İnternetten Kazanç Yöntemleri

Merhaba değerli arkadaşlar yıllardır hep birşeyler elde etmenin yöntemlerini paylaştık sıfırdan web site yapma yaptığımız siteyi ön plana çıkarma ve daha çok kitleye tanıtmak adına seo derslerini gördük şimdi kısa bir ara verelim ve emeklerimizi kazanca dönüştürmeye başlayalım herkesin bilgisi ve ilgisi dahilinde internet ortamında kazanç sağlama yöntemlerini anlattığım bu yazım kabaca imkanları ele alacakilerleyen günlerde ise konuda bahsi geçen kazanç imkanlarını detaylandıracağım sizlerle bilgi paylaşımı yaparak dahada artırmanın yolunu bulacağız inşeAllah.

İnternetten Kazanç Sağlanırmı
Bu soruya tek cevap yoktur arkadaşlar 2 farklı cevap verebilirim bunlardan birisi evet kazanabilirsin diğeride kazanamayabilirsin. Peki bu karmaşıklığı netliğe kavuşturmak neyi kast ettiğimi açıklamak gerekirse internetten kazanırsın yatığın içşin güvenilir olması kaydı ile kazanamazsın karşındaki insan, toplum yada kurum dolandırıcı olur ödeme yapmaz bundan 5 yıl önce şuan internet ortamında kitap satışı yapan bir sitenin ozamanın parası 150 milyonumu vermediği gibi yazıyorum cevap yok, arıyorum cevap yok hatta hiç yapmadığım şeyler yaptım küfür bile ettim utanırlar diye yok yinede umursamadılar şuan Türkiyenin en büyük kitap satıcısı oldu belki ama benim gibi kaç webmasteri dolandırarak sağlık olsun geçti gitti

İnternetten Kimler Kazanabilir
İsteyen herkes kazanabiirden çok gerçek anlamda isteyen önemseyen insanlar bay, bayan öğrenci emekli memur işci ne olursa olsun herkes özeni isteği azmi dahilinde kazanabilir. Kazanıyorda bunun örneklerini yüzlerce gösterebilirim şuan size kafamı sağa sola çevirsem yüzlerce kazanç kaynağı çıkarırım

İnternetten Kazanmak İçin Bilgi Seviyesi Ne Olmalı
Şu yazımı okuyor olmanız bile başarabileceğinize bir işarettir arkadaşlar bu yazıyı üniversite mezunuda okuyor Webmasteryolcu senin okuttuğun o yazıyı bende yazar insanlara okuturum diyorsanız buda başarmanın 2. Adımıdır değerli arkadaşlar.

Yazıp insanlara okuttuğum yazılarımı artırır her yazımda okuyucu sayımıda artırırım derseniz bu özgüveni kendinde görürseniz 3. basamağıda adımladınız işte başarmak için çok önemli bir yol aldınız.

Peki yukardaki saydığım örnekleri uygulamaya dökelim daha net anlamlandıralımmı süper olur sanırım. Facebook hemen hemen herkeste var bir facebook sayfası açmayı başarmak 1. adım olsun açtığınız sayfanın beğeni sayısısını artırmak 2. basamak olsun hem sayfanız hemde takipçileriniz arttıysa bu insanlara sizin açınızdan fayda sağlayacak bilgiler aktarmayıda başardınızmı artık plan yapabilirsiniz.

Farklı bir örnek benim yada farklı ortamlardan öğrendiğiniz web tasarım dersleri ile bir websitesi kurdunuz. 1 Adımı geçtiniz kurduğunuz siteyi sosyal ağlar arama motorlarında paylaşarak ziyaretçiniz artsın 2. adımıda geçtiniz ziyaretçisi artan web sitenizi hem bilgi verip hemde nasıl kazanç sağlamayı planlayacaksınız.

Güvenli Kazanç Ortamları Nerelerden Kazanacaz
Baştanda dediğim gibi çok çeşitli kazanç imkanları var arkadaşlar bu imkanlar bilgi beceri düzeyine göre azime göre sizin ne kadar kazanacağınızı belirleyecektir. Ben su satarım bir başka arkadaşım simit benim kabiliyetim su satmaya müsaitse su satmakla yetinmek yerine simit satmayıda öğreneceğim hatta çok azimli olup bir zamanlar ayakkabı boyacısı idim hiçbir zaman utanmadım utanmamda şimdi webmasterim bir zamanlar iki koyun güdemezdim şimdi önemli sitler projeler yönetirim. Olmaz ben bilmiyorum, başaramam çok zor kavramını bir kenara bırakacağız ve sınırları zorlayacağız.

Ve işte en önemli alana geldik artık kazaç yöntemlerini ve güvenli olanları burada ben ele alacam sizde yorumlarla destekleyeceksiniz çalışma alanımız genişlemiş olacaktır. aşağıda belirttiğim konu başlıklarını ara ara yzacağım yazılar ile detaylandıracağım.

  • Reklam Firmalarından Kazanacağız (Google Adsense, Gittigidiyor Tarzı)
  • Satış Başına Kazanç İmkanlarından Yararlanacağız
  • Üye ve Satış Temsilcisi Yaparak Kazanacağız (Avon, Oriflame)

Yukarda saydığım başlıklar sadece örnektir arkadaşlar. Bu örnekleri özellikle zor olanlardan seçtim kendine güveni olmayan ya tutarsa havasında olan insanların baştan vazgeçmesi için yukarda saydığım başlıklar ilk duyduğunuzda bazılarınıza zor ve karışık gelecektir. Fakat okuyacağınız 4 5 derslik makale sonunda yukarda saydığım başlıkları nerede uygulayacağınıza dair kafanızda planalr oluşmaya başlayacaktır.

Webmaster yada amatörde olsa web tasarımı yapıp yayına veren adsense reklam alacak yüzbinlerce kişi gibi ayda binlerce dolar kazanabilir. Dileyen bir satış sitesi yapar dilediği ürünü satabilir bu avon ürünleri bile olabilir Dileyende ben satmak değilde avona yada diğer kurumlara temsilci kaydı yaparak onlardan kazanmak isterim der oda kayıt yaparak kazanır dileyen hepsini aynı anda yapabilir.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir