Dns Değişikliği

Diğer yazılarımızda domain tanımını ve domaini nerelerden ne şekilde alabileceğimizi öetledik arkdaşlar görme imkanı olmayan arkadaşlar aşağıdaki linklerden göz atabilirler.

Domain Nedir

Domain Tescil etme

Bu yazımızda domain adresimizin dns ayarını yapacaz (Hosting ve domain aynı firmada ise gerek yoktur) önce dns nedir onu özetleyim.

Dns Açılımı (Domain Name System) dir arkadaşlar uzun uzun bahsetmek yerine amacını ve bizim için önemli kısmını ele alalım.

Dns  hosting firması tarafından oluşturulan hosting aldığınızda size o hosting firmasının dns bilgilerini verecektir ve o adreslere yönlendirmenizi isteyecektir.

NOT: Reseller, Vps, Vds, Dedicated gibi hostingin üst kademeleri sayılabilecek sistemlerde ise dns adresimizi kendi site adresimize özel ayarlayabiliriz.

Domain alınan firmanın sitesinden size özel panelden domain ile ilgili tüm değişiklikleri yapmanız mümkündür dns değişikliğide.

Dns Adresim Nedir

deneme.com şeklinde domain aldım benim dns adresim nedir? derseniz domain almakle hiçbir dns adresi verilmez ns bilgisi ne zaman ve kimler verir dersek

Dns bilgisi hosting aldığımız birey yada firma verir nasıl verir derseniz sunucudan size hosting satan firma yada birey sunucusundan size hesap açarken kullanıcı adı şifre ve sizin email adresini doldurur hesap açınca sizin emailinize bilgiler gelir aşağıda örneği verecem nedir bunlar cpanel (farklı panel kullanmıyorsa) kullanıcı adınız, şifreniz, ftp bilgileri, paket bilgisi ve domain adresinizi yönlendireceğiniz dns adresleri.

Hosting Alırken Gelen Bilgiler

Domain aldık birde dosyalarımızı resimlerimizi barındıracağımız bir hosting, reseller, yada sunucuya ihtiyacınız olacak reseller ve sunucu büyük siteler içindir ilk etapta hosting yeterlidir.

Hosting aldık ve bize vereceği bilgileri aşağıda görelim domain adresimiz www.deneme.com olsun örnek

Dns Zone check is enabled.
+===================================+
| New Account Info         |
+===================================+
| Domain: deneme.com
| Ip: 95.0.167.90 (n)
| HasCgi: y
| UserName: wwwdenem
| PassWord: denemesifre
| CpanelMod: x3
| HomeRoot: /home
| Quota: 5000 Meg
| NameServer1: ns1.adkur.com
| NameServer2: ns2.adkur.com
| NameServer3:
| NameServer4:
| Contact Email: deneme@deneme.com
| Package: Orta
| Feature List: default
| Language: tr
+===================================+
...Done

Evet yukarda hosting aldığımız firma bize yukardaki bilgileri gönderdi nedir bunlar ip adresimiz var hemen altında cpanel kullanıcı adı şifremiz yer almakta onun altında ise hosting paketimizin kaç mb olduğu belirtiliyor ben bu siteye 5 gb alan vermişim 5000 mb diyerek hemen onun altında ise

| NameServer1: ns1.adkur.com
| NameServer2: ns2.adkur.com

hosting aldığımız firmanın ns bilgileri buymuş başka firmadan alsan farklı olacak her firmanın ns adresleri evet domain aldık ns adreslerimizde var ve artık ns değişikliği yapabiliriz.

İsimtescil.net Dns Değişikliği

Domaini nerden aldıysanız o firmanın sitesinden giriş yaparak değişiklik yapılır ben isimtescil sitesinden göstereceğim her sitede hemen hemen aynıdır karıştırmasınız.

İsimtescil den aldıksa domainimizi kullanıcı girişi yapıyoruz giriş yaptığınızda orta kısımda açılan Domainlerim linkine tıklıyoruz ve domain listeniz karşınıza geliyor hangisini düzenlemek istiyorsanız hemen sağında yer alan detaylı yöneti tıklanır.

açılan sayfada DNS Bilgilerimi değiştirmek istiyorum tıklanır ve açılan sayfada en alt kısımdaki radyo buton yani
Müşteri özel Dns’ler – Bu tercihte Kendi belirleyeceğiniz dns’ler kullanılır. seçilir ve yeni ekle butonuna tıklanılır.

açılan 4 kutucuktan ilk ikisini kullanacağız dns 1 ve dns2 kısımlarına hosting firmamızın verdiği ns adreslerini

ns1.adkur.com
ns2.adkur.com

şeklinde yazılır ve kaydet tıklanır güncelle butonu varsa tıklanır artık dns değişiklik gerçekleşir tam olarak yönlenmesi 12 saati bulabilir.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

8 comments

 1. ftp adresi ne .? ayrica dns adreside cok az açıklanmş anlamadık yane . biz öğrenci adamız daha net olması gerek .(nokta)

 2. Ozaman şöyle diyelim
  Domaini bir birey düşünelim . Hosting i de ev. DNS yi de ev adresi .

  Şimdi sen bu bireye ev adresini belirtmessen nolur eve gidemez 🙂 Heh dns yi de belirtmessen site açılmaz 🙂

 3. peki kendi domainimize dns nasıl kurarız?

  yani benimdomainim.com şuan ns1.hosting.com olarak kayıtlı.
  ben bunu kendi domainim için ns1.benimdomainim.com olarak nasıl ayarlayabilirim?

  hiçbir yerde bi açıklama bulamadım.
  whm kullanıyorum bu arada.

 4. İsimtescil.net te ücretsiz web sitesi açtım. uyarı olarak dns adresinizi güncelleyin diyor. burda anlatıldığı şekilde domain bölümüne girdim orda sitem görünmüyor. bu site nasıl açılıyor bilgisi olan yok mu ? nereye tıklasam ücret istiyor. sözde ücretsiz site vereceklerdi. deneme amaçlı açmak istiyorum yardımcı olabilecek kimse var mı ?

 5. Arkadaşlar bazı sitelerde görüyorum domain adresinin yazdığı yerde 168.156.2.5 gibi sayılar yazıyor adres kısmında bunu nasıl yapabiliriz ?

  • WEBMASTERYOLCU

   Nehir: Siteler aslında ip dediğimiz rakamlardan oluşur. Biz sitemize girişleri kolaylaştırmak, akılda kalıcı olması için domain (url) alırız. Bu isteğini gerçekleştirmek için hosting aldığın firmaya ben domain kullanmak istemiyorum demen yeterlidir. Bu durumda ip ile sen ve ziyaretçilerin giriş yapabilir. Tabii ki ziyaretçi bir daha girmek istediğinde eminim o rakamların ne olduğunu hatırlamayacaktır.

 6. tesekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir