Bir sektör yada geniş çaplı bir anahtar kelime üzerine site yaptınız öyleki onlarca yüzlerce kelime tarafından aranabiliyor.  Örnek kurs sitesi düşünün en az 1000 farklı kelime ile aranır. (Bilgisayar kursu, ingilizce kursu, vs vs) kişilerin ihtiyacı olan sonuca ulaşmak için farklı kelimelere ihtiyaç duymaktadır. Yine örneğimiz kurs sitesi olduğunu kabul ederek insanların daha çok hangi kelimeleri aradığını görmek ve onların aradığı sonuca ulaşacak içerik hazırlamak bir webmaster’in yapması gereken en doğru çalışma şekillerinden birisidir.

Google aramalarında sitemizle ilgili aranan kelimeleri görmek için 2 farklı yol bulunmaktadır. Birincisi google aramalarında size sunduğu öneri ve sonuçların en alt kısmında maksimum 10 kelimeden oluşan öneri sizleri yönlendirici olabilmektedir. Bunun dışında ise daha gelişmiş bir kaynak olan ve benimde yıllardır keyifle kullandığım Übersuggest sitesinden yararlanacağız. Sadece 30 saniyelik bir işlem ile merak ettiğinin anahtar kelimenin hangi eklemeler ile arandığını göstermektedir.

Übersuggest keyword suggestion tool

Kullanımı oldukça basit olan bu site belirttiğiniz bir anahtar kelime ilge googlede yapılan tüm aramaları görmektedir. Sadece web aramaları değil aynı zamanda resim, video ve haber arama sonuçlarınıda görebilirsiniz.

Keyword suggestion tool nasıl kullanılır?
Öncelikle yandaki linke tıklıyoruz. https://neilpatel.com/ubersuggest/ (Temizdir) Açılan sayfada yapılması gereken sadece 3 işlem bulunuyor. Birinci anahtar kelimemizi giriyoruz. Ben Kurs şeklinde bir anahtar kelime seçiyorum. Turkish yani aranacak google sitesinin google.com.tr olmasını belirttim. Güvenlik kodunu girip Suggest butonuna tıklayarak hemen alt kısımda kelime öbeklerine ayrılmış olan alakalı kelimeleri incelemeye ve içerisinden kafama uyanlara gerek niche site, gerekse konu yazmaya başlıyarak siteme ne eklesem derdinden kurtuluyorum.

Anahtar kelime aracı
Google Adwords kelime aracı ile arama oranını öğrenin
Kafamıza uygun bir kelime bulduk fakat aranma oranını merak ediyorsanız belkide o kelimeye bir site açmak istiyorsunuz. Bu duurmda google adwords kelime aracı ile yerel ve genel arama sayısını ortalama olarak görebilirsiniz. Bazı kelimeler vardır aylık aranma oranı 300 – 500 kişiyi geçmeyebilir. Bu durumları bu şekilde aşabilirsiniz.

Bu konumuzda bu kadar arkadaşlar google api ayarlarında yaptığı değişiklikler sonucu site bazen hata verebilir. Ama sahibi özverili çalışan bir alman vatandaşı olup kısa sürede sorunu çözüyor. Gıyabında teşekkür etmek istiyorum. Verdiği bu ücretsiz hizmet ile yıllardır, rakipleri aşmanın en kolay yolu haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018