifre Değiştir: hostinginizi aldığınızda şifre gönderilir onu mutlaka değiştirin ve arada şifrenizi değiştirin

İletişim Bilgisi Güncelle: Cpanel email iletişimi için güncel email adresinizi yazın parola unutma durumuna önlem

Dil: Cpaneliniz standart olarak ingilizce açılabilir burdan türkçede dahil olmak üzere 10larca dil seçebilirisniz

 

Cpanel Dersleri

Cpanel Dersleri Eposta Ayarları

E-posta Hesabı Ekle / Sil: Buradan site adınıa özel eposta açabilir slebilirisniz örnek webmaster@webmasteryolcu.com şeklinde

Webmail’den E-posta Oku: Yukarda açmış olduğumuz emaillerden email atabilir gelen emailleri okuyabiliriz.

E-posta Yönlendirme : Bir email hesabı açtınız ama sizde benim gibi gmail hayranısınız kopamadınız yönlendirin emailler gmail yada başka emailine gelsin.

NOT: İlerleyen derslerde tüm email dtaylarına girecez arkadaşlar.

Cpanel Dersleri

Cpanel Dersleri Hata ve Kayıt Dosyaları

Bu Kısım arkadaşlar sitenize son 300 ziyaretçi hakkında bilgi verir ve hostinginiz hakkında hata kayıtları hatalar oluşmuşsa onu raporlar.

Yedekleme ve Yedekleme Sihirbazı: Hostinginiz gelişmiş ise sizde dosya ve veritabanı yedeklerinizi almanıza imkan sağlar.

Dosya Yöneticisi: Site dosyaları ve resimlerinize ftp gerek duymaksızın ulaşabilir düzenleme silme ve chmod ayarlarını yapabilisiniz.

Ftp Kısmı: Sitenize dosyalarınızı upload için kullanacağınız File transfer protocol aracı yeni hesap oluşturma şifre değiştirme ayarları sunar.

NOT: ilerleyen derslerde ftp konusuna detaylı anlatacağım

Cpanel Dersleri

Cpanel Dersleri Domain Alan Adları

Alt Alan Adları: Sub Domain olarak adlandırılan hosting firmanızın imkan dahilinde örnek: http://mustafa.webmasteryolcu.com şeklinde siteler açabilirsiniz.

İlave Alan Adları: Addon Domain yani hosting firmanız özellik dahilinde bu hostinge 5 domain ekleyebilirsin dedi domain eklenebilir benim hosting sınırsız domain eklenebilir.

Park Edilmiş Alan Adları: Domain park etme parkettiğiniz domainle başka sitenizede girebilirsiniz yani 1 siteye park ile 2 3 domainle girilebilir.

Yönlendirme Yneticisi: domaininizi ister bir sayfaya ister bir siteye yönlendirebilirsiniz sitenize girmek isteyen hemen yönlenen siteye girer.

Cpanel Dersleri

Cpanel Dersleri Veritabanı Phpmyadmin

MySQL Veritabanları: siteniz için veritabanı kullanıcı oluşturabilir veritabanı oluşturabilir ve tüm veritabanı işlemleri

phpMyAdmin: Sitenizin en önemli bölümlerinden biri verileriniz saklanır veritabanı yedek alabilir yedekleri yükleyebilirsiniz

NOT: İlerleyen derslerde veritabanı geniş anlatılacaktır.

Cpanel Dersleri

Cpanel Dersleri Güvenlik ve Yazılımlar

Yukarda yer alan bazı özellikelri özetliyecem arkadaşlar.

Direkt Link Yöneticisi: site veya klasörü kullanıma kapama şifreli giriş sağlamak içindir.

İp Engelleme: bir ip numarasını sitenizden uzaklaştrımaya yarar

web Koruması: admin klasörünüz var ama güvenlik zayıf buradan ekstra şifre koyabilirisniz.

Fantastico: bazı hazır yazılımlarıki wordpress, smf, phpbb vs vs yazılımları 1 dakikada kolayca kurabilirsiniz.

Resim Yöneticisi: sitenizde yer alan resimlerin başka sitelerde kullanmasını önlemek ve trafiğinizin dolmasını önleyebilirsiniz ama trafik sorunum yok derseniz bırakın kullansınlar.

Bu Ders Bu Kadar Arkadaşlar diğer drslerde özetlediklerimi derinlemesine ele alacaz uygulamalı yapacağız Allaha emanet olun.

8 Comments

Add a Comment
 1. mrb bende bir host aLdım ancak dediğiniz gibi alan adının sonuna cpanel veyatta 2082 yazıorum çıkmıor anLamadım acaba port açmak gereklimi 

  1. Tüm hostinglerde cpanel olmak zorunda değildir buna binayen belkide cpanel değilde diğer yönetim panelleri olan plesk yada direct admin yönetim paneli mevcuttur

   Plesk Giriş İçin Domain sonuna :8443

   Direct Admin Yönetim Girişi için :2222 olarak giriş yapılır

   1. yHa maLesef onLrda oLmuor…hiç çaresi yokmu bunun yhaa

 2. selamlar ben dediginiz gibi cpanele girdim ancak simdi buradan nasil islemler yapabilriim bilmiyorum mesela resim video yazi eklemek istiyorum bunlari nasil yapabilirim yardimci olabilirmisiniz?

 3. İlk resimde görülen disk kullanımı alanının bir miktarını bir domainden diğerine aktarmak istiyorum. Aynı hostta barındırılan domainler. Bunu nasıl yapacağımı anlatabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler…

  1. Reseller yada root giriş yetkiniz varsa kendiniz yapabilirsiniz. Yoksa hosting aldığınız firmadan talep edebilirsiniz

 4. Ben hosting aldımda ama php uygun deil nasıl yapabilirim bir bilgi verirmisiniz

 5. Bazı işgüzar türk servis sağlayıcıları abidik gubidik port değişimi yapıyorlar. Örneğin SSH 22 den 1098 e , Cpanel 2082 den 2086 ya vs vs. moron bunlar kendi içhizmetlerinden dolayı dış erişim portlarını değiştiriyorlar. Cpanel inize ulaşamıyorsanız root olarak lütfen müşteri temsilcisine bağlanıp port numarasını isteyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018