Geleceğin Mesleği CNC Operatörü

Selamun aleyküm değerli arkadşlar sizlerle geleceğin mesleklerinni paylaşmaya devam ediyorum. Bir webmaster olarak ilk tavsiyem web tasarım olsada bunun dışında onlarca alanda imkanlar sizi bekliyor. Bugünde sizlere metal sanayinin en önemli alanlarından biri CNC tezgahları hakkında bilgi vereceğim. Hızla gelişen teknoloji ile artık geleceğin meslekleride değişiyor. Örnek bundan 15 yıl geriye dönüp baktığınızda o zaman çocukları kaportacı, mobilya marangoz, oto tamircisi gibi sanayide meslek öğrenecekleri bir yerlere verirlerdi.1992 yılında ilkokulu bitirip çalışmaya karar verdim kimsede sen ne yapıyorsun demedi neyde ilçede bir mobilya dükkanında başladım, dolap, kapı vs derken burası aynı zamanda kanepe üretimi yapardı yaşım 11-12 inanırmısınız arkadaşlar günde 8 – 10 kanepeyi yaklaşık 50 metre uzaktaki depoya taşırdık ordakiler anan baban değil kimse sana acıma o nedenle sakın çocuklarınızı kardeşlerinizi böylesi mesleklerde ezdirmeyin. Bırakın hayatını teknoloji ve severek yapacağı işler belirlesin. Tabi o iş bana ders oldu 1 yıl ara verdiğim okula döndüm neyse konumuza dönelim.

CNC Operatörlüğü
Torna tezgazlarının gelişmiş çeşidi diyebileceğimiz CNC daha çok bilgisayar otomasyon sistemi ile proğramlanıp seri bir üretim yapması ile metal üzerine çalışn tüm firmalarda olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Şuan bu alanda istihdam edilen bireylerin en az 2000 TL maaşla çalıştıklarını düşünürseniz mutlaka böyle bir mesleği öğrenmenizi tavsiye ederim. CNC operatörü ciddi anlamda ihtiyaç olan vasıflar arasında olup, sadece istanbul, ankara değil ülkemizin her yerinde böyle bir meslekle işsiz kalmanız çok zayıf bir ihtimaldir. CAD CAM türü proğramlarla çalışan bilgisayar sistemleri bulunan CNC tezgahları proğramlanıp üretime geçtiğinizde size sadece arada bir kontrol etmek kalacaktır. Peki bu mesleği nerden öğreneceğim diyorsanız hemen onada bakalım.

Ücretsiz https://www.ucretsizkurs.net/cnc-kursu
Eskiden haberlerde sıkça görürdüm neyseki şimdi yok denecek kadar azaldı. İşsizim, işim yok diyen intihara kalkışırdı. Şuan kısa sürede meslek edinip bir işe girmeniz oldukça mümkündür. Devletimizin imkanları ile sunulan Halk Eğitim Merkezleri verdikleri kurslardan biride Ücretsiz CNC Kursu 1240 saat ürecek eğitimle sıfırdan CNC operatörlüğü eğitimleri verilmektedir. Türkiyenin her yerinde bulunan şubeleri ile sizleri mesleğe hazırlayan Halk Eğitim Merkezi eğitimleri aynı zamanda başarılı olan kursiyerler için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilmektedir. O belge ile nere giderseniz gidin işiniz hazır olacaktır.

CNC operatörü

Diğer Ücretsiz CNC Kursları
Sadece halk eğitim merkezleri değil bazı belediye kurslarıda bu çok özel eğitimi vermektedir. Örnek Ankarada yaşayanlar için Beltek, Konyada yaşıyanlar için Komek kurslarından ücretsiz CNC kursu ve CNC tezgazları proğramlama eğitimi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.
https://www.ucretsizkurs.net/cnc-kursu

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

2 comments

  1. Cnc kursu almak istiyorum

  2. Fatih cnc kursu almak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir