Daha önceki yazılarda web site yapmak için 2 farklı yöntem olduğundan bahsettik, neydi bunlar Statik ve Dinamik Web Siteleri arasında olduğunu aktarmıştık. Aşağıdaki linkten bir diğer yöntem olan statik web siteleri hakkında bilgi alabilirsiniz. https://www.webmasteryolcu.com/statik-web-siteleri.html Bu sayfada ise Dinamik web siteleri hakkında detayları göreceğiz.

Webmaster İçin Özgürlüktir Dinamik Siteler
Çünkü sizi kısıtlayan hiç birşey yok, bilginiz ve deneyiminizde varsa, haya ettiğiniz web sitesini yapar ona yine hayalleriniz dahilinde istediğiniz özellikleri kazandırabilirsiniz. Yani monoton ve kullanışsız bir site yerine istediğiniz kadar geliştirerek başarıyı yakalayabilirsiniz.

Proğramlama Dili (PHP, ASP) Bilmek Gerekir
Evet dinamik sitelerde HTML işaret dili ile site yapabilirken, dinamik sitelerden HTML yerine yazılım dili kullanmak gerekir. Çünkü etkileşim için HTML kodları yeterli değildir. Her hangi bir yazılım dile bilmeniz yeterli olup, en sık kullanılan web yazılım dili ile PHP (Linux) olarak karşımıza çıkmaktadır. PHP öğrenmek için mutlaka bir web proğramlama kursundan eğitim almanız gerekir.

PHP Web Site

Veritabanı Bilgisi Gerektirir
Sadece web proğramlama dili bilmek yeterli olmaz, Veritabanı bilgi gerektirir. Yine PHP üzerinden gidecek olursak MySQL veritabanı ve tablolama bilgisi gerektirir. Neden veritabanı gerekir derseniz? statik web sitelerinde bilgiler kodlar arasında yer alırken dinamik sitelerde ise daha detaylı bilgiler yer almakta ve bunları gizlemek, şifrelemek gerekebilir. Örnek kullanıcı kaydı yapılan bir siteniz var ve kullanıcının bilgileri şifresi vs ortalığa ekleyemezsiniz. O nedenle veritabanı gerekir ve bazı tablolar MD5 ve diğer şifreleme türü ile şifrelenmesi gerekir.

Dilediğiniz Siteyi Yaparsınız
Dedimya hayal gücünüze bağlı özellikleri ekleyebilir kimsede olmayan özelliklere sahip olabilirsiniz. Forum ve hazır CMS sistemleri özgürce kullanabilirsiniz. WordPress’i gönlünüzce geliştirebilir daha fazla özellik ekleyebilirsiniz. Anlayacağınız Web Tasarım eğitimi yeterli değil, Web Proğramlama eğitimi almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018