Özellikle 2000 yılının başlarında amatör bir tasarım ve yine amatör sayılacak bir algoritma ile yayına başlayan Google geçen süreçte yaptığı denemeler ile yapısını kalitelileştirmeye çalışıyor. İlk yıllarda arama sonuçları öylesine kolay manipülu ediliyorduki şaşırırsınız. Mesela ben iğrenç birşey biliyorum tesettür giyim modelleri üzerine bir site yaptım daha çok ziyaretçi çekmek için anahtar kelimeler arasına Hülya Avşar eklemiştim Hülya Avşar kelimesinde ilk sayfa hatta ilk sırada çıkıyordum. Siteye giren tabi Hülya Avşar ile alakalı bir içerik göremeyince bana gıyabımda küfür edip çıkıp gidiyordu. Bu sadece 1 örnek buna benze niceleri ortaya çıkınca önlem alınmak zorunda kalındı ve bu kapsamda çalışmalar bir biri ardına gelmeye başladı. Yukarda verdiğim örnek kalitesiz ve yetersiz içerik göstergesidir. Kişinin aradığını vermeyen, ziyaretçiyi memnun etmeyen bir site konumuna düşmektir.

Google Panda 4 Güncellemesi

Türkiye saati ile gece geç saatlerde duyurulan Google Panda 4 Güncellemesi özellikle kalitesiz ve yetersiz içeriğe sahip sitelerin sıralamasını etkileyecektir. Kalitesiz içeriğe sahi sitelere en güzel örnek paravan site ve bloglardır. SEO ile ilgilenenlerin yakından bildiği paravan site kavramı backlink almak için açılan fakat önemsenmeyen sitelerdir. Örnek benim eğitim sitem var ve buna eğitim sitelerinden yani rakiplerden backlink almak istiyorum ama nafile vermiyorlar. Bu durum gerek domain alarak, gerekse blogger, wordpress gibi ücretsiz bloglarlardan siteme benzer blog yada siteler açıp 5-10 konu açıp backlink alıyorum. Sonrada ilgilenmiyorum siteye eklenen konular ise eksik, kopya çünkü paravanı önemsemiyoruz.

Hatalı Backlink Alanlar (Özellikle Footer)

Daha önce backlink hakkında geniş kapsamlı bir yazı yazmıştım. İlginizi çekerse aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz.
https://www.webmasteryolcu.com/backlink-nedir.html Eskiden sitelerin alt kısımlar text link (backlink) ve toplist 88×31 bannerleri ile dolu olurdu. Şuan yok denecek kadar az çünkü google aldığı önlemler ile toplist ve onlara destek verenleri tarihe gömdü gibi birşey, sitenin footer (alt) kısmından yani içerik olmayan kısmından diğer sitelere verilen linkler site sahiplerinin başına bela oldu. Önce doğal olmayan bağlantı uyarısı alan site sahipleri önlem alıp kaldıranlar şanlı olup önemsemeyenler ise bir sabah kalktıklarında siteleri aramalarda çok gerilere düştüğünü gördüler. Google panda 4 güncellemesi yine footer backlink hatasına düşenleri cezalandırdı.

Google Panda 4 Güncellemesinden Zarar Görenler Ne Yapmalı?

Bir hata yaptığınızda insanlardan özür diler aynı hatayı yapmamak için elimizden geleni yaparız. Yani yaptığımız bir hata için istisnalar dışında hiç birimiz intihar etmeyiz. Allah Muhafaza lakin site sahipleri aldıkları en ufak sıralama yada filtre cezasında sitesine sırtını çevirmektedir. Bunun yerine sitemizin ve içeriğimizin olması gereken hale getirmektir
Site ve İçeriğimiz Nasıl Olmalıdır?

  • Site insanlığa faydalı olmak için yapılmalıdır?
  • Sitenizde ürettiğinizi (içeriğinizi) satın (ekleyin) çaldığınızı değil
  • Kendiniz için istediğinizi kardeşiniz içinde isteyin varsın onlarda bilsin bilginizi saklamayın.
  • İnsanların bilemdiğinizi öğretmeye, öğretirken en kolay şekilde öğretmeye çalışın.
  • Bir şeyi öğretirken sitenizde onlara resim ve videolar ile anlatım yolunu seçin.
  • Gerektiğinde faydası olacağını düşündüğünüz kaynakları rakibiniz olsa bile önerin (link verin)
  • Aktardığınız bilgileri karşınızda sizi dinleyen, sizle konuşan insanları hayal edip sohbet tarzında ekleyin.
  • Benim bildiğimi başkası bilmesin ben çok kazanayım mantığına gitmeyin rızkı veren Allah’tır

Google Panda 4 Güncellemesi
Evet değerli arkadaşlar yukarda daha çok günlük hayattan örnekler vererek nasıl bir site ve nasıl bir site yöneticisi olunması gerektiğini aktardım. Olabilir siteniz ceza almış olabilir ama bu ömürlük bir ceza değil sitenizi düzeltin inceleme isteyin siteniz ceza yada filtreden kurtulur sizde bu vesile ile süper bir site sahibi olmuş olursunuz. Başarılar diler sorularınız varsa cevaplayabilirim.

1 Comment

Add a Comment
  1. Eyvallah kardeşim… Rızkı veren Allah’tır demişsin doğru demişsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018