Hosting Bandwidth Kullanımı

Bandwidth (trafik) sunucu firmanızın size hosting, reseller, vps, sunucu türü hizmetlerle birlikte sunduğu her firmanın kendine göre farklı oranlarda sunduğu bir imkandır kimi firma 3  5 gb verir kimi firma imkan dahilinde sınırsız Bandwidth verir yazımızda trafik oranı düşük olanlar ve çok trafik kullanımına önlemleri ele alacağız.

Bandwidth Nedir?

Bandwidth sitenize giren ziyaretçilerin resim, flash, video ve diğer materyallerin ziyaretçinin kullanımına sunulan veri hesaplamasına Bandwidth (trafik) denir arkadaşlar.

Türkiyedeki Hostinglerde Bandwidth

Açıkçası konuşmak gerekirse şuan avrupadaki bir hosting firması kadar imkan verilmediği yada verilemediği kesin nasıl bir imkan derseniz avrupada satılan ir çok hosting firması türkiyede 5 10 gb bant verirken normal hosting panellerine avrupada ise aylık 5 dolara sınırsız Bandwidth verebiliyor buda tabiki alt yapı ve teknoloji gerektiren bir olay.

Bandwidth Kullanan Materyaller

Sitemizde resimler bir parçada flash bannerimiz oladuğunu ele alalım arkadaşlar ve sitemizin 5000 mb yani 5 GB trafiği olduğunu varsayarak ana sayfadaki resimlerin toplam boyutu 2 mb olsun birde küçük flash bannerimiz var dedik onun boyutude 1 mb olsun peki

Resimler 2 mb

flash 1 mb    = ana sayfamızda 3 mb veri çekiliyor sunucudan bu 3 mb sadece 1 ziyaretçinin ana sayfamıza girdiği anda kullandığı Bandwidth değeridir 1 ziyaretçi 3 mb Bandwidth kullanıyorsa günlük 200 ziyaretçimiz olsun arkadaşlar

200 ziyaretçi x 3 mb = 600 mb 1 günlük Bandwidth değerimiz toplam trafiğimiz neydi 5000 mb bu durumda 10 gün bile yetmez bize o trafik taktir edersinizki arkadaşlar.

Örnek Bantwith Göstergesi
Örnek Bantwith Göstergesi

Bandwidth Tasarrufu

İmkanımız yok yüksek host almaya yada piyasayı bilmiyoruz bu durumda Bandwidth kullanımını düşürecek önlemler almalıyız yoksa sitemiz ay sonuna kadar kapalı kalacak yada biraz daha ücret ödeyip trafik satın alacaz.

  • Resimlerin Boyutları Düşürülmesi

Sitenizdeki resimlerin boyutu büyükse mutlaka boyutlarını küçülterek png uzantı yerine (png boyutu yüksek olur) jpg yada çok kötü görünmezse gif formatı kullanmayı tercih edin gif resim formatları arasında en düşük boyutlu olanıdır.

  • Flash Kullanırsanız Sıkıştırın

Flash materyaller boyut olarak oldukça yüksektir standartında ama boyutlarını %70 %80 küçülten proğramlar sayesinde daha küçük boyuta düşürebilirsiniz 1 mb lik bir flash’ı sıkıştırma proğramları sayesinde 80 100 kb ye düşürmek mümkündür.

Gerekirse Resimleri Hostinginizde Yayınlamayın

pek tavsiye edilir bir yöntem olmasada kullanılabilir bir örnek günümüzde resim siteleri var resmi yüklüyorsun link veriyor kullanıyorsun bu şekildede yapılır ama güvensiz olur resim eklediğin yerde silindiğinde yada eklediğin site kapandığında sitendeki resimler açılmayacak.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

4 comments

  1. güzel bilgiler teşekkürler

  2. Türkiyede 5 10 gb bantlar halinde sınırlamalar yapılması gerçekten acı bi durum. Teşşkür ederim paylaaşım için

  3. Site yapmak için bir ton uğraş. ziyaretçi bulmak çin 40 takla at. sonra da karşına banwidh çıksın. siten mi var derdin var.

    • Cengiz: Hosting ücretleri o kadar fahiş değildir. Trafik yönünden yüksek bir hosting ya da reseller almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir