Kuaförler Saç Dökülmesi Konusunda Yetersiz mi?

Kadın erkek herkesin ortak sorunlarından biride hiç şüphesiz saç dökülmesi ve önlem almamaya bağlı olarak ortaya çıkan kellik problemidir. Erkeklerde sıradan bir hale gelen bu sorun aslında kadınlardada çok yaygın olmasına karşın kadınlar eşarp, bone, şapka vs gibi aksesuarlarla kamutle etmektedir. Demek istediğim saç dökülmesi her iki cinstede genç yaşta görülmeye başlayan, tedavisi mümkün bir saç hastalığıdır. Sorun fiziki olarak aynı olsada oluşum nedenleri farklılık göstermektedir. Erkeklerde genelde ailesel olup, kadınlarda ise kansızlık, gebelik, genetik, hormonel ve menopoz döneminde karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde gençlerin bir diğer sorunu ise Saçkıran olup, Alopecia Areata adı verilen bu sorunda önlenebilmektedir.

Saç Dökülmesi Doktoru

Kuaförler Saç Dökülmesi Konusunda Yetersiz
Özellikle erkeklerin genelde en fazla 2-3 ay gibi bir sürede mutlaka gittiği kuaförler saç dökülmesi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını görüyoruz. Aslında erkek kuaförleri bu konuda eğitilmeleri halinde kellik problemi ciddi oranda azalacaktır. Çünkü kellik problemi 2-3 yıl içinde önlem alınmaması sonucu saç köklerinin ölmesi ile ortaya çıkmaktadır. Saçlar dökülmeden önce saçlarda kalite kaybı ortaya çıkmaktadır. Kuaförler bu konuda eğitilmeleri halinde gelen müşterilerini uyararak tedavi edici yöntemlere yönlendirmesi etkili olabilir.

Kuaförler Şampuan Satma Derdindeler
Geçtiğimiz aylarda Kartal Topselvi semtinde ilk defa gittiğim bir kuaför saçlarımı kısaltırken bir anda saçlarımda açıklık ve seyreklik oluştuğunu belirtti, aslında hiçte öyle bir durum yoktu ama o an için şaşırdım, ve aynadan saçıma bakarken hemen sağ tarafımda bulunan standta Cemre isminde şampuan çeşitlerinin olduğunu farkettim ve içim rahatlamıştı. Çünkü onun amacı şampuan satmak olduğunu anlamıştım ki, düşüncemde haklı çıktım. 2 Dakika içinde konuyu o rafta bulunan şampuanlara getirdi ve saç dökülmesini durdurduğunu söyledi. İçimden bir gülmek geldi ama onu küçük düşürmemek için gülmedim. Çünkü ben şampuanla saç dökülmesi tedavi edilmeyeceğini adımın Mustafa olduğu kafdar eminim. Çünkü ben webmaster olduğum kadar aynı zamanda 5 yıldır Türkiye’nin en önemli saç sağlık ürünleri üreticisi Hair Pharma’da görev yapıyorum. Saç Dökülmesi için geliştirdiğimiz ürünler için hiç bir şekilde şampuan yoktur. Çünkü şampuan saç dökülmesini hiç bir şekilde önleyemez. Şampuan temizleyici olup, medikal olanları ise kepek önleyici ve en fazla kısmen saç kalitesini artıran Biotin içeriklileri bulunur. Adama ben Hair Pharma’da çalıştığımı söyleyince konuyu hemen kapatmayı seçmiştir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?
Erkek ve kadınlarda farklı nedenlerden olup, erkeklerde genelde %95 oranında ailesel nedenlerden olur. Anne babası kel olan çocuklar 16-20 yaş arası bu sorunla karşılaşabilir, o nedenle saçlard kalite kaybı, incelme, matlaşma gibi sorunlar genetik saç dökülmesi belirtisi olup, ciddiye alınmalıdır. Saçta kalite kaybı ile başlayan genetik saç dökülmesi saç köklerine zarar veren DHT hormonu ile oluşur. Biotin ile başlayacağınız tedavi süreci etkili olmaması halinde ise mutlaka DHT baskılayıcı etkisi olan Procapil, Minoxidil ve Finasterid gibi maddelerden birini içeren sprey kullanmak gerekir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Çok Çeşitlidir
Yine erkeklerde olduğu gibi genetik saç dökülmesi ile karşı karşıya kalan kadınların %50’si bu sorundan etkilenir. Geri kalan kısım ise kadınlarda sıkça görülen kansızlık sonucu ortaya çıkar. Aynı şekilde ilerleyen yaş ve menopoz gibi dönemlerde kadınlarda östrojen dengesinin düşmesi ile ortaya çıkar. Kansızlık problemine bağlı dökülme kadınlarda aynı zamanda baş dönmesi, halsizliki yorgunluğuda neden olur. Mutlaka bir hastaneye giderek kan testi yaptırmalı ve kansızlık tedavisine başlanmalıdır. Besinlerde özellikle demir yönünden zengin gıdalar tercih edilmelidir. Yeşil yapraklı bitkileri sıkça tüketmeniz, dışardan demir takviyesi almanız hem kansızlık, hemde saç dökülmesi sorununu önleyecektir. Menopoz döneminde görülen saç dökülmelerinde ise İsoflavon maddesi içeren tabletler gerekir. Bunun için size tavsiyemiz Menopecia Tablet olacaktır.

Saçkıran (Alopecia Areata) Canınızı Sıkmasın
Gençlerin bir diğer önemli dökülme sorunu ise halk arasında saçkıran olarak bilinen Alopecia Areatadır. Saçlarınızda madeni para şeklinde açılmaya neden olan saçkıran saçların tümünüde dökebilir. Sadece saçlarla sınırlı kalmayan Alopecia Areata sakal kıran olarak sakallarda görülsede aslında oda bildiğimiz Saçkırandır. Tedavisi için sarımsakla saçkıran tedavisi, Kortizon Enjeksiyonu ve Merkezi, SADBE ve DPCP gibi en başarılı bilimsel maddelerle tedavi edilir. Gençler bu soruna aşırı stres nedeniyle yakalanmaktadır. Tedaviye başladığınızda soruna neden olan stres ve morel bozukluğundan sıyrılmalısınız.

Saç Analizi Yaptırmalısınız
Keşke kuaförler saç dökülmesinde bilgili olsa ama maalesef şuan için yeterli bilgi seviyesinde değiller ama bu sorunu kaptmak için özellikle büyükşehirler de ücretsiz saç analizi yapan eczaneler bulunmaktadır. Burada dökülme sorunu, dökülme tipi konusunda bilgi alarak aynı zamanda saç analiz uzmanı sizi yönlendirmektedir.

Bu yazı bir kurum yada ürün tanıtma amaçlı bir tanıtım yazısı olmayıp, bir Webmaster’in hazırlamış olduğu bilimsel veriler içeren yazıdır. Burada yer alan bilgiler sadece özet olup, saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için hazırlamış olduğum web sitem https://www.sachastaliklari.com‘dur. Bu siteden tüm konuları inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir