Google Adwords Reklam Uzmanlığı

Google adwords reklam uzmanı olarak sizde google adwords reklam yönetiminde uzman ve ileri düzey Google Ambassador olabilirsiniz arkadaşlar. Google tarafından google adwords bireysel ve kurumsal hesapları yönetmeye ehil biri olduğunuz google tarafındanda size açılacak bir sayfa ile tüm dünyaya tanıtılırsınız.

Google Adwords Reklam Uzmanı Nedir

Google tarafından sunulan sınavlarda başarılı olmuş ve google adwords reklam uzmanlığı sertifikası almış kimselerdir

  1. Tüm Bireysel ve Kurumsal Hesapları Yönetir
  2. Müşterilerine Ücretsiz Kuponlar Temin Edebilir
  3. Google Ambassador Olduğu İçin Googleden Hızlı destek Alır
  4. Google logosunu istediği gibi özgürce kullanabilir (kartvizt, işyeri, araba)

Evet arkadaşlar sınavlarda başarılı olan google reklam uzmanları yukardaki ayrıcalıklardanda faydalanır.


Adwors Reklam Uzmanı Olabilmek İçin Gerekenler

Reklam uzmanlığı için arkadaşlar katılmanız ve başarılı olmanızın şart olduğu iki sınav mevcut nedir bu sınavlar derseniz aşağıda

  1. Adwords Temel Sınavı
  2. 3 Sınav Seçeneğinden Birini Seçmelisiniz (Analytics, Arama Uzmanlığı, Adwords Optimize)

Evet arkadaşlar Adwords Temel sınavına giriş şart ve onu geçmeniz durumunda 2. seçenekte yer alan 3 sınav şekli var onlardan birini seçip ordanda sınav oluyorsunuz ve onuda geçerseniz başardınız.

Sınavlar ve Geçiş Durumu

Adwords temel sınavda arkadaşlar sorular okadar zor değildir ama geçmekte okadar kolay değil maalesef nedne derseniz 85 puan almak gerekiyor adwords temel sınavından 84 almanız bir işe yaramıyor yani.

Adwords temel sınavı geçip diğer 3 sınavdan birini seçmeniz gerekmekte ve ondanda başarılı olmalısınız işin kötüsü 2. sınav biraz zor diyebilirim ama şunu unutmayın google yardım (help) sayfaalarına göz atarak bolca hesap yöneterek yani uygulama yaparak geçmeniz oldukça mümkün.

Sınav Nasıl Yapılıyor

Sınavlar Ücretlidir arkadaşlar 50$ ama bazen ücretsiz kupon talep ederseniz olumlu dönüş yaparlar

Sınav internet üzerinden arkadaşlar 120 soruluk 120 dakikalık bir zaman dilimi içerisinde bilgisayarına indireceğiniz bir proğram ile yapılmakta o proğram bilgisayarınızı sınav dışı kullanmanızı engellemekte yani giriyim şuraya kopya çekeyim arayım olayı işe yaramaz.

Googleden Size Reklam Kredisi

Müşterilerinize reklam yayınlatabilirsiniz arkadaşlar googleye ödemenizi 45 gün sonra yaparsınız müşteriden peşin alabilirsiniz bu kredi 200 bin TLlik reklam kredisi gibi bir mebla bunun için 90 günlük sürede 10 bin $ reklam yönetmiş olmanız gerekir eskiden 100 bin dolardı şuan daha güzel.

Google Komisyon Yada Maaş Verirmi?

Google kuruş vermez arkadaşlar ne komisyon ne para ne maaş onun için hizmet verdiğiniz reklamverenlere sizde emeğinizin karşılığını almanız gerekir başka türlü kazancınız olmaz.

Sertifika Geçerlilik Dönemi

Ehliyet gibi düşünmeyin arkadaşlar alayım 50 yıl kullanayım bilgilerinizi tazelemek için yılda bir temel sınava 2 yılda birde bir üst sınava girmeniz gerekir girmez yada kazanamazsanız sertifikanız iptal edilir.

Sınavlar Ücretlidir arkadaşlar 50$ ama bazen ücretsiz kupon talep ederseniz olumlu dönüş yaparlar

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

3 comments

  1. sınav dilinin hangisi olduğu hakkında çelişkili ifadeler var bu konuda bilginiz var mı Türkçe den girebiliyor muyuz?teşekkürler

  2. sınavlarda ki ücretsiz kuponu nasıl talep edebiliriz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir