2000’li yıllarda amatör bir tasarımla karşımıza çıkan google’nin kimse bu kadar gelişeceğini dünyaca ünlü bir marka olacağını sanırım tahmin bile edemezdi. Bir çok gelişme ve yeteneğe imza atmasına karşın site sahiplerinin bazen isteklerini yada beklentilerini karşılamakta yetersiz kalabilmektedir. Siteniz tezgah, google pazar sitenizde ürettiğiniz bir yazıyı googlede pazarı çıkarmak herkese duyurmak istiyorsunuz. Eskiden 30 saniyede hiç bir işlem yapmadan indexlenen yazılar son yıllarda 15-20 gün geçmesine karşın googlede yer almadığı görülmektedir. Sanırım google mühendisleride bunun farkında olacakki kusura bakmayın demek için indexleniyorsa Google Gibi Getir özelliğini kullan anında indexlensin demek istemişler. Evet değerli arkadaşlar Google gibi getir ne işe yarar sorusunun cevabı bu şekilde ortaya çıkmıştır. Sitenizi yada yeni yazdığınız yazı, sayfa vs bekleden googlede indexletmek için süper bir uygulama olduğu söylenebilir.

Google gibi getir Nasıl Kullanılır?
Size bir imkan sağladım ama bunu öyle önüne gelen kullanamaz demiş ve basit bir işleme tabi tutmuş Google gibi getir özelliğinden yararlanmak için öncelikle sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları kayıt ettirmek ve doğrulamak gerekir. Doğrulanmış bir sitemiz olduğunu kabul ederek devam ediyorum. Örnek indexletmek istediğim yazı https://www.webmasteryolcu.com/google-gibi-getir-ne-ise-yarar.html olsun bu linkin google-gibi-getir-ne-ise-yarar.html kısmını yani domain kısmı haricini kopyalıyorum ve google web yönetici araçlarına dönüyorum.

Google Web Yöneticisi Araçları
İlk işlem olarak panelimden işlem yapacağım siteyi seçiyorum (Aynı hesaba birden fazla site eklenebilir.)

Google Gibi Getir Menüsü

Açılan sayfada sol kısımda Tarama menüsüne tıkladığınızda açılan seçeneklerde Google Gibi Getir Tıklıyoruz.

Google manuel indexletme

Yukarda belirttiğim şekilde domain dışında kalan kısmı boşluğa yapıştırıp GETİR butonuna tıklıyoruz.

Dizine Gönder

Başarılı ibaresi gördüğümüzde hemen sağında bulunan Dizine Gönder butonuna tıklıyoruz. Açılan pencererede iki seçenek var Yalnızca bu URL’yi tara seçeneğini işaretleyip. Tamam butonuna tıklamanız yeterlidir. Dikkat edin hata verebilir URL dizine gönderildi ibaresini görmeden başarılı olmuş sayılmazsınız. O ibare çıkana kadar 4-5 defa deneyin hepsinde hata veriyorsa genel bir sorundur bir süre sonra deneyin.

URL Dizine Gönderildi

Web Yöneticisi Araçları Nedir?
Bir çoğunuzun adı kadar bildiği bu uygulama bir çok arkadaşımızın ilk defa duyduğu bir araç olabilir. Google Web Yöneticisi Araçları sitemiz ile Google arasında bağlantı ve iletişimi kuran ücretsiz bir servistir. Gmail yada farklı bir email servisi ile hemen kayıt olabilir. Site yada sitelerinizi ekleyebilirsiniz. Ekleme işleminden sonra site sahibi yada yöneticisi olduğunu doğrulamanız için bazı yöntemler bulunuyor. Sitenize dosya yükle, Meta taglar arasına kod ekleme, DNS vs gibi işlemlerle sitenin sahibi olduğunu bir kez kanıtlamanız gerekir. Sonrasında sitenizin sağlığı, banlanma ve spam durumu, dizine eklenen, engellenen, çalışmayan linkler, sitemap dosyası bildirimi ve şuan konuda bahsi geçen Google gibi getir özelliği ile mutlaka kullanmanız gereken bir sistemdir. Sadece google değil yandex ve bing web yöneticisi araçlarınıda aynı şekilde kullanın. Bu konu oldukça detaylı olup ayrıca yazı yazacağım.

Google Gibi Getir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018