Domain Satın Alma

Domain yani alan adı satın alınmaz arkadaşlar kiralanır en az 1 yıllık olmak üzere daha fazla tescil edebiliriz değerli arkadaşlar .

Domain Nedir Diyen Hemen üstteki Domain yazısına tıklayabilir bilgi alabilir

Domain Nasıl ve Nereden Alınır

Türkiye ve yabancı binlerce domain satış sitesi mevcuttur önemli olan güvendiğiniz bir siteden almanızdır çünkü zamanı doldukça işinize yarıyorsa kirasını ödeyip uatmanız gerekir domaini aldın aldığın site kapandı hadi buyur o nedenle ciddi ve büyük domain tescil sitelerinden alınız.

Domain Satış Firmaları

ihs.com.tr
nic.tr (Sadece com.tr uzantılı domain satışı)
İsimtescil.net
turkticaret.net

Yabancı Domain Satış Firması

Yabancı firma olarakki az çok ingilice biliyorsanız mutlaka değerlendirin indirim kuponu bularak 8 dolarlık domain 1 yada 2 dolara almanı oldukça kolay

godaddy.com

Peki Türkiye ve dünyadan bir kaç firma ekledik şimdide uygulamalı olarak domain tescil etmeyi görelim türkiyeden alacaksınız tavsiyem

ihs.com.tr yada isimtescil.net sitesinden alabilirsiniz

Boş Domainler

Bir domaini alabilmek için o uzantının boş yani alınmamış olması gerekir peki nasıl anlayacaz alınıp alınmadığı domain alacağımız sitede arama yaptırarak şimdi hepbirlikte domain arama ve satın almayı görelim.

Domain Arama
Domain Arama

Siteye girdim ve domain kısmına arayacağım kelimeleri yazdım istanbulavcilar yazdım ve sıradaki işlemse aşağıda yer alan seçeneklerden uantıları seçmek ben genelde com, net, org, biz, gen.tr gibi uzantıları kullandığım için hepsini işaretlmiyeceğim bu belirttiğim uzantıları seçip arama yapacağım.

Boştaki Domainler
Boştaki Domainler

Evet aramamı sonuçlandı ve boş olan ve daha önce alınmış olanları listeledi sistem buna göre com uzantısı dolu imiş yani benden önce alınmış kim almış kaç yıllık almış bunuda görmek mümkün com alınmış ama bende diğer bir uzantı olan net yada org alabilirim ama illede com diye tutturursam başka isim bulmalıyım peki net uzantılı olanı almaya karar verdik satın al kısmındaki kutucuk işaretlenerek devam tıklanır.

Domain Ödeme İşlemi
Domain Ödeme İşlemi

Fatura ve ödeme tercihleri kısmı açıldığında ödeme türünden uygun olanı seçin kredi kartı seçerseni diğer seçeneklere göre hızlı olur promosyon kodunuz varsa indrim sağlar ve bir sonraki adıma geçiyoruz Devam butonu tıklanarak.

Daha önce üye değilseniz üye olmanızı ister sistem domain bilgilerinde kullanmak üzere kimlik numara istenebilir korkulacak bir durum yok sizin güvenliğiniz içindir ve son olarak ödeme yapılır domain sizin adınıza kayıt ettirilir 30 dakika ile 24 saat sürebilir firmalara göre.

Domain aldık bittimi hayır ayarları başlaıca ayarları Domain Dns Ayarları olarak karşımıza çıkar bunuda farklı bir yazıda anlatacağım.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

3 comments

 1. Leyla'nın Kahve Dükkanı

  Merhaba. Bana bu aşamadan sonrası gerekiyor. Satın aldıktan sonra ne yapmalıyız ? Eğer anlattıysanız yazının linkini alabilir miyim ?

  • WEBMASTERYOLCU

   Merhaba leyla domain satın alınmaz kiralanır. Site için ayrıca birde hostinge ihtiyacınız olacak profesyönel anlamda yapmak için sonrası sitemizde detaylı anlattım

 2. selam admin,

  ben sedoda satmak istiyorum ama internetteki bilgiler yeterince yardımcı olmuyor. sedo da satış ypama ile ilgili bilgin varsa yardımcı olurmusun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir