Her işte olduğu gibi web tasarım işleride ilk başlayan biri için tabiri caizse bodozlama işler ortaya çıkabilir. Aslında bu normal bir durum olup, bu süreci aşmak için özellikle başarılı web siteleri inceleyerek onların uyguladığı örnekleri ele almalı, bol uygulama yapmalı ve en önemliside kullanıcı görüş ve düşüncelerine önem vermelisniz. Çünkü bir siteyi en iyi analiz edecek kişi o siteyi ziyaret eden insanlardır.

Site Mynet İle Başlayan Webmasterlik Hayatı
Yıl 2000 yada 2001 değerli arkdaşlar internet hızı 56kbps insanlar mirc32 chat proğramları ile uğraşırken ben onlardan sıkılıp, web sitelerinde dolaşmaya başladım. Şuan proğram indirme sitesi olarak kullanılan Gezginler.net o zaman başarılı bir forum sitesi olarak hizmet vermektediydi. Günümün büyük bir bölümü o sitede geçerdi. Daha sonra bu sitelerin nasıl yapıldığını merak etmeye başladım. Site Mynet uygulaması ile karşılaştım şuan okey, batak tavla vs ile ünlü olan Mynet sitesi o zaman daha çok web servisleri ile ilgilenir.

Hatta email adresi dağıtır fakat email ne gelir nede giderdi. Forumların kayıt kısmında kayıt olurken mynet.com uzantılı email kullanmayın diye uyarırdı. Benim asıl ilgimi çeken ise Site Mynet özelliğiydi, iki farklı site yapma imkanı sunan uygulama HTML yada görsel kısımda belirlenen yerlere resim ekle, buraya yazı ekle şeklinde işaretler olur, onun istediği yerlere ekleme yapılırdı. Ama ben onun istediği yere değilde, kendim özgürce istediğim yere eklemek istiyordum. Karşıma HTML işaret dili çıktı evet işte aradığım buydu. Ama kolay olmadı uzun uğraşlar, beğenilmeyen dalga geçilen siteler. Bir gün yaptığım tasarımı bir forumda yorumlanmasını istedim. Üyenin birisi şöyle yazmıştı; Site olamayacak kadar berbat demişti. Umudumu kırmadım devam ettim ve artık insanların beğendiği işler yapmayı başardım.

Yayıncı Teknikleri

Siteden Önce Kendimize Bir ayar Verelim
Bir web sitesi sahibinde olması gereken en önemli özelliklerden biri azim, sabır ve çalışkanlık bunları bir araya getirdiğinizde başarıyı ulaşmanız hiç zor olmayacaktır. Bunlardan biri olmadığında ise mutlaka bir noktadan sonra süreç duracaktır. O nedenle webmaster çalışkan, üretken, sürekli azimli ve bir okadarda bir şeylerin karşılığını almak için sabırlı olmalıdır.

Sitemizde En Önemli Unsur İçerik
Site demek içerisinde yer alan bilgiler demektir. Yani herşeyden önemli görülmesi gereken bu unsurlara dikkat etmeniz halinde seo bile yapmaya gerek yoktur. Ama içeriğiniz yoksa, kalitesiz, özensizse dünyanın en kral seo uzmanınıda getirsen o siteye bir fayda sağlayamaz. O nedenle içeriğimiz mutlaka olacak, özgün yani farklı olacak, yenileri eklenip, eskileri arada bir zamana uygun olarak güncellenecektir.

Siteniz Sohbet Tarzında Olmalı
Sohbet dedimse sitenize chat sistemi kurun demedim, ziyaretçi ile sohbet halinde olun dedim. Örnek eğitim veren bir web sitesi olduğunu düşünün günlük düzenli bir şekilde içerik ekliyor insanlarda sizi takip ediyor olacaktır. İçerik yazarken şöyle düşünün bir öğretmensiniz adım adım canlandıralım.

Yazının Girişi: (Sınıfa Girdiniz) girip, hiç birşey söylemekmi daha iyi yada öğrenci yada kursiyerlere önce bir selam verip hatta o gün önemli bir olay yaşandıysa onun üzerinde iki kelime etmek mi? mutlaka insanlarla diyalog şeklinde girmek iyi olacaktır. Örnek konu yazacaksınız ama önemli bir olay oldu ogün konuya geçmeden önce o konuya değinip gündemi takip ettiğinizi gösterirsiniz. Bu arada konuya girerken selam, merhaba yada benim gibi selamun aleyküm demeniz ziyaretçi gözünde farklı bir site tarzı ortaya koyacaktır.

İçerikler Detaylı, Anlaşılır, Tekrar Özetleyici Olmalı
Yazdığınız bilgileri istekli, severek ve acele etmeden yazmalısınız. Örnek ben HTML tablo aşamasını anlatayım bu iş için içerik hazırlamak duruma göre 5 dakika duruma göre 1 saat sürebilir. Yani siz özerek yazdığınızda, insanların anlayacağı şekilde yazıp, resim, kod gibi materyallerle desteklediğinizde muhtemelen uzun sürecektir. Varsın uzun sürsün çektiğin o emeğin karşılığı size gelecektir. O içeriğiniz bir çok insannın belki meslek ve iş hayatını etkileyecek sürekli sizi hatırlayacaktır. Örnek ilk başladığımda ben kralonline.sitemynet.com şeklinde bir site vardı temel seviyede HTML bilgileri veriyordu. Günde 5-10 defa oraya girer faydalanırdım. Aradan 12-13 yıl geçti ve ben o siteyi halen unutmadım. Sahibi kimdir bilmem ama verdiği bilgiler için Allah razı olsun.

Yardımcı Olacak Şekilde İmkan Sunmalısınız
İnsanlar yüzleri kadar zaka seviyeleride farklıdır. Kimisi bir defa anlatımda anlar hemen anlattığınızı uygular, kimisi anlayamaz. Sizden yardım isteyebilir, çok normal bir durum olup, böylesi durumlarda iletişim sayfasu ve yorumlarda gelen sorulara yumuşak bir dille cevap vermeli ve sorunun çözümü için son aşamaya kadar gidilmelidir.

Aldatıcı Yöntemlerden Kaçının
Google daha yeni çıktığı dönemler sistem çok amatör öyleki sitenizin Title, Description kısmına yazacağınız her kelimede ilk sayfada çıkabiliyordunuz. Bende tesettür giyim üzerine oluşturduğum sitenin birinde Title kısmına Hülya Avşar Resimleri şeklinde yazmıştım. Ama içerikte bırakın Hülya Avşar resmini kadının adı bile geçmiyordu. Site google’de Hülya Avşar olarak arandığında ilk sayfada çıkıyor. Girenler bana kızıp, çıkıyordu. Çünkü onları aldatıyordum. Kesinlikle ben yaptım siz böylesi yanlış uygulamalara girişmeyin. Bu sadece bir tanesi olup, bunun gibi birçok aldatıcı yöntem bulunuyor.

Siteniz Sürekli Kontrolünüzde Olsun
İlk başladığımda kendi bilgisayarım olmadığı için internet cafelerden yönetirdim. Ama bu haliyle bile en geç 2 günde bir gider içerik ekler, ziyaretçi durumu vs kontrol ederdim. Aslında siteniz sizin çocuğunuz gibi olmalıdır. Çocuklara nasıl düşkünsek sitemizin işleyişi, sağlığı, performansı, ziyaretçi memnuniyeti, hemen çıkma oranı gibi analizleri sürekli takip ederek ziyaretçileriniz için en iyi imkanları sunmalısınız. Kötü niyetli insanlar yada sunucu firmanızın güvenlik zaaflarından dolayı sitenize virüs yada malware tarzı zararlı yazılımlar bulaşabilir Bu durumlarda haberiniz olmadan ziyaretçilerinize zarar verebilirsiniz. O nedenle sitenizi mutlaka gözetim altında tutmalı, ani ziyaretçi düşüşlerinin sonucunu araştırmalısınız.

Gereksiz İçerik ve Aşırı Reklamlardan Kaçının
Web site yapmanın başıca amaçlarından biri hiç şüphesiz kazanç sağlamak amaçlıdır. Evet insanlara bilgi verecez, karşılığında kazanç sağlayacaz ama bunu yaparken insanları bunaltmadan yapacağız. Bir çok reklam sistemi olup, özellike aile yapısına uygun olmayan reklamlardan kaçınmalısınız. İnsanların isteği dışında açılan Popup reklamlar, yönlendirilen sayfalar size uzun dönemde zarar olarak dönecektir. Reklam olarak genelde adsense kullanın onuda içeği engellemeden, çok fazla aşağı ittirmeden reklam yerleşimi yapmaya dikkat etmelisiniz.

Google Getir Özelliği İle Anında İndex Almasını Sağlayın
Yazdığınız içeriğin google tarafından indexlenmesi belirli ziyaretçiler dışında yeni ziyaretçiler kazanmanız içinde etkili olacaktır. Yeni içeriğin indexlenme konusunu Google’nin insafına bırakmak yerine Web Yöneticisi araçları kullanarak Google Getir özelliği ile manuel indexlektir. Bu şekilde içeriğiniz çalınmadan indexlenir.

Sitenizi Mobil Cihazlara Uyumlu Hale Getirin
Sokakta, otobüste, trende, vapurda insanların ellerinde akıllı telefon ve tabletler ile sürekli internette gezinmekte olup, onlardan biride sizin sitenizde olup, sitenizi mobil cihazlara uyumlu hale getirmek o arkadaşlarında daha iyi bir ziyaret deneyimi sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018