Web site yayıncılığı genelde merak ile başlanan bir iş olup ortaya koyduğunuz eserlerin verdiği haz ile haha keyifli hale gelmektedir. İlerleyen tecrübe ve deneyim ile birde web siteniz üzerinden kazanç sağlamaya başlayınca mutlaka bu işi ilerletmek istersiniz. Kendinizi uçsuz bucaksız bir bilgi döngüsünde içerisinde bulur, her öğrendiğinizle gurur duyarsınız. Bir noktadan sonra ise siteniz sizin için çok önemli hale gelmektedir. Sağlığı, sıralaması, iç ve dış optimizasyonu ve başarı çitasının yükselmesini devamlı takip edersiniz. En çok önem verilen husus ise sitemizin anahtar kelime ve kelimelerinin google sıraması takibidir. Çünkü hepimizin amacı en üst sıralarda yer almaktır. Peki google sıramalası nasıl takip edilir. Genelde insanlarımız google.com.tr girer kelimesini yazar ve sıralamasına bakar fakat bu yöntem hiç bir şekilde sağlıklı değildir. Size iki farklı sistem önereceğim birisi proğram, diğeri ise web sitesi olacaktır. Aslında onlarca bu tür kaynaklar olmasına karşın çokta sağlıklı vede verimli çalıştıkları söylenemez.

Google Sıra Bulucu SERP Checker

Yabancı kaynaklı bir web sitesi olup daha önce kullandığınız google sıra bulucu kaynaklarından çok farklı olduğunu aşağıdaki linke tıkladığınızda göreceksiniz. https://www.whatsmyserp.com/serpcheck.php

Dilediğiniz kadar anahtar kelimenin gerek Türkiye gerekse diğer ülkeler için hazırlanan google sayfalarında taratabilirsiniz. Bir diğer avantajı ise bu yaptığınız tarama kayıtlı olup bir siteye bir sonraki girişinizde ise aynı kelimeleri karşınızda görecek olup tekrar tarama yaptığınızda ise sıralaması yükselen ve düşen kelimeleri göreceksiniz. Buda size hangi kelime ile nasıl bir çalışma yapmanız gerektiğini gösterecektir. Türkçe içerikli Google Sıra Bulucu siteler olmasına karşın bu kadar kapsamlı olmadığı gibi kısıtlı kullanım imkanı sunulmakta, ücretli üye olunmaya zorlanmaktadır. SERP Checker Google Sıra Bulucu nasıl çalıştığını aşağıdaki ekran görüntüsünde inceleyelim.

Google Sıra Bulucu
Resmin büyük hali için tıklayınız.

Domain Name kısmına site adresini yazdım ve hemen sağ taraftan Google Türkiye için seçim yaptım. Ben 3 kelime ekledim isterseniz 20 kelime ekleyebilirsiniz. Standart olarak 6 satır gelmekte dilerseniz en alt kısımda yer alan Add Row butonu ile satırları çoğaltabilirsiniz. İşlem tamam olduğunda ise Check All Keywords butonuna tıklamanız yeterlidir. Bir sonraki gün aynı kelimeleri tekrar tarattığınızda düşen ve yükselenleri görebilirsiniz.

Google Sıra Bulucu Free Monitor for Google

İki farklı kaynak göstereceğimi belirttim. Yukarda başarılı bir site aktardım şimdi ise sizlere bir proğramdan bahsedeceğim Türk Webmasterlerinde yakından tanıdığı bir Google Sıra Bulucu olan Free Monitor for Google onlarca siteyi ekleyip kayıt edebileceğiniz dilediğiniz zaman listeden site seçip taratabileceğiniz bir proğramdır. Ücretsiz olup öncelikle proğramı aşağıdaki linkten indirin ve kurun ve anlatıma devam edelim. http://www.cleverstat.com/en/google-monitor-query.htm Linke tıkladığınızda Download linkinden indirebilirsiniz. Kurulum yaparken ülke seçebilir ve kaç sonuç içerisinde aranacağını ayarlayabilirsiniz. Ben 100 yaptım yani google ilk 10 sayfa içerisine bakacaktır.

Site Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır
Aşağıda proğrama buton görüntüsü yer almaktadır. Yeşil renkte + işareti şeklinde olan butona tıklıyoruz
program-buton

Açılan alanda site adresimizi girmenizi istiyorum. http:// yazmaya gerek olmadan www.webmasteryolcu.com şeklinde ekleyiniz.
add-url-program

Site adresimizi yazıp Ok tıklayınca bu sefer anahtar kelime girmemizi isteyecektir. Kelimemizi yazıp hemen sağ kısımdaki Add tuşuna basıp ekleriz hatalı ve gereksiz olanları ise seçip Delete butonuna tıklayıp silebiliriz. Maksimum 11 kelime girin daha fazlasını tarama imkanı olmuyor. 11’i geçmemeye çalışın fazla kısım taranmayacaktır.
anahtar-kelime-ekleme

Anahtar kelimelerimizide eklediysek tarama işlemini mercek butonuna mercek tıklayarak başlatıyoruz.

Google Sıra Bulucu
Kelime çokluğuna göre 1-5 dakika arasında süren tarama sonucunda sonuçları görebilirsiniz. Yukardaki sitede olduğu gibi bir sonraki taramada düşüş ve yükseliş yaşayan kelimeleri kaç sıra düştüğü yada yükseldiğini görebilirsiniz. Proğramın dezavantajı olarak maalesef google güvenlik kodu uygulamasını aşamıyor o nedenle 30 – 40 dakika aralıklarla sorgulama yapmalısınız. Bunun dışında eklediğiniz site ve kelimeler neden bilmiyorum ama sıfırlanıp yeniden eklenme durumu olabilir. Bunun dışında gerisi ücretsiz bir yazılım için mükemmel olduğu söylenebilir.

3 Comments

Add a Comment
  1. http://googlesirabulucu.gen.tr adresini makalenize web site üzeri sorgular için eklerseniz sevinirim böylece türk girişimcilere’de destek olmuş olursunuz aynı zamanda masaüstü uygulamasıda yakın zamanda aktif edilecektir

    1. Üstad biraz daha geliştirmen durumunda sayfada yer verebilirim. Test ettim verimli çalışmadığını gördüm. (Sunucu Bakım calışması mevcuttur şuan bu sayfayı görüntüleyemezsiniz..) şeklinde hata mesajı çıkıyor. Başarılar dilerim.

      1. Sadece sunucu güncellemesiydi hocam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018