Dünyaca ünlü arama motoru devi ve binlerce web site sahibinin reklam kaynağı olan Google yeni bir hizmet ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Şuan beta olarak satışa başlayan Google Domain ülkemizde özellikle bu işin lideri olarak görülen isim tescili üzecektir.

Google Domain Nedir?
Bunu anlamak için öncelikle henüz konuya hakim olmayanlar için Domain Nedir? sorusunu cevaplamak gerekir. Site adresi, URL gibi isimler takılan domain en özet haliyle sitelere girmek için kullandığımız adreslerdir. Örnek facebook.com, google.com.tr gibi farklı uzuntılarda karşımıza çıkmaktadır. Bu adresler kiralama şeklinde en az 1 yıllık olarak tescil edilebilmektedir. Ülkemizde en çok işlem yapan isimtescil, turkticaret gibi firmalar olup, yurtdışında ise özellikle godady ön plana çıkmaktadır. Fakat bu son gelişme hepsinin keyfini kaçıracaktır.

Google Domain Kayıt

Google Domain Satışı Yapacak
Evet arkadaşlar web sitemiz için kullanacağımız ismi kiralamak için yeni bir alternafimiz daha olması aslında kullanıcı için güzeldir. Fakat bilmiyorum beta olduğu içinmi Google Domain fiyatları ortalamanın üzerinde 2015 Yılı Ocak ayında com, net, org için 12$ şeklinde satılmaktadır. Türk Lirası olarak ele aldığınızda 27 TL gibi bir rakama tekabül ediyoruz. Aynı domaini isimtesilcil sitesinden 21 TL gibi bir rakama alabiliriz. Ama dediğim gibi henüz deneme aşamasında olduğundan olabilir. Yoksa piyasanın üzerinde satış yapacağını sanmıyoruz.

Domain Olmadan Site Açılmaz mı?
Web site açmak için iki ana unsura ihtiyaç duyulmaktadır. Hosting (web site dosya ve resimlerinizin yüklendiği sunucu) ve Domain aslında domain olmasada olabilir. İp üzerinden giriş yapılan web siteleri tabiki kimsenin aklında kalmayacaktır. Mesela google domain almamış olsaydı 74.125.206.101 yanda görmüş olduğunuz ip adresinden erişebilecektik. Tabiki okadar rakam akılda tutulması zor olup, sunucu değiştirdikçe ip adresi değişecek olması nedeniyle oldukça kullanışsız olacaktır. Bu nedenle Domain geliştirilmiş ve tescil ettiğiniz domaini yine aynı şekilde kiralamış olduğunuz hosting yada servere DNS ayarları ile yönlendirmek gerekir.

Google Hosting Satışı Yapıyor mu?
Hosting konusunuda bilmeyen arkadaşlar için kısaca ele alalım. Bir ev düşünün 20 odası olan bunu pansiyona çevirebilir her odadan gelir elde edebilirsiniz. Sunucu, server olarak kullanılan bilgisayarların HDD (Hard Diskleri) örnek 1 TB ise bunu 3-5 gb olarak bölüp satmaktadır. Bu şekilde bir sunucu en az 500 kişiye hosting olarak satılabilir. Google şuan bu şekilde küçük hosting paketi satışları olmayıp, kurumsal ve ciddi alıcılar için Cloud Server satışları yapmaktadır. Bunun içinde aylık en az 300-400$ gözden çıkarmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018