Diğer yazılarımızda domain tanımını ve domaini nerelerden ne şekilde alabileceğimizi öetledik arkdaşlar görme imkanı olmayan arkadaşlar aşağıdaki linklerden göz atabilirler.

Domain Nedir

Domain Tescil etme

Bu yazımızda domain adresimizin dns ayarını yapacaz (Hosting ve domain aynı firmada ise gerek yoktur) önce dns nedir onu özetleyim.

Dns Açılımı (Domain Name System) dir arkadaşlar uzun uzun bahsetmek yerine amacını ve bizim için önemli kısmını ele alalım.

Dns  hosting firması tarafından oluşturulan hosting aldığınızda size o hosting firmasının dns bilgilerini verecektir ve o adreslere yönlendirmenizi isteyecektir.

NOT: Reseller, Vps, Vds, Dedicated gibi hostingin üst kademeleri sayılabilecek sistemlerde ise dns adresimizi kendi site adresimize özel ayarlayabiliriz.

Domain alınan firmanın sitesinden size özel panelden domain ile ilgili tüm değişiklikleri yapmanız mümkündür dns değişikliğide.

Dns Adresim Nedir

deneme.com şeklinde domain aldım benim dns adresim nedir? derseniz domain almakle hiçbir dns adresi verilmez ns bilgisi ne zaman ve kimler verir dersek

Dns bilgisi hosting aldığımız birey yada firma verir nasıl verir derseniz sunucudan size hosting satan firma yada birey sunucusundan size hesap açarken kullanıcı adı şifre ve sizin email adresini doldurur hesap açınca sizin emailinize bilgiler gelir aşağıda örneği verecem nedir bunlar cpanel (farklı panel kullanmıyorsa) kullanıcı adınız, şifreniz, ftp bilgileri, paket bilgisi ve domain adresinizi yönlendireceğiniz dns adresleri.

Hosting Alırken Gelen Bilgiler

Domain aldık birde dosyalarımızı resimlerimizi barındıracağımız bir hosting, reseller, yada sunucuya ihtiyacınız olacak reseller ve sunucu büyük siteler içindir ilk etapta hosting yeterlidir.

Hosting aldık ve bize vereceği bilgileri aşağıda görelim domain adresimiz www.deneme.com olsun örnek

Dns Zone check is enabled.
+===================================+
| New Account Info         |
+===================================+
| Domain: deneme.com
| Ip: 95.0.167.90 (n)
| HasCgi: y
| UserName: wwwdenem
| PassWord: denemesifre
| CpanelMod: x3
| HomeRoot: /home
| Quota: 5000 Meg
| NameServer1: ns1.adkur.com
| NameServer2: ns2.adkur.com
| NameServer3:
| NameServer4:
| Contact Email: deneme@deneme.com
| Package: Orta
| Feature List: default
| Language: tr
+===================================+
...Done

Evet yukarda hosting aldığımız firma bize yukardaki bilgileri gönderdi nedir bunlar ip adresimiz var hemen altında cpanel kullanıcı adı şifremiz yer almakta onun altında ise hosting paketimizin kaç mb olduğu belirtiliyor ben bu siteye 5 gb alan vermişim 5000 mb diyerek hemen onun altında ise

| NameServer1: ns1.adkur.com
| NameServer2: ns2.adkur.com

hosting aldığımız firmanın ns bilgileri buymuş başka firmadan alsan farklı olacak her firmanın ns adresleri evet domain aldık ns adreslerimizde var ve artık ns değişikliği yapabiliriz.

İsimtescil.net Dns Değişikliği

Domaini nerden aldıysanız o firmanın sitesinden giriş yaparak değişiklik yapılır ben isimtescil sitesinden göstereceğim her sitede hemen hemen aynıdır karıştırmasınız.

İsimtescil den aldıksa domainimizi kullanıcı girişi yapıyoruz giriş yaptığınızda orta kısımda açılan Domainlerim linkine tıklıyoruz ve domain listeniz karşınıza geliyor hangisini düzenlemek istiyorsanız hemen sağında yer alan detaylı yöneti tıklanır.

açılan sayfada DNS Bilgilerimi değiştirmek istiyorum tıklanır ve açılan sayfada en alt kısımdaki radyo buton yani
Müşteri özel Dns’ler – Bu tercihte Kendi belirleyeceğiniz dns’ler kullanılır. seçilir ve yeni ekle butonuna tıklanılır.

açılan 4 kutucuktan ilk ikisini kullanacağız dns 1 ve dns2 kısımlarına hosting firmamızın verdiği ns adreslerini

ns1.adkur.com
ns2.adkur.com

şeklinde yazılır ve kaydet tıklanır güncelle butonu varsa tıklanır artık dns değişiklik gerçekleşir tam olarak yönlenmesi 12 saati bulabilir.

8 Comments

Add a Comment
 1. ftp adresi ne .? ayrica dns adreside cok az açıklanmş anlamadık yane . biz öğrenci adamız daha net olması gerek .(nokta)

 2. Ozaman şöyle diyelim
  Domaini bir birey düşünelim . Hosting i de ev. DNS yi de ev adresi .

  Şimdi sen bu bireye ev adresini belirtmessen nolur eve gidemez 🙂 Heh dns yi de belirtmessen site açılmaz 🙂

 3. peki kendi domainimize dns nasıl kurarız?

  yani benimdomainim.com şuan ns1.hosting.com olarak kayıtlı.
  ben bunu kendi domainim için ns1.benimdomainim.com olarak nasıl ayarlayabilirim?

  hiçbir yerde bi açıklama bulamadım.
  whm kullanıyorum bu arada.

  1. Zeki: Bu konuda yazı yazayım.

 4. İsimtescil.net te ücretsiz web sitesi açtım. uyarı olarak dns adresinizi güncelleyin diyor. burda anlatıldığı şekilde domain bölümüne girdim orda sitem görünmüyor. bu site nasıl açılıyor bilgisi olan yok mu ? nereye tıklasam ücret istiyor. sözde ücretsiz site vereceklerdi. deneme amaçlı açmak istiyorum yardımcı olabilecek kimse var mı ?

 5. Arkadaşlar bazı sitelerde görüyorum domain adresinin yazdığı yerde 168.156.2.5 gibi sayılar yazıyor adres kısmında bunu nasıl yapabiliriz ?

  1. Nehir: Siteler aslında ip dediğimiz rakamlardan oluşur. Biz sitemize girişleri kolaylaştırmak, akılda kalıcı olması için domain (url) alırız. Bu isteğini gerçekleştirmek için hosting aldığın firmaya ben domain kullanmak istemiyorum demen yeterlidir. Bu durumda ip ile sen ve ziyaretçilerin giriş yapabilir. Tabii ki ziyaretçi bir daha girmek istediğinde eminim o rakamların ne olduğunu hatırlamayacaktır.

 6. tesekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018