Kalitesiz İçeriğe Sahip Sitelere Google Panda 4 Darbesi

Özellikle 2000 yılının başlarında amatör bir tasarım ve yine amatör sayılacak bir algoritma ile yayına başlayan Google geçen süreçte yaptığı denemeler ile yapısını kalitelileştirmeye çalışıyor. İlk yıllarda arama sonuçları öylesine kolay manipülu ediliyorduki şaşırırsınız. Mesela ben iğrenç birşey biliyorum tesettür giyim modelleri üzerine bir site yaptım daha çok ziyaretçi çekmek için anahtar kelimeler arasına Hülya Avşar eklemiştim Hülya Avşar kelimesinde ilk sayfa hatta ilk sırada çıkıyordum. Siteye giren tabi Hülya Avşar ile alakalı bir içerik göremeyince bana gıyabımda küfür edip çıkıp gidiyordu. Bu sadece 1 örnek buna benze niceleri ortaya çıkınca önlem alınmak zorunda kalındı ve bu kapsamda çalışmalar bir biri ardına gelmeye başladı. Yukarda verdiğim örnek kalitesiz ve yetersiz içerik göstergesidir. Kişinin aradığını vermeyen, ziyaretçiyi memnun etmeyen bir site konumuna düşmektir.

Google Panda 4 Güncellemesi

Türkiye saati ile gece geç saatlerde duyurulan Google Panda 4 Güncellemesi özellikle kalitesiz ve yetersiz içeriğe sahip sitelerin sıralamasını etkileyecektir. Kalitesiz içeriğe sahi sitelere en güzel örnek paravan site ve bloglardır. SEO ile ilgilenenlerin yakından bildiği paravan site kavramı backlink almak için açılan fakat önemsenmeyen sitelerdir. Örnek benim eğitim sitem var ve buna eğitim sitelerinden yani rakiplerden backlink almak istiyorum ama nafile vermiyorlar. Bu durum gerek domain alarak, gerekse blogger, wordpress gibi ücretsiz bloglarlardan siteme benzer blog yada siteler açıp 5-10 konu açıp backlink alıyorum. Sonrada ilgilenmiyorum siteye eklenen konular ise eksik, kopya çünkü paravanı önemsemiyoruz.

Hatalı Backlink Alanlar (Özellikle Footer)

Daha önce backlink hakkında geniş kapsamlı bir yazı yazmıştım. İlginizi çekerse aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz.
https://www.webmasteryolcu.com/backlink-nedir.html Eskiden sitelerin alt kısımlar text link (backlink) ve toplist 88×31 bannerleri ile dolu olurdu. Şuan yok denecek kadar az çünkü google aldığı önlemler ile toplist ve onlara destek verenleri tarihe gömdü gibi birşey, sitenin footer (alt) kısmından yani içerik olmayan kısmından diğer sitelere verilen linkler site sahiplerinin başına bela oldu. Önce doğal olmayan bağlantı uyarısı alan site sahipleri önlem alıp kaldıranlar şanlı olup önemsemeyenler ise bir sabah kalktıklarında siteleri aramalarda çok gerilere düştüğünü gördüler. Google panda 4 güncellemesi yine footer backlink hatasına düşenleri cezalandırdı.

Google Panda 4 Güncellemesinden Zarar Görenler Ne Yapmalı?

Bir hata yaptığınızda insanlardan özür diler aynı hatayı yapmamak için elimizden geleni yaparız. Yani yaptığımız bir hata için istisnalar dışında hiç birimiz intihar etmeyiz. Allah Muhafaza lakin site sahipleri aldıkları en ufak sıralama yada filtre cezasında sitesine sırtını çevirmektedir. Bunun yerine sitemizin ve içeriğimizin olması gereken hale getirmektir
Site ve İçeriğimiz Nasıl Olmalıdır?

 • Site insanlığa faydalı olmak için yapılmalıdır?
 • Sitenizde ürettiğinizi (içeriğinizi) satın (ekleyin) çaldığınızı değil
 • Kendiniz için istediğinizi kardeşiniz içinde isteyin varsın onlarda bilsin bilginizi saklamayın.
 • İnsanların bilemdiğinizi öğretmeye, öğretirken en kolay şekilde öğretmeye çalışın.
 • Bir şeyi öğretirken sitenizde onlara resim ve videolar ile anlatım yolunu seçin.
 • Gerektiğinde faydası olacağını düşündüğünüz kaynakları rakibiniz olsa bile önerin (link verin)
 • Aktardığınız bilgileri karşınızda sizi dinleyen, sizle konuşan insanları hayal edip sohbet tarzında ekleyin.
 • Benim bildiğimi başkası bilmesin ben çok kazanayım mantığına gitmeyin rızkı veren Allah’tır

Google Panda 4 Güncellemesi
Evet değerli arkadaşlar yukarda daha çok günlük hayattan örnekler vererek nasıl bir site ve nasıl bir site yöneticisi olunması gerektiğini aktardım. Olabilir siteniz ceza almış olabilir ama bu ömürlük bir ceza değil sitenizi düzeltin inceleme isteyin siteniz ceza yada filtreden kurtulur sizde bu vesile ile süper bir site sahibi olmuş olursunuz. Başarılar diler sorularınız varsa cevaplayabilirim.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

One comment

 1. davut kılıç

  Eyvallah kardeşim… Rızkı veren Allah’tır demişsin doğru demişsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir