Cpanel girişi nasıl olur?

Mübarek ramazan ayı ve mübarek bir cuma sabahından herkese selamun aleyküm değerli arkadaşlar, bu konuyu 4 yıl önce yazmıştım şimdi güncelleyip biraz daha detaylandıracağım. Öncelle cpanel nedir, ne işe yarar, hangi amaçlarla kullanıldığını görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. https://www.webmasteryolcu.com/cpanel-nedir-nasil-kullanilir.html

Cpanele Girmenin iki yolu vardır
Dünya genelinde en çok kullanılan linux hosting yönetim paneli olan Cpanel iki şekilde giriş yapabiliriz. 2 Farklı Cpanel olup hosting için olan yetkileri daha kısıtlı olup, birde Reseller ve sanal sunucular için WHM Cpanel bulunmaktadır. İlk önce hosting için klasik Cpanel girişini göreceğiz. Diğeri içinde yine aşağıda anlatımı bulunmaktadır.

Hosting Cpanel Giriş

 1. /cpanel  Site adresimizin sonuna /cpanel yazarak girebiliriz.      Örnek: www.webmasteryolcu.com/cpanel
 2. :2082 yine site adresimizin sonuna :2082 yazarak ulaşalır.         Örnek: www.webmasteryolcu.com:2082

WHM Cpanel Giriş
Bu ise Reseller, VPS, VDS yada dedicated sunucu kullanıcılarının yönetim paneline girmek içindir. Bu panelde ise barındırdığımız sitelere müdahale etme imkanı bulunmaktadır. İki türlü giriş şekli olup web üzerinden girmek istediğinizde site adresinizin sonuna :2086 koymanız yeterlidir.

 • :2086 yine site adresimizin sonuna :2086 yazarak ulaşalır. Örnek: www.webmasteryolcu.com:2086

Cpanel Giriş video Anlatımı
Yukarda anlattıklarımı dilerseniz video ile görelim. Aşağıdaki kısa videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Cpanel giriş bilgileri nereden alınır?
Hosting yada reseller aldığınızda firma sizin email adresinize kullanıcı adı, şifre ve domain adresinizi yönlendirmeniz gereken NS bilgileri göndermektedir. Hizmet aldığınız yere geçersiz email vermeniz durumunda bu bilgiler size ulaşmayabilir. Bu durumda hizmet aldığınız yer ile iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın her hosting satıcısı Cpanel verecek diye bir kural yok kimileri plesk verebilir. Bu nedenle aldığınız hizmetin özelliklerini dikkatli incelemelisiniz.

Hocam ben tam olarak anlamadım, yapamadım diyorsanız sorun değil aşağıdaki soru ve yorum formundan takıldığınız noktayı belirtin ayrıca bilgi vereceğim. Hepinizi başarılar diliyorum arkadaşlar.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

12 comments

 1. özgür bozkaya

  bilgileri için teşekkürler
  fakat benim bir sorum olacaktı ben bi türlü sitemin cpanel sayfasına ulaşamıyorum yukarıda yazılanları denediğim halde hiç bir sonuç elde edemedim.
  ilgilenirseniz çok makbule geçer
  şimdiden teşekkürler

 2. arkadaşım dns server üstünden cpanel.domainadi.com / whm.domainadi.com / webmail.domainadi.com gibi subdomainler tanımlarsan da problemsiz giriş yapıyor hatta diyelim ki 500 ve üstü porttlarınız kapalı… http://www.domainadi.com/cpanel dendiğinde giriş yapamıyorsunuz çünkü sistem sizi port 2082 ye yönlendirirken subdomain ile işlem yaptığınız da böyle bir uygulama yapmıyor. Bilginiz olsun…

  Selamlar

 3. hosting satıcısı ne ya

 4. hocam bu cpanelden wordpress şifresini değiştirebilecğim yazılar okudum fakat bu yazıların içinde kullanıcı bilgilerininde değiştiği yazıyordu.Bu neyi ifade etmekte?

 5. html sayfasına texte “webmaster” yazıp gönderildiğinde cpanelden otomatik “webmaster.webmasteryolcu.com” diye subdomain nasıl oluşturabilir? şimdiden teşekkürler

 6. bu bilgiler yetersiz geldi daha da açarsanız sevinir gibi olacağım…

 7. C panele yalnız Linux işletim sistemi ile mi giriliyor? Windows veya başka işletim sistemiyle girilemiyormu?

  • WEBMASTERYOLCU

   Aduuket: C Panel sadece linux serverler için geçerlidir. ASP.NET için henüz kullanılmamaktadır.

 8. Mrb ücret karşılığı Web site açtırdım fakat bir sene geçti senelik ücreti yatırılması gerektiği için site kapandı malesef siteyi açan kişi kayıp ulaşamıyorum sitemi nasıl kurtarabiliriz yardımcı olursanız memnun olurum

  • Veli: Hosting ve domain yıllık kiralandığı için ödeme yapılması gerekir. Kişiye ulaşmalı ya da hangi şirketten satın alındı ise o şirkete ulaşmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir