HTML nedir ne işe yarar?

Selamun aleyküm arkadaşlar yanlış hatırlamıyorsam 6-7 yıl önce html dersleri şeklinde anlatımlarım olmuştu, görüyorum ki ilgilenen, öğrenmek isteyen arkadaşlarımızın sayısı hayli yüksektir. Bu nedenle anlatımları güncel hale getirip, sıfırdan başlamak istiyorum. Bu sefer sadece HTML ile sınırlı kalmadan, CSS, WordPress ve bu işin olmazsa olmazı SEO ömrüm yeterse sizlere elimden geldiği kadar anlaşılır bir dille anlatacağım. Dilerseniz öncelikle HTML’i tanıyarak başlayalım.

Statik Siteler İçin HTML

HTML nedir ne işe yarar?
Kısa adı HTML olan (Hypertext Markup Language) bu kısmı hiç dikkate almanıza gerek yoktur. Bilmeniz gereken en önemli konu HTML çok sık kullanılmasa bile tüm sitelerin temeli olduğudur. Webtasarım bir merdiven ise HTML bu merdivenin ilk basamaklarından biridir.

Sadece Statik Siteler Yapabilirsiniz!
Daha önceki bir konumda dinamik ve statik siteler hakkında bilgi vermiştim. Tek başına HTML ile yapacağınız site Statik olup, tam olarak isteklerinizi yerine getiremez. Örnek HTML ile bir forum sistemi, içeriklere yorum özelliği, üyelik sistemi vs yapılamaz. Bunun için HTML + proğramlama dilleri bilmek gerekir. Fakat bu sizi korkutmasın proğramlama dili bilmedende sitenizi wordpress gibi hazır sistemler ile kurabilirsiniz.

En Güvenli Site Statik Sitelerdir?
Yanlış hatırlamıyorsam 2002 yılında yayında olan sitelerin %80’lik kısmı statik yani sadece HTML sitelerden oluşurdu. Şuan dünyanın en hızlı ve en güvenli siteleri statik sitelerdir. Daha anlaşılır bir hale getirmek için özetliyim. Bir firma sitesi düşünün Ana sayfa (index) Hakkımızda, Ürünler, İletişim vs 4 sayfadan oluşan bu siteye 4 sayfa içerik oluşturup, bu şekilde yayına verirsiniz. Herhangi bir veritabanı bağlantısı olmadığı için site hızı %98 gibi olacaktır. Ama dinamik sitelerde içerikler veritabanında olması nedeniyle site hızı önlem alınmaması halinde %70-%80 olacaktır. Aynı şekilde veritabanında saklanan admin ve üye şifreleri her an ele geçme riski bulunmaktadır. Yani sitenizde çok fazla bir özellik olmayacak ve az sayfadan oluşacaksa size tavsiyem statik sayfalar yapmanızdır.

HTML Öğrenmek Gerekir mi?
Ya üstad iyide ben statik, yani gelişmemiş siteler yapmayacağım. O ndenle benim HTML öğrenmem gerekmez diye düşünmeyin. Çünkü tüm sitelerin omurgası HTML ile oluşur. Yani tüm sitelerin temelinde bir parçada osla HTML ve CSS bulunur. Yoksa PHP yada ASP ile tek başına bir site yapma imkanı yoktur. O nedenle bilin, karşınıza çıkan sorunlarda takılmayın.

Link, Resim, Tablo Ekleme HTML İle Mümkündür
HTML kendi içerisinde etikey ve taglardan oluşur. Bunları farklı amaçlar için bir yerde kullanırsınız. Örnek bir resim ekleme, link ekleme yada bir içeriği listeleme yapmak için HTML etkilerinden yararlanmak gerekir.

HTML Nasıl Öğrenilir?
En çok yapılan hatalardan biri bir anda öğrenme isteğidir. Bu şekilde yapmak yerine HTML öğrenmek için 2-3 hafta zaman ayırmalısınız. Yaklaşık 15-20 konuluk bir alan olup, her gün bir aşamayı bol bol uygulayarak geçtiğinizde artık HTML sizin için sanki ana diliniz Türkçe kadar kolay hale gelecektir. Bu nedenle ben bu sitede sizlere konu konu aktarıyorum.

Ücretsiz Web Tasarım Kurlarına Katılın
Aynı şekilde daha başarılı bir şekilde öğrenmek için Türkiye’nin bir çok yerinde bulunan ücretsiz web tasarım kurslarından yararlanabilirsiniz. 2009 Yılında benimde severek katıldığım İsmek Web Tasarım kursu özellikle İstanbul’da yaşayanlar için ücretsiz ve gerekli bilgi birikimi vermektedir. Aynı şekilde Komek, Busmek, Kaymek ve Halk Eğitim Merkezi kurslarıda ücretsiz ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifilı eğitim vermektedir. İsmek’in web tasarım branşı hakkında daha fazla bilgi için yandaki linki kullanabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/web-tasarim-kursu

Html 5 Çıktı (Şimdilik Boşverin)
Yanılmıyorsam 1989 yılında kullanılmaya başlanan HTML işaretleme dili geçtiğimiz yıllarda HTML 5 olarak bazı değişiklikler yapılmış ve bazı yenilikler eklenmiştir. Fakat siz şimdi bunla kafanızı yormayın. HTML dersleri sonunda ayrıca HTML 5 Farkları ve bilmeniz gereken önemli konuları paylaşacağım.

Evet değerli arkadaşlar HTML nedir, ne işe yarar konumuz burada son bulmuş olup, bir sonraki konumuz HTML işaretleme dili ile ilk sayfamızın yapılışı olacaktır. Bu arada bundan sonraki derslerimiz aynı zamanda videolu olup, benim yaptıklarımı sizde izleyerek uygulama fırsatı bulacaksınız. Çıktığınız bu yolda kolaylıklar diliyorum.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir