Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama işşizlik oranı halen %10 ve üzerinde çıkmaktadır. İnsanlar gerçekten işmi bulamıyor, yoksa bulduğu işimi beğenmiyor , bu soruya benim cevabım her ikiside olup, aslında sağlanan imkanlardan da bihaber olduğumuz söylenebilir. Örnek ücretsiz sanat ve meslek eğitimi kursları, daha önceki bir konumuzda Türkiye genelinde ücretsiz sanat ve meslek eğitimi veren kurumları özetle ele almıştım. Şimdi ise bu kurumları daha detaylı tanımak, daha fazla insanın yararlanmasını sağlamak, daha fazla insanı haberdar etmek için artık kurum, kurum açıklayacağım. Her zaman olduğu gibi öncülüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Kursları İsmek’e vereceğim. Çünkü gerçekten taktir edilmeyi hak ediyor.

İsmek Nedir

Geçmişten Günümüze İsmek Kursları
1996 Yılında planlanıp,uygulaya başlanan ücretsiz ve meslek eğitimi projesi o dönem oldukça kısıtlı imkanlarla sağlanıyordu. Öyleki sadece 3 kurs merkezi ve 3 branşta eğitim imkanı sunuluyordu. Tabiki bu duruma göre kursiyer sayısıda az olacaktır, öylede oldu sadece 141 kişiye eğitim verilebildi. Önemli olan imkansızlık değil, önemli olan ortaya çıkarılan aksaklıkların giderilmesi olup, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan öylede yaptı her eğitim öğretim döneminde İsmek kendini hayal edilmeyecek düzeyde yeniledi ve geliştirdi. Örnek bu yazıyı yazdığımda eğitim öğretim dönemi devam eden İsmek 2014 – 2015 adeta İsmek’te devrimlerin yaşandığı bir yıldı oldu diyebiliriz. Yeni eklenen branşlar, yeni eklenen kurs merkezleri ve en güzelide sanırım İsmek kayıt uygulamasında yaşandı ve artık internetten online kayıt uygulamasına geçilmiştir.

Dünyanın Örnek Aldığı Eğitim Kurumu
Evet değerli arkadaşlar 1996 yılında imkansızlıklar içinde kurulmuş olması aynı zamanda bir projeyede öncülük etmiştir. İsmek kursları 2000’li yılların başından itibaren özellikle büyükşehir belediyeleri tarafından örnek alınıp, benzeri uygulamaya konmuştur. Örnek Ankara’da Beltek, Konya’da Komek, Kocaeli’de Ko-mek, Kayseri’de Kaymek, Sakarya’da Samek, İzmir’de İzmeb, Gaziantep’te Gasmek Bursa’da gibi bir çok kurum ortaya çıkarak İsmek’i örnek alarak hizmet vermeye başlamıştır. Hatta sorumlu belediyecilik anlayışı ile faaliyet gösteren bazı ilçe belediyeleri bile bu uygulamayı ilçe halkına sunmaktadır. Örnek Gebze Belediyesi Gesmek, Safranbolu Belediyesi Sakem gibi yine bazı ilçelerimizdede böylesi kurumlar bulunmaktadır. Sadece ülkemizin yerel yönetimlerinin örnek almadığını gösteren gelişmeler İsmek’e avrupa’nın bir çok ülkesinden inceleme için gelen heyetler göstermektedir. Gelen heyetler İsmek’in yönetim ve uygulama şeması hakkında bilgi alarak kendi ülkelerinde böylesi bir uygulama için hazırlık yapmaktadırlar.

İstanbul’un Her Yerinde Kurs Merkezleri
Nüfusu 15 milyona yaklaşan nüfusu ile İstanbul 39 ilçeden oluşmaktadır. İsmek hiç bir ayrım yapmadan tüm ilçelerde hizmet vermektedir. Yerleşim yerinin genişliği, nüfus yoğunluğuna göre 2 ile 10 arası şube ile hizmet vermektedir. Şuan İstanbul genelinde 240 kurs merkezi ile hizmet veren İsmek dilediğiniz şubeden yararlanabilirsiniz. Başvurularda ikametgah belgesi vs istenmez. Örnek ben Avcılar’da oturmama karşın Sefaköy ve Kadıköy Rasimpaşa İsmek Kurslarından hiç bir sorun çıkmadan yararlandım.

Yaklaşık 400 Branşta Eğitim
Özel bir kurs merkezi düşünün eğitim alabileceğiniz eğitim sayısı en fazla 10-20 arası olacaktır. Binlerce TL ödeyerek hizmet alacağınız kurs merkezlerinde bile bulamayacağınız kursları İsmek’te ücretsiz ve aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika imkanı ile sahip olacaktır. 30’dan fazla alanın bulunduğu İsmek’te sitemizin konusu olan Web Tasarım ve Seo eğitimleride detaylı ve geniş kapsamlı şekilde öğretilmektedir. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen Bilişim Teknolojileri en gelişmiş bilgisayar, network, web tasarım, web proğramlama ve seo gibi konularda dilediğiniz 2 branşı seçebilirsiniz. Bilişim Teknolojileri alanında verilen eğitimleri aşağıda görelim. Unutmayın sadece alanlardan birisi olup 30’dan fazla alan vardır.

 • Ağ Temelleri
 • Ağ Veritabanı
 • Bilgisayar Kullanımı
 • Bilgisayar Programlama Teknikleri
 • Temel Bilgisayar Okur-Yazarlığı
 • Bilgisayar Tamiri Kursu
 • Bilgisayarda Doküman Hazırlama
 • Cisco Network Eğitimi
 • Google Seo Adwords
 • Görme Engelliler için Bilgisayar Kullanımı
 • Görsel Programlama
 • Ofis Programları Kullanımı
 • İleri Ofis Programları
 • İnternet e-Posta Yönetimi
 • İnternet Programcısı
 • Java Programlama
 • Android Kursu
 • Veritabanı
 • Web Tabanlı İçerik Yönetim Sistemleri (CMS)
 • Web Tasarım
 • Web Uygulamaları Geliştirme

ismek Online Kayıt İle Kolay Başvuru
Geçtiğimiz yıl uygulamaya konan İsmek Online Kayıt uygulaması ile internet bağlantısı olan her yerden bir tıkla başvuru imkanınız bulunmaktadır. Eskiden kayıt tarihlerinde kurs merkezine bizzat giderek yapılan kayıtlar bir çok insanın o tarihlerde memleketi yad tatilde olması nedeniyle sıkıntıya sebep oluyordu. B sorunu online kayıt uygulaması ile çözüm bulan İsmek eylül ayı ilk haftası başlayan kayıtları http://kursiyer.ismek.org adresinden online olarak yapılmaktadır. TC kimlik numaranız ile giriş yapabileceğiniz sistemde size en yakın kurs merkezleri, eğitimler, saatleri ve bir tıkla başvuru yapılmaktadır. Ön kayıt niteliğinde olan bu başvuruya ek olarak asil başvuru sahipleri İsmek tarafından aranarak kurs merkezine nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelmeleri istenir.

Engelli Vatandaşlarımız İçinde İsmek Yeter
Gerek doğuştan gerekse sonradan engelli duruma düşen vatandaşlarımızın eğitimleri için İsmek’te en gelişmiş imkanları bulacaksınız. Öyleki İsmek Engelliler Merkezi şeklinde engelli vatandaşlarımıza daha iyi imkanların sağlandığı merkezler İstanbul’un bir çok noktasında bulunmaktadır. Bu şubelerde engellilere özel eğitimler yer almakta olup, özellikle engelli vatandaşlarımızın iletişimi için gerekli olan İşaret dili ve okumalarını kolaylatıran Braille alfabesi yanısıra iş hayatınd kendilerine yer bulabilmeleri için bilgisayar kullanımı, çağrı merkezi elemanı hatta web tasarım branşı bile bulunmaktadır.

Sağlıklı Bir Hayat İçin Spor Eğitimi
Ülkemizdede fazla kilo problemi sürekli artmakta ve obezite problemi ile karşı kalabiliriz. Bunun önüne spor faaliyeteri ile geçebileceğimizin farkında olan İsmek İstanbul’un genelinde onlarca spor merkezi ile kadın ve erkeklere ücretsiz spor eğitimleri vermektedir. Aerobik, ve Fitness gibi evinizde kolayca uygulayabileceğiniz spor eğitimler ile günlük egzersizlerinizi yaparak fazla kilo problemine ve buna bağlı hastalıklara karşıda bir dur deme imkanı bulacaksınız. Kesinlikle herkese tavsiye edebileceğim imkanlardandır.

İsmek Öğretmenlere İş İmkanı Sunuyor
Faydası sadece kursiyerler ile sınırlı kalmayan İsmek aynı zamanda öğretmen ve usta öğreticiler içinde istihdam ve kariyer anlamına gelmektedir. Meslek Lisesi, Ön Lisans, lisans ve Usta Öğretici belgesi olan bireyler arasında seçilen İsmek öğretmenliği için kariyer.ismek.org adresinden online başvuru yapabilirsiniz.

İsmek Hakkında Daha Fazla Bilgi
Sitemiz web tasarım ve seo olması nedeniyle İsmek hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, İsmek’i yakından tanımak, şubeleri ve branş detaylarını incelemek için sizde aşaıda yer alan linklerden erişebilirsiniz.
http://www.ismekkurs.com
http://www.ismekkurs.com/ismek-2014-2015

2 Comments

Add a Comment
 1. Bilisim uzmanlığı wep masters

 2. Kurslariniz daha yaygınlaştırılması istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018