Cpanel nedir nasıl kullanılır?

Böyle bir konu aradığınıza göre muhtemelen web site yapmaya meraklı yada yeni başladınız. Çünkü webmasterliğe ilk adımı attığınızda önünüzde onlarca adım olduğunu görürsünüz. HTML ile açılan kapı, domain ve hosting ile devam eder. Bir site yapabilmeniz için (ücretsiz bloglar hariç) sadece kodlama, yazılım bilmeniz yetmez aynı zamanda hosting ve yönetimi konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Hosting Nedir? konu her ne kadar cpanel nedir şeklinde olsada arada ortaya çıkan detaylarıda özetle anlatarak gidelim. Hosting sitenizin kalbi niteliğindedir. Sunucu’nun yüzlerce binlerce parçaya bölünmüş hali olup sitenizin açık ve yayında kalmasını sağlayan en önemli etkendir. Hosting hizmeti sağlayan firmalardan aylık yada yıllık bazda sitenize uygun olacak şekilde 100MB’den 500GB’ye kadar dilediğinizi alabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz web sitesi dosyaları ve resimleri kiraladığınız bu alana yükleyerek yayına başlayabilirsiniz. Hosting alırken kaliteli firma seçin 24 saat sorunsuz ve kesintisiz çalışması gereken suncuular kapanması demek sitenizin yayını durması demektir. Buda gerek ziyaretçi gerekse Google sıralaması açısından sıkıntı teşkil etmektedir.

Hosting Nasıl Yönetilir?
Size verilen alanın yönetimi ve bazı sistemlerin kurulumu, yedekleme, email yönetimi ve en önemliside veritabanı işlemlerini rahatça yapabilmeniz için bir yönetim paneline ihtiyaç duyulmaktadır. İşte o ihtiyacınız olan Cpanel Türkçe dil desteğide bulunan Cpanel genelde hostinglerde standart olarak ücretsiz sunulsada mutlaka hosting alırken dikkatli olun cpanel yerine biraz daha düşük özelliklere sahip olan Plesk yönetim paneli verebilirler.

Cpanel Nasıl Kullanılır?
Hosting aldığınız firma size kullanıcı, şifreniz ile birlikte birde ip bloğu göndermektedir. Domaininiz henüz yeni aşdığınız hostinge yönlenmemesi durumunda verilen ip adresi ile hostingin yönetim paneline erişebilirsiniz.

Cpanel İle Ne Yapılır?
Site ve sistem ayarlarını kolayca yapmanızı sağlayan Cpanel aşağıdaki imkanları sağlar.

 • Site adresine özel email hesabı açar ve yönetirsiniz.
 • Site dosyalarınızı yükler ve yönetimini yaparbilirsiniz.
 • Veritabanı kurulum ve Phpmyadmin erişimi sağlar
 • Hazır CMS sistemleri (WordPress, forum vs) bir tıkla kurulur
 • Yedekleme yapabilir, varolan yedekleri yüklersiniz.
 • Sitenizin trafiğini görebilirsiniz. (Analytics önerilir)
 • Sitenize SSL kurma işlemleri ve güvenlik adımları
 • Alt domain, yönlendirme ve park işlemleri

Cpanel WHM Nedir?
Yukarda sadece özet olarak belirttim. Hosting sahibi olduğunuzda hepsini test ederek öğrenebilirsiniz. Dilerseniz birde WHM hakkında kısa bilgi aktaralım. Hosting yayıncılıkta en küçük birim olup daha gelişmiş olarak ise Reseller, VPS, VDS yada Dedicated Sunucu alabilirsiniz. Zaten bu işlere aşina olduğunuzda mutlaka reseller kullanmaya başlarsınız.

Cpanel

Reseller nedir?
Sınırlı olmadığı sürece resellere dilediğiniz kadar site ekleyebilir. Hatta hosting satabilirsiniz. Eklediğiniz site ve sattığınız hostinglerin yönetimi için WHM panel kullanılır. Reseller alımlarında ücretsiz olup, VPS, VDS ve Sunucu için ayrıca cpanel lisans ücreti ödersiniz. Aylık 25-30 dolar ücretle satılmaktadır. Daha sonra Reseller ve diğerlerini detaylıca anlatacağım. Cpanel nedir konusu şimdilik bu kadar sorularınızı bekliyorum.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

2 comments

 1. merhabalar calistigim sirket benden gerekli sistem ozelliklerini belirleyip, alan adi satmak icin host kurmami istiyor bilgisayarlar hakiinda biraz bilgim olsa da daha önce en fazla hazir website kurmuslugum var (.tr.gg) en azindan nereden baslayacagimi ve neleri arastirmam gerekecegi hakkinda bilgi verebilirmisiniz acaba
  NOT:sirket su anda zaten alan adi satisi yapiyor ancak server kiralamak suretiyle bu islem gerceklestiriliyir simdi kendi host sistemlerine gecip kari attirmayi amacliyoruz(turkce klavye kullanmiyirum malesef özür dilerim bu karisiklik icin) bana mümkunse mail adresimden veya buradan ulasabilirsinizsimdiden tesekkur ederim

  • WEBMASTERYOLCU

   Orçun: Alan adı satmak için öncelikle ICANN akreditasyonu vs gerekmektedir. O nedenle bu konuda çok fazla araştırma yapman gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir