Google Sıra Bulucu

Web site yayıncılığı genelde merak ile başlanan bir iş olup ortaya koyduğunuz eserlerin verdiği haz ile haha keyifli hale gelmektedir. İlerleyen tecrübe ve deneyim ile birde web siteniz üzerinden kazanç sağlamaya başlayınca mutlaka bu işi ilerletmek istersiniz. Kendinizi uçsuz bucaksız bir bilgi döngüsünde içerisinde bulur, her öğrendiğinizle gurur duyarsınız. Bir noktadan sonra ise siteniz sizin için çok önemli hale gelmektedir. Sağlığı, sıralaması, iç ve dış optimizasyonu ve başarı çitasının yükselmesini devamlı takip edersiniz. En çok önem verilen husus ise sitemizin anahtar kelime ve kelimelerinin google sıraması takibidir. Çünkü hepimizin amacı en üst sıralarda yer almaktır. Peki google sıramalası nasıl takip edilir. Genelde insanlarımız google.com.tr girer kelimesini yazar ve sıralamasına bakar fakat bu yöntem hiç bir şekilde sağlıklı değildir. Size iki farklı sistem önereceğim birisi proğram, diğeri ise web sitesi olacaktır. Aslında onlarca bu tür kaynaklar olmasına karşın çokta sağlıklı vede verimli çalıştıkları söylenemez.

Google Sıra Bulucu SERP Checker

Yabancı kaynaklı bir web sitesi olup daha önce kullandığınız google sıra bulucu kaynaklarından çok farklı olduğunu aşağıdaki linke tıkladığınızda göreceksiniz. https://www.whatsmyserp.com/serpcheck.php

Dilediğiniz kadar anahtar kelimenin gerek Türkiye gerekse diğer ülkeler için hazırlanan google sayfalarında taratabilirsiniz. Bir diğer avantajı ise bu yaptığınız tarama kayıtlı olup bir siteye bir sonraki girişinizde ise aynı kelimeleri karşınızda görecek olup tekrar tarama yaptığınızda ise sıralaması yükselen ve düşen kelimeleri göreceksiniz. Buda size hangi kelime ile nasıl bir çalışma yapmanız gerektiğini gösterecektir. Türkçe içerikli Google Sıra Bulucu siteler olmasına karşın bu kadar kapsamlı olmadığı gibi kısıtlı kullanım imkanı sunulmakta, ücretli üye olunmaya zorlanmaktadır. SERP Checker Google Sıra Bulucu nasıl çalıştığını aşağıdaki ekran görüntüsünde inceleyelim.

Google Sıra Bulucu
Resmin büyük hali için tıklayınız.

Domain Name kısmına site adresini yazdım ve hemen sağ taraftan Google Türkiye için seçim yaptım. Ben 3 kelime ekledim isterseniz 20 kelime ekleyebilirsiniz. Standart olarak 6 satır gelmekte dilerseniz en alt kısımda yer alan Add Row butonu ile satırları çoğaltabilirsiniz. İşlem tamam olduğunda ise Check All Keywords butonuna tıklamanız yeterlidir. Bir sonraki gün aynı kelimeleri tekrar tarattığınızda düşen ve yükselenleri görebilirsiniz.

Google Sıra Bulucu Free Monitor for Google

İki farklı kaynak göstereceğimi belirttim. Yukarda başarılı bir site aktardım şimdi ise sizlere bir proğramdan bahsedeceğim Türk Webmasterlerinde yakından tanıdığı bir Google Sıra Bulucu olan Free Monitor for Google onlarca siteyi ekleyip kayıt edebileceğiniz dilediğiniz zaman listeden site seçip taratabileceğiniz bir proğramdır. Ücretsiz olup öncelikle proğramı aşağıdaki linkten indirin ve kurun ve anlatıma devam edelim. http://www.cleverstat.com/en/google-monitor-query.htm Linke tıkladığınızda Download linkinden indirebilirsiniz. Kurulum yaparken ülke seçebilir ve kaç sonuç içerisinde aranacağını ayarlayabilirsiniz. Ben 100 yaptım yani google ilk 10 sayfa içerisine bakacaktır.

Site Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır
Aşağıda proğrama buton görüntüsü yer almaktadır. Yeşil renkte + işareti şeklinde olan butona tıklıyoruz
program-buton

Açılan alanda site adresimizi girmenizi istiyorum. http:// yazmaya gerek olmadan www.webmasteryolcu.com şeklinde ekleyiniz.
add-url-program

Site adresimizi yazıp Ok tıklayınca bu sefer anahtar kelime girmemizi isteyecektir. Kelimemizi yazıp hemen sağ kısımdaki Add tuşuna basıp ekleriz hatalı ve gereksiz olanları ise seçip Delete butonuna tıklayıp silebiliriz. Maksimum 11 kelime girin daha fazlasını tarama imkanı olmuyor. 11’i geçmemeye çalışın fazla kısım taranmayacaktır.
anahtar-kelime-ekleme

Anahtar kelimelerimizide eklediysek tarama işlemini mercek butonuna mercek tıklayarak başlatıyoruz.

Google Sıra Bulucu
Kelime çokluğuna göre 1-5 dakika arasında süren tarama sonucunda sonuçları görebilirsiniz. Yukardaki sitede olduğu gibi bir sonraki taramada düşüş ve yükseliş yaşayan kelimeleri kaç sıra düştüğü yada yükseldiğini görebilirsiniz. Proğramın dezavantajı olarak maalesef google güvenlik kodu uygulamasını aşamıyor o nedenle 30 – 40 dakika aralıklarla sorgulama yapmalısınız. Bunun dışında eklediğiniz site ve kelimeler neden bilmiyorum ama sıfırlanıp yeniden eklenme durumu olabilir. Bunun dışında gerisi ücretsiz bir yazılım için mükemmel olduğu söylenebilir.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

3 comments

  1. Google Sıra Bulucu

    http://googlesirabulucu.gen.tr adresini makalenize web site üzeri sorgular için eklerseniz sevinirim böylece türk girişimcilere’de destek olmuş olursunuz aynı zamanda masaüstü uygulamasıda yakın zamanda aktif edilecektir

    • WEBMASTERYOLCU

      Üstad biraz daha geliştirmen durumunda sayfada yer verebilirim. Test ettim verimli çalışmadığını gördüm. (Sunucu Bakım calışması mevcuttur şuan bu sayfayı görüntüleyemezsiniz..) şeklinde hata mesajı çıkıyor. Başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir