Google gibi getir ne işe yarar

2000’li yıllarda amatör bir tasarımla karşımıza çıkan google’nin kimse bu kadar gelişeceğini dünyaca ünlü bir marka olacağını sanırım tahmin bile edemezdi. Bir çok gelişme ve yeteneğe imza atmasına karşın site sahiplerinin bazen isteklerini yada beklentilerini karşılamakta yetersiz kalabilmektedir. Siteniz tezgah, google pazar sitenizde ürettiğiniz bir yazıyı googlede pazarı çıkarmak herkese duyurmak istiyorsunuz. Eskiden 30 saniyede hiç bir işlem yapmadan indexlenen yazılar son yıllarda 15-20 gün geçmesine karşın googlede yer almadığı görülmektedir. Sanırım google mühendisleride bunun farkında olacakki kusura bakmayın demek için indexleniyorsa Google Gibi Getir özelliğini kullan anında indexlensin demek istemişler. Evet değerli arkadaşlar Google gibi getir ne işe yarar sorusunun cevabı bu şekilde ortaya çıkmıştır. Sitenizi yada yeni yazdığınız yazı, sayfa vs bekleden googlede indexletmek için süper bir uygulama olduğu söylenebilir.

Google gibi getir Nasıl Kullanılır?
Size bir imkan sağladım ama bunu öyle önüne gelen kullanamaz demiş ve basit bir işleme tabi tutmuş Google gibi getir özelliğinden yararlanmak için öncelikle sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları kayıt ettirmek ve doğrulamak gerekir. Doğrulanmış bir sitemiz olduğunu kabul ederek devam ediyorum. Örnek indexletmek istediğim yazı https://www.webmasteryolcu.com/google-gibi-getir-ne-ise-yarar.html olsun bu linkin google-gibi-getir-ne-ise-yarar.html kısmını yani domain kısmı haricini kopyalıyorum ve google web yönetici araçlarına dönüyorum.

Google Web Yöneticisi Araçları
İlk işlem olarak panelimden işlem yapacağım siteyi seçiyorum (Aynı hesaba birden fazla site eklenebilir.)

Google Gibi Getir Menüsü

Açılan sayfada sol kısımda Tarama menüsüne tıkladığınızda açılan seçeneklerde Google Gibi Getir Tıklıyoruz.

Google manuel indexletme

Yukarda belirttiğim şekilde domain dışında kalan kısmı boşluğa yapıştırıp GETİR butonuna tıklıyoruz.

Dizine Gönder

Başarılı ibaresi gördüğümüzde hemen sağında bulunan Dizine Gönder butonuna tıklıyoruz. Açılan pencererede iki seçenek var Yalnızca bu URL’yi tara seçeneğini işaretleyip. Tamam butonuna tıklamanız yeterlidir. Dikkat edin hata verebilir URL dizine gönderildi ibaresini görmeden başarılı olmuş sayılmazsınız. O ibare çıkana kadar 4-5 defa deneyin hepsinde hata veriyorsa genel bir sorundur bir süre sonra deneyin.

URL Dizine Gönderildi

Web Yöneticisi Araçları Nedir?
Bir çoğunuzun adı kadar bildiği bu uygulama bir çok arkadaşımızın ilk defa duyduğu bir araç olabilir. Google Web Yöneticisi Araçları sitemiz ile Google arasında bağlantı ve iletişimi kuran ücretsiz bir servistir. Gmail yada farklı bir email servisi ile hemen kayıt olabilir. Site yada sitelerinizi ekleyebilirsiniz. Ekleme işleminden sonra site sahibi yada yöneticisi olduğunu doğrulamanız için bazı yöntemler bulunuyor. Sitenize dosya yükle, Meta taglar arasına kod ekleme, DNS vs gibi işlemlerle sitenin sahibi olduğunu bir kez kanıtlamanız gerekir. Sonrasında sitenizin sağlığı, banlanma ve spam durumu, dizine eklenen, engellenen, çalışmayan linkler, sitemap dosyası bildirimi ve şuan konuda bahsi geçen Google gibi getir özelliği ile mutlaka kullanmanız gereken bir sistemdir. Sadece google değil yandex ve bing web yöneticisi araçlarınıda aynı şekilde kullanın. Bu konu oldukça detaylı olup ayrıca yazı yazacağım.

Google Gibi Getir

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir