Mübarek ramazan ayı ve mübarek bir cuma sabahından herkese selamun aleyküm değerli arkadaşlar, bu konuyu 4 yıl önce yazmıştım şimdi güncelleyip biraz daha detaylandıracağım. Öncelle cpanel nedir, ne işe yarar, hangi amaçlarla kullanıldığını görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. https://www.webmasteryolcu.com/cpanel-nedir-nasil-kullanilir.html

Cpanele Girmenin iki yolu vardır
Dünya genelinde en çok kullanılan linux hosting yönetim paneli olan Cpanel iki şekilde giriş yapabiliriz. 2 Farklı Cpanel olup hosting için olan yetkileri daha kısıtlı olup, birde Reseller ve sanal sunucular için WHM Cpanel bulunmaktadır. İlk önce hosting için klasik Cpanel girişini göreceğiz. Diğeri içinde yine aşağıda anlatımı bulunmaktadır.

Hosting Cpanel Giriş

 1. /cpanel  Site adresimizin sonuna /cpanel yazarak girebiliriz.      Örnek: www.webmasteryolcu.com/cpanel
 2. :2082 yine site adresimizin sonuna :2082 yazarak ulaşalır.         Örnek: www.webmasteryolcu.com:2082

WHM Cpanel Giriş
Bu ise Reseller, VPS, VDS yada dedicated sunucu kullanıcılarının yönetim paneline girmek içindir. Bu panelde ise barındırdığımız sitelere müdahale etme imkanı bulunmaktadır. İki türlü giriş şekli olup web üzerinden girmek istediğinizde site adresinizin sonuna :2086 koymanız yeterlidir.

 • :2086 yine site adresimizin sonuna :2086 yazarak ulaşalır. Örnek: www.webmasteryolcu.com:2086

Cpanel Giriş video Anlatımı
Yukarda anlattıklarımı dilerseniz video ile görelim. Aşağıdaki kısa videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Cpanel giriş bilgileri nereden alınır?
Hosting yada reseller aldığınızda firma sizin email adresinize kullanıcı adı, şifre ve domain adresinizi yönlendirmeniz gereken NS bilgileri göndermektedir. Hizmet aldığınız yere geçersiz email vermeniz durumunda bu bilgiler size ulaşmayabilir. Bu durumda hizmet aldığınız yer ile iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın her hosting satıcısı Cpanel verecek diye bir kural yok kimileri plesk verebilir. Bu nedenle aldığınız hizmetin özelliklerini dikkatli incelemelisiniz.

Hocam ben tam olarak anlamadım, yapamadım diyorsanız sorun değil aşağıdaki soru ve yorum formundan takıldığınız noktayı belirtin ayrıca bilgi vereceğim. Hepinizi başarılar diliyorum arkadaşlar.

12 Comments

Add a Comment
 1. Pingback: Cpanel Dersleri ve Cpanel Özellikleri Cpanel Ayarları | Web Teknolojileri
 2. Pingback: Cpanel Şifre Değiştirme ve Diğer Cpanel Kullanım Dersleri | Web Teknolojileri
 3. bilgileri için teşekkürler
  fakat benim bir sorum olacaktı ben bi türlü sitemin cpanel sayfasına ulaşamıyorum yukarıda yazılanları denediğim halde hiç bir sonuç elde edemedim.
  ilgilenirseniz çok makbule geçer
  şimdiden teşekkürler

 4. arkadaşım dns server üstünden cpanel.domainadi.com / whm.domainadi.com / webmail.domainadi.com gibi subdomainler tanımlarsan da problemsiz giriş yapıyor hatta diyelim ki 500 ve üstü porttlarınız kapalı… http://www.domainadi.com/cpanel dendiğinde giriş yapamıyorsunuz çünkü sistem sizi port 2082 ye yönlendirirken subdomain ile işlem yaptığınız da böyle bir uygulama yapmıyor. Bilginiz olsun…

  Selamlar

 5. hosting satıcısı ne ya

 6. hocam bu cpanelden wordpress şifresini değiştirebilecğim yazılar okudum fakat bu yazıların içinde kullanıcı bilgilerininde değiştiği yazıyordu.Bu neyi ifade etmekte?

 7. html sayfasına texte “webmaster” yazıp gönderildiğinde cpanelden otomatik “webmaster.webmasteryolcu.com” diye subdomain nasıl oluşturabilir? şimdiden teşekkürler

 8. bu bilgiler yetersiz geldi daha da açarsanız sevinir gibi olacağım…

 9. C panele yalnız Linux işletim sistemi ile mi giriliyor? Windows veya başka işletim sistemiyle girilemiyormu?

  1. Aduuket: C Panel sadece linux serverler için geçerlidir. ASP.NET için henüz kullanılmamaktadır.

 10. Mrb ücret karşılığı Web site açtırdım fakat bir sene geçti senelik ücreti yatırılması gerektiği için site kapandı malesef siteyi açan kişi kayıp ulaşamıyorum sitemi nasıl kurtarabiliriz yardımcı olursanız memnun olurum

  1. Veli: Hosting ve domain yıllık kiralandığı için ödeme yapılması gerekir. Kişiye ulaşmalı ya da hangi şirketten satın alındı ise o şirkete ulaşmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018