Bandwidth (trafik) sunucu firmanızın size hosting, reseller, vps, sunucu türü hizmetlerle birlikte sunduğu her firmanın kendine göre farklı oranlarda sunduğu bir imkandır kimi firma 3  5 gb verir kimi firma imkan dahilinde sınırsız Bandwidth verir yazımızda trafik oranı düşük olanlar ve çok trafik kullanımına önlemleri ele alacağız.

Bandwidth Nedir?

Bandwidth sitenize giren ziyaretçilerin resim, flash, video ve diğer materyallerin ziyaretçinin kullanımına sunulan veri hesaplamasına Bandwidth (trafik) denir arkadaşlar.

Türkiyedeki Hostinglerde Bandwidth

Açıkçası konuşmak gerekirse şuan avrupadaki bir hosting firması kadar imkan verilmediği yada verilemediği kesin nasıl bir imkan derseniz avrupada satılan ir çok hosting firması türkiyede 5 10 gb bant verirken normal hosting panellerine avrupada ise aylık 5 dolara sınırsız Bandwidth verebiliyor buda tabiki alt yapı ve teknoloji gerektiren bir olay.

Bandwidth Kullanan Materyaller

Sitemizde resimler bir parçada flash bannerimiz oladuğunu ele alalım arkadaşlar ve sitemizin 5000 mb yani 5 GB trafiği olduğunu varsayarak ana sayfadaki resimlerin toplam boyutu 2 mb olsun birde küçük flash bannerimiz var dedik onun boyutude 1 mb olsun peki

Resimler 2 mb

flash 1 mb    = ana sayfamızda 3 mb veri çekiliyor sunucudan bu 3 mb sadece 1 ziyaretçinin ana sayfamıza girdiği anda kullandığı Bandwidth değeridir 1 ziyaretçi 3 mb Bandwidth kullanıyorsa günlük 200 ziyaretçimiz olsun arkadaşlar

200 ziyaretçi x 3 mb = 600 mb 1 günlük Bandwidth değerimiz toplam trafiğimiz neydi 5000 mb bu durumda 10 gün bile yetmez bize o trafik taktir edersinizki arkadaşlar.

Örnek Bantwith Göstergesi

Örnek Bantwith Göstergesi

Bandwidth Tasarrufu

İmkanımız yok yüksek host almaya yada piyasayı bilmiyoruz bu durumda Bandwidth kullanımını düşürecek önlemler almalıyız yoksa sitemiz ay sonuna kadar kapalı kalacak yada biraz daha ücret ödeyip trafik satın alacaz.

  • Resimlerin Boyutları Düşürülmesi

Sitenizdeki resimlerin boyutu büyükse mutlaka boyutlarını küçülterek png uzantı yerine (png boyutu yüksek olur) jpg yada çok kötü görünmezse gif formatı kullanmayı tercih edin gif resim formatları arasında en düşük boyutlu olanıdır.

  • Flash Kullanırsanız Sıkıştırın

Flash materyaller boyut olarak oldukça yüksektir standartında ama boyutlarını %70 %80 küçülten proğramlar sayesinde daha küçük boyuta düşürebilirsiniz 1 mb lik bir flash’ı sıkıştırma proğramları sayesinde 80 100 kb ye düşürmek mümkündür.

Gerekirse Resimleri Hostinginizde Yayınlamayın

pek tavsiye edilir bir yöntem olmasada kullanılabilir bir örnek günümüzde resim siteleri var resmi yüklüyorsun link veriyor kullanıyorsun bu şekildede yapılır ama güvensiz olur resim eklediğin yerde silindiğinde yada eklediğin site kapandığında sitendeki resimler açılmayacak.

4 Comments

Add a Comment
  1. güzel bilgiler teşekkürler

  2. Türkiyede 5 10 gb bantlar halinde sınırlamalar yapılması gerçekten acı bi durum. Teşşkür ederim paylaaşım için

  3. Site yapmak için bir ton uğraş. ziyaretçi bulmak çin 40 takla at. sonra da karşına banwidh çıksın. siten mi var derdin var.

    1. Cengiz: Hosting ücretleri o kadar fahiş değildir. Trafik yönünden yüksek bir hosting ya da reseller almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018