Ftp Kurulum Ftp Kullanımı

Ftp (File Transfer Protocol) evet arkadaşlar ftp bir bir proğram adı olmayıp sistem adıdır o nedenle onlarca ftp proğramı vardır ace ftp, cute ftp vs vs bunlar arasında 3 adet proğram tutulmaktadır.

Size anlatacğım ftp proğramı ace ftp arkadaşlar dili ingilizce olsada kullanımı oldukça basit ve kalitelidir.

Ftp Proğramı Ne İşe Yarar

Ftp proğramı arkadaşlar bilgisayarımızda hazırladığımız dosyalar, sayfalar ve resimler kısaca web sitemizizin materyallerini sunucumuza bağlanarak (Sunucu kullanıcı adı şifre gerekir) dosyalarımızı hostingimize (sunucuya) aktarmaya yada sunucudaki materyalleri bilgisayarımıza aktarmayı sağlayan proğramlardır.

Ftp Bilgileri

Ftp ile tüm sitelerin dosyalarına bağlanmak mümkündür hatta google, yahoo gibi sitelere bile ama ftp kulalnıcı adı ve şifresini bilmek kaydıyla biz şimdilik sadece kendi sitemizle ilgilensek kafi olacaktır arkadaşlar.

Hosting aldığınızda host firması size verdiği hostingin kullanıcı adı ve şifresini göndermek zorundadırki gönderir.

Örnek Ftp Bilgileri

Hosting aldığınızda arkadaşlar mutlaka email ile bilgileriniz gönderilir her firmanın email şekli farklı olsada aşağıdaki bilgi yapısı mutlaka aynı olacaktır yani aşağıda olan bilgiler gönderilecektir.

| Domain: denemesite.com
| Ip: 174.121.2.194 (n)
| HasCgi: y
| UserName: wwwdenem
| PassWord: ff3b2mh
| CpanelMod: x3
| HomeRoot: /home
| Quota: 1000 Meg
| NameServer1: ns1123.websitewelcome.com
| NameServer2: ns1124.websitewelcome.com
| NameServer3:
| NameServer4:
| Contact Email: deneme@deneme.com
| Package: muhammer_orta
| Feature List: default
| Language: tr

Şuan bizin için önemli olan iki unsur Usarname (Kulalnıcı Adı) ve Password (Şifredir) Arkadaşlar bu bilgiler cpanel ve ftp giriş bilgileridir.

Ftp İndirme Sitesi

Ftp yada başka proğramlar aslında her zaman orjinal sitesinden indirmeye çalışın arkadaşlar az ingilizce öğrenerek kolayca kullanabilirsiniz.

Ben ingilizce bilmeyen arkadaşlara zorluk çıkmaması için türkçe siteden indirme adresi veriyorum

Proğram Linki: http://www.inndir.com/AceFTP_Pro-5794p.html

Bilgisayarınıza indirin ve kurun arkadaşlar bu kısmı geçiyorum normal proğram kurmaktan hiç farkı yoktur şayet zorlanan takılan olursa yorumda belirtsin anlatırım gerekirse yapamayan arkadaşımız olursa.

Ftp Görünüm

Ftp bilgisayarımıza kurduk ve açıyoruz arkadaşlar proğramı örnek görünüm aşağıdaki gibi olmalıdır(Küçük farklılıklar olabilir ben kendime göre düzenledim proğramımı).

Ftp Proğramı Genel Görünüm
Ftp Proğramı Genel Görünüm

Hemen proğramı özetliyim arkadaşlar görüntüde 4 ana bölümden oluşuyor biizm için önemli alanlar sol bölüm

 • Bilgisayar Bölümü (Bilgisayarımızda yer alan dosyalarımızı gösterir)
 • Hosting Bölümü (Hostinginizde (sunucunuzda) yer alan site dosyalarınız) görünür NOT: Bağlandığınızda
 • Bağlantı Durumu Bölümü (Bağlanmak istediğiniz hostinge bağlanabildinizmi bağlanılmadıysa neden yani durum kısaca)
 • Menüler En üstte yer alan File Edit gibi butonların yer aldığı menüler

Ftp Proğramlarının İşleyişi

Ftp proğramlarının başlıca özelliği site bilgileri kaydedebilmesidir site bilgisi 1 defa girilir daha sonra kullanmak istersek bağlantı listesinden kullanmak istediğimiz siteye tıklayarak bağlanmamızı sağlar.

Yazdırma İzinlerini ayarlayabiliriz ilerleyen derslerde site güvenliği için yazdırma (chmod) ayarlarını göreceğiz hadi bakalım ilk sitemizi kaydedelim ve sitemize bağlanalım arkadaşlar.

Ftp Site Kaydetme

Yukardada değindiğim site kaydetme özelliği bir kere site kaydedilir sonrasında listeden o site seçilir ve bağlanılır ilk etapta site kaydedelim arkadaşlar anlatım için sizlere www.turkiyetanitimi.net isimli sitemden göstereceğim.

Ftp Kurulum Yeni Site Ekleme Özelliği
Ftp Kurulum Yeni Site Ekleme Özelliği

Evet Arkadaşlar Menüden File Tıklıyoruz ve açılan menüde Connect yada kısayol tuşları Ctrl + W tuşlayabilirisniz arkadaşlar açılan küçük sayfada ile New Site Profile (Yeni Site Profili) Oluşturmak Tıklıyoruz

Ftp Kurulumu Hosting Bilgileri Girişi
Ftp Kurulumu Hosting Bilgileri Girişi

New site profile tıkladık ve açılan küçük pencere en önemli kısım arkadaşlar artık bağlanacağımız siteyi ekleyeceğiz 4 bölümdn oluşan bir forum var karşımızda en üst kısım eklenen sitelere isim vermeye yarar boş kalsada olur

Server: Sitelerin ftp bağlanmak için her zaman şu yöntem izlenmelidir ftp.siteadresi.com Örnek:  ftp.webmasteryolcu.com

User ID: Hosting hesabımızın Kullanıcı Adı hosting alınca verilir.

Password: Şifre yine aynı şekilde hosting alınca hosting firmanız gönderir

şimdi örnek bir bağlantı kuruyorum ve siteyi ekliyorum listeye

Ftp Kurulum Bağlanacak Site Tanımlanması
Ftp Kurulum Bağlanacak Site Tanımlanması

Evet arkadaşlar bağlanacağımız sitenin ftp bilgileirni girdik ve Finis butonuna tıklayarak sitemizi kaydediyoruz.

Kaydetmek bağlanmak değildir arkadaşlar sadece listeye eklendi şimdi ise listemize eklediğimiz siteye bağlanmayı göreceğiz.

Kafanız karışmasın proğramı kapatın yeniden açın arkadaşlar yine aynı şekilde file menüsünden Connect Tıklıyoruz ve yine aynı yere geliyor site ekleme menüsüne bu sefer site eklemek yerine eklenmiş sitemize bağlanacağız.

Evet arkadaşlar listede sadece 1 tane site olsada zamanla çoğalacaktır bağlanmak istediğiniz sitenin hemen solunda yer alan bilgisayar ikonuna tıklayarak bağlanma işlemini tamamlamış olacağız

Ftp Kurulum Bağlantı Listesi Ve Bağlanma
Ftp Kurulum Bağlantı Listesi Ve Bağlanma

Evet arkadaşlar bağlanmak istediğimiz siteye tıkladığımızma bağlantı durumunda kırmızı renkte hata uyarısı vermezse yeşil renk yazılarla bağlandığını belirtecek ve hosting kısmında hostingimizde bulunan dosya ve klasörler açılacaktır.

Aşağıdaki Resimde hatasız br şekilde bağlanılmış ftp bağlantısı göreceksiniz.

Ftp Bağlantısı Yapılmış Bir Web Sitesi
Ftp Bağlantısı Yapılmış Bir Web Sitesi

Hosting bölümünde görünen klasörler hostinginizin yönetim paneline göre farklılıklar gösterebilir şuan bağlanmış olduğumuz hosting yönetim paneli cpanel olup cpanel hostinglerde site dosyaları public html klasörüne yüklenir arkadaşlar.

Plesk panellerde ise public html klasörü olmayarak onun yerine htdocs adında klasör bulunur

Ftp Bağlantı Hatası

Ayarları Girdiniz bağlanmak istediniz hop kırmızı bir uyarı ve bağlanamıyor şayet hostinginiz var ve faal çalışır durumda ise ilk etapta File tıklayıp Disconnect Tıklayın bağlanma girişimini iptal edin akabinde yine file ve connect tıklayarak bağlantı listesindeki sitenize sağ tıklayıp açılan menüden Properties tıklayın server, kullanıcı adı şifre kontrol edin hata varsa düzeltin yoksa sorun sunucudandır.

Bu Konuyu wordpress derslerimizde fayda sağlaması için açtım arkadaşlar bu yazdıda bu kadar Allaha emanet olun

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

13 comments

 1. Harika anlatmışsın emegine sağlık.. Allah razı olsun

 2. Allah razi olsun cok faydali oldu cidden..

 3. merhaba ben wordpress’den ucretsız uykelık aldım. ftp ayarlamalarını ben nasıl yapabılırım ?

 4. şifremi kabul etmiyor değiştirdim tekrar yaptım ama yine olmadı nasıl yapıcam ?

 5. BİŞİ ANLAMADIM BİLMEK ÖĞRENMEK ZOR 🙂

 6. hocam çok teşekkür ederim zaten ilk 10 satırı okuduğumda ve resme baktığımda nerde hata yaptığımı anladım sağolasın

 7. sitemi açtığımda bununla karşılaşıyorum, ne yapmalıyım
  404!
  We couldn’t find that page.

 8. Çok teşekkürler. Hostinger Premium plan aldım ilk kez site kuruyorum çok yardımcı oldu

 1. Pingback: WordPress Dersleri Yükleme ve Veritabanı Ders 2 | gicik.org

 2. Pingback: WordPress Dersleri Yükleme ve Veritabanı Ders 2 | duyur.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir