Gelişen ekonomi ile birlikte üreticilerinde alım gücü oldukça kolaylaşmış olup üretim kapasitesi ikiye katlanmıştır. İlerleyen yıllarda stok yapmayı planlayan üreticiler için en önemli gereksinimlerden biri kullanılabilir depo ihtiyacıdır. Olaya sadece depo olarak bakmayın, uzman bir ekip tarafından planlanıp iyi bir yerleşim planı yapılmalıdır. Aksi halde gerektiği kadar verimli kullanılmayacaktır. İlk yapılması gereken kullanılacak olan depoya uzman bir ekip tarafından raf sistemi projelendirme yapılmalıdır.

Raf Sistemleri

Bir çoğumuza göre sadece bir kaç katlı bir yapı gibi algılansada, detaylı incelendiğinde bu alanda teknolojinin ne kadar geliştitiğini göreceksiniz. En küçük detayı bile dikkate alan raf sistemleri üreticileri her ihtiyaca uygun, depo boyutu, depolanacak ürün çeşidi vs gibi durumlara özel sistemler geliştirdiler. Dilerseniz depolarda kullanılan raf sistemleri ve özelliklerine aşağıda göz atalım.

Depo ve Raf Sistemleri

Aşağıda yer alan bilgiler bu sektörde 20 yıllık deneyimi olan Promon Raf Sistemleri yetkilisi Mehmet YILMAZ ile yapılan söyleşide derlenmiştir. Verdiği bilgiler için ayrıca kendisine teşekkür ediyoruz.

Depo Raf Sistemleri

Hafif ve Orta Dereceli Yükler İçin

Özellikle farklı boyutlardaki orta ve küçük hacimdeki kutulu, kolili ve parça yüklerin manuel depolanmasına elverişli raf sistemdir.
Drive-in (İçine Girilebilir) Raf Sistemi

Aynı ölçüde ki paletli yüklemelerde, ürünlerin arka arkaya bir kanal içerisinde depolanmasına olanak sağlar.

Tek koridor ile çalışma yapıldığından dolayı, alanda maxsimum oranda depolama imkanı sağlar.

Çift koridor ile çalışılarak DRIVE TROUGH olarak da kullanılabilinir.Bu durumda sistem çift yönlü olarak çalışır ve FIFO uygulamasına elverişli hale gelir.

Kutulu Kayar Model

Farklı ebatlardaki kutulu/kolili ürünlerin, raf yüzeylerinde bulunan eğimli makaralar üzerinde kayarak tahliye noktasına iletilmesini sağlayan raf sistemidir.Bu sistem daha çok sipariş hazırlama proseslerinde ve montaj hatlarında kullanılmaktadır.
Paletli Kayar Raf Sistemi

Farklı ebatlardaki paletli ürünlerin, raf yüzeylerinde bulunan eğimli makaralar üzerinde kayarak tahliye noktasına iletilmesini sağlayan raf sistemidir.FIFO uygulamasının istendiği durumlarda kullanılabilir.

Sırt Sırta Raf Sistemi

Palet rafları, her ölçüdeki palet ve paketli ürünleri depolamada kullanılan ve her ürüne direkt erişimi mümkün kılan en yaygın, ekonomik ve geniş kullanım alanına sahip olan raf sistemidir. Aşağıda görüntüsü yer alan model en çok tavsiye ettiğimiz sistemler arasında yer almaktadır.

Paletli Raf

Konsol Kollu

Özellikle uzun ürünlerin (profil, boru, plastik vb.) depolanmasında kullanılan en uygun raf sistemidir.Bu sistem dikey taşıyıcı kolonlara sabitlenen yatay kollardan oluşmaktadır. Rafın kurulacağı alana göre tek taraflı veya çift taraflı olarak uygulama yapılmaktadır.

Mekik Raf Sistemi

Uzaktan kumandalı Mekik vasıtasıyla paletli ürünlerin arka arkaya depolanmasını sağlayan yarı otomatik raf sistemidir. Tüm alana sadece bir koridor bırakılarak depolama yapılabildiğinden dolayı alanın maxsimum seviyede kullanılmasını sağlar. Çift yönlü kullanımda FIFO uygulamasına elverişli hale getirilebilir. Yükleme uzunluğunda metraj sınırı yoktur, istenilen kadar paletin arka arkaya depolanması mümkündür.

Mezzanin Raf

Mezanin raf sistemleri, raftan oluşan asma katlı raf gruplarıdır. Çoğunlukla elle besleme yapılan ürünlerde tercih edilir. Yürüyüş katlarından oluşan sistemde, çalışanın kat aralarında gezerek yükleme yapmasına imkan verir. Daha çok kolili, askılı ve parça ürünler için uygundur.

Dış Giydirme (SILO)

Farklı raf sistemleri ile tasarlanabilir. Bina inşaasına gerek duyulmaz. Raflar aynı zamanda kolon ve çatı aksamını oluşturur. Rafların kurulumu sonrası panel kaplama işlemi yapılarak raflar, bina şeklini alır.

Otomatik Depo Raf Sistemleri AS/RS

Otomatik depo sistemleri bilgisayar kontrollü, depo yönetim sistemi (WMS) entegreli çalışan ve tam otomasyon içeren sistemlerdir. Paletli yada kutulu olarak kullanılabilir. Girdi çıktı sirkülasyonunun yüksek olduğu depolarda tercih edilmelidir.

Raf sistemleri hakkında daha fazla bilgi ve hizmet almak için aşağıdaki siteden yararlanabilirsiniz.
http://www.promonraf.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018