Güncelleme: Yasak kaldırılmış olup TİB’den yapılan açıklamada teknik hata nedeniyle kısa süreli erişim enngeli yaşandığı belirtildi. Türkiye’dede yayınlarına devam etmektedir.

Sosyal medya alanına farklı bir soluk kazandırmak ve Facebook’a rakip olarak Google tarafından geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulan Google Plus nedeni bilinmeyen bir şekilde TİB tarafından engellenmiştir. Giriş yapabilmek için DNS, yada Proxy kullanmak gerekli olup henüz tam olarak neden yasaklandığı konusunda TİB yada Google Türkiye tarafından bir açıklama yapılmadı.

Google Plus’a Yasak

Gmail hesabı olan herkesin kendine özel oluşturduğu sayfalar ile bağlantı, resim ve videolar paylaşabildiği Google Plus yasaklanma nedenleri arasında muhtemel olarak paylaşılan içeriklerin neden olacağı düşünülmektedir. Google, Youtube ve Twitter gibi sosyal medya devlerinin ülkemize karşı sergiledikleri umursamaz tutum sonucu mahkeme yada TİB tarafından erişim engeli getiilmektedir.

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (plus.google.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 10/06/2014 tarih ve 490.05.01.2014.-113227 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

Youtube ve Twitter’da Yasaklanmıştı

2013 yılı ile başlayan siyasik karışıklıklar sonucu propaganda aracı haline gelen youtube ve twitter paylaşımı yasak olan içerikleri kaldırmaıkları gerekçesi ile engelenmiş yetkililerin Anayasa Mahkesine yaptıkları bireyler başvuru ile yasağa son verilmişti.

Google Plus Açılmıyor Şikayetleri Arttı
Özellikle webmasterlerin içeriklerini paylaştıkları bu ortama girmekte zorlandıkları, fakat herhangi bir uyarı çıkmaması nedeniyle geçici bir sorun olarak gördükleri söylenebilir. Bugün yaptığımız incelemede BTK tarafından erişimine engellendiğini gördük.

2 Comments

Add a Comment
  1. şu an herşey açık ve tib de de bir mahkeme kararı görünmüyor. Açıldımı tekrar yoksa bu haber de mi trişkadan?

    1. Evet kaldırılmış görünüyor. Sanırım google ile anlaşma sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018