Böyle bir konu aradığınıza göre muhtemelen web site yapmaya meraklı yada yeni başladınız. Çünkü webmasterliğe ilk adımı attığınızda önünüzde onlarca adım olduğunu görürsünüz. HTML ile açılan kapı, domain ve hosting ile devam eder. Bir site yapabilmeniz için (ücretsiz bloglar hariç) sadece kodlama, yazılım bilmeniz yetmez aynı zamanda hosting ve yönetimi konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Hosting Nedir? konu her ne kadar cpanel nedir şeklinde olsada arada ortaya çıkan detaylarıda özetle anlatarak gidelim. Hosting sitenizin kalbi niteliğindedir. Sunucu’nun yüzlerce binlerce parçaya bölünmüş hali olup sitenizin açık ve yayında kalmasını sağlayan en önemli etkendir. Hosting hizmeti sağlayan firmalardan aylık yada yıllık bazda sitenize uygun olacak şekilde 100MB’den 500GB’ye kadar dilediğinizi alabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz web sitesi dosyaları ve resimleri kiraladığınız bu alana yükleyerek yayına başlayabilirsiniz. Hosting alırken kaliteli firma seçin 24 saat sorunsuz ve kesintisiz çalışması gereken suncuular kapanması demek sitenizin yayını durması demektir. Buda gerek ziyaretçi gerekse Google sıralaması açısından sıkıntı teşkil etmektedir.

Hosting Nasıl Yönetilir?
Size verilen alanın yönetimi ve bazı sistemlerin kurulumu, yedekleme, email yönetimi ve en önemliside veritabanı işlemlerini rahatça yapabilmeniz için bir yönetim paneline ihtiyaç duyulmaktadır. İşte o ihtiyacınız olan Cpanel Türkçe dil desteğide bulunan Cpanel genelde hostinglerde standart olarak ücretsiz sunulsada mutlaka hosting alırken dikkatli olun cpanel yerine biraz daha düşük özelliklere sahip olan Plesk yönetim paneli verebilirler.

Cpanel Nasıl Kullanılır?
Hosting aldığınız firma size kullanıcı, şifreniz ile birlikte birde ip bloğu göndermektedir. Domaininiz henüz yeni aşdığınız hostinge yönlenmemesi durumunda verilen ip adresi ile hostingin yönetim paneline erişebilirsiniz.

Cpanel İle Ne Yapılır?
Site ve sistem ayarlarını kolayca yapmanızı sağlayan Cpanel aşağıdaki imkanları sağlar.

 • Site adresine özel email hesabı açar ve yönetirsiniz.
 • Site dosyalarınızı yükler ve yönetimini yaparbilirsiniz.
 • Veritabanı kurulum ve Phpmyadmin erişimi sağlar
 • Hazır CMS sistemleri (WordPress, forum vs) bir tıkla kurulur
 • Yedekleme yapabilir, varolan yedekleri yüklersiniz.
 • Sitenizin trafiğini görebilirsiniz. (Analytics önerilir)
 • Sitenize SSL kurma işlemleri ve güvenlik adımları
 • Alt domain, yönlendirme ve park işlemleri

Cpanel WHM Nedir?
Yukarda sadece özet olarak belirttim. Hosting sahibi olduğunuzda hepsini test ederek öğrenebilirsiniz. Dilerseniz birde WHM hakkında kısa bilgi aktaralım. Hosting yayıncılıkta en küçük birim olup daha gelişmiş olarak ise Reseller, VPS, VDS yada Dedicated Sunucu alabilirsiniz. Zaten bu işlere aşina olduğunuzda mutlaka reseller kullanmaya başlarsınız.

Cpanel

Reseller nedir?
Sınırlı olmadığı sürece resellere dilediğiniz kadar site ekleyebilir. Hatta hosting satabilirsiniz. Eklediğiniz site ve sattığınız hostinglerin yönetimi için WHM panel kullanılır. Reseller alımlarında ücretsiz olup, VPS, VDS ve Sunucu için ayrıca cpanel lisans ücreti ödersiniz. Aylık 25-30 dolar ücretle satılmaktadır. Daha sonra Reseller ve diğerlerini detaylıca anlatacağım. Cpanel nedir konusu şimdilik bu kadar sorularınızı bekliyorum.

2 Comments

Add a Comment
 1. merhabalar calistigim sirket benden gerekli sistem ozelliklerini belirleyip, alan adi satmak icin host kurmami istiyor bilgisayarlar hakiinda biraz bilgim olsa da daha önce en fazla hazir website kurmuslugum var (.tr.gg) en azindan nereden baslayacagimi ve neleri arastirmam gerekecegi hakkinda bilgi verebilirmisiniz acaba
  NOT:sirket su anda zaten alan adi satisi yapiyor ancak server kiralamak suretiyle bu islem gerceklestiriliyir simdi kendi host sistemlerine gecip kari attirmayi amacliyoruz(turkce klavye kullanmiyirum malesef özür dilerim bu karisiklik icin) bana mümkunse mail adresimden veya buradan ulasabilirsinizsimdiden tesekkur ederim

  1. Orçun: Alan adı satmak için öncelikle ICANN akreditasyonu vs gerekmektedir. O nedenle bu konuda çok fazla araştırma yapman gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018