İnternet’in ülkemizde daha yeni yeni kullanıma başlandığı 1995 – 2000 yılları arasında bilgisayar sahibi olmak şuan ev ve araba sahibi olmak gibiydi gazetelerde ilanları yer alan bilgisayar satışları sadece dolar üzerinden ve belki inanamayacaksınız ama ön ödemeli kampanyalar ile satılırdı. En az 6-7 taksit ödendikten sonra bilgisayarı teslim alabiliyordunuz. Geçen süreçte ülkemizde 40 milyona yaklaşan İnternet kullanıcıları daha çok Laptop, Tablet Bilgisayar ve akıllı telefonları tercih edilmektedir. Farklı boyutlarda olan bu cihazlarla İnternet sitelerine girmek bazen istediğimiz kadar kolay olmayabilir. Çünkü geçmişte web siteleri sadece bilgisayar ekranlarına yönelik hazırlandığı için küçük ekranlarda kullanımı zorlaşmaktadır. Fakat bunun önüne geçmek için Mobil Uyumlu (Repsonsive) tasarım uygulaması ortaya çıkmış ve ölçülerde esneklik ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda İnternet sahiplerinin en büyük meşguliyeti haline gelen mobil uyumlu site yapmak için kısa süreli eğitim sonunda hem kendi siteleriniz hemde, kazanç sağlamak elinizdedir.

Repsonsive Tasarım

Mobil Uyumlu Site Yapma Kursu Nedir?
Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google yaklaşık 2 yıldır mobil uyumlu tasarımlar için web site sahiplerine bilgilendirme ve hatırlatmalar yapıyordu, geçtiğimiz aylarda sıralamayı etkileyeceğini belirtmesi ve arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelerin yanında mobil uyumlu yazması avantaj sağlamaktadır. Fakat insanlar mobil uygulama konusunda tam olarak donanımlı olmaması nedeniyle ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bunun farkında olan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Halk Eğitim Merkezleri Bilişim Teknolojileri alanında verdiği İnternet eğitimlerine yeni bir branş daha ekledi. Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi adı verilen kurs ile mobil uyumlu web site yapmayı öğreneceksiniz. Konuyu isterseniz asıl kaynağından incelemek için yandaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/mobil-uyumlu-web-tasarim-kursu

Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi
Halk Eğitimi Merkezleri tarafından eğitimleri verilmeye başlanan Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi 64 saat sürecek kurslardan oluşmaktadır. Türkiye’nin tüm ilçelerinde bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri yılın 12 ayı kayıt yapılmaktadır. Sizde bu eğitime başvuru yaparak bilginize, bilgi katabilirsiniz.

Bu Eğitime Kimler Katılabilir?
Öncelikle eğitim çok kısa arkadaşlar 64 saat bu süreçte kimseye sıfırdan Web Tasarım öğretme imkanı yoktur. O nedenle eğitim alacak bireylerin Web Tasarım, CSS, HTML gibi alanlarda temel düzeyde bile olsa bilgisi olması gerekir. Çünkü eğitimler bu konular üzerine işlenecek olup, var olan bilginize yenileri eklenecektir.

Mobil Ekran Boyutları ve Özellikleri
Eğitimin ilk aşaması mobil cihazların boyutlarına göre tasarımın şekillenmesi, gerekli boyutlandırma ile başlayacaktır. Örnek tablet bilgisayar ile akıllı telefonun ekran boyutları aynı olmayacağı için bazı küçük detaylar uygulanması gerekir.

HTML 5 İle Mobil Uyumlu Site Yapmak
Tüm sitelerin temeli haline gelen HTML yeni versiyonu HTML 5 etiketleri kullanarak Mobil Uyumlu Site Yapmayı öğreneceksiniz. Mutlaka bilmeniz gereken bu yeni uygulama ile Web Tasarım alanında daha profesyonel hale geleceksiniz.

CSS 3 İle Mükemmel Deneyim
Geçmişte HTML işaretleme dili ile yapılan sitelerin yerine daha mükemmeliyetçi anlayışı ile hakim olan CSS yeni versiyonu CSS 3 ile sitenizi tam anlamıyla mobilize etmeyi öğreneceksiniz. Mobil uyumlu site yapmanın en önemli kaynağı CSS dosyaları olup, bu çalışmayı ise CSS 3 üzerinden yapmayı bol uygulamalar ile öğreneceksiniz.

Jquery Kütüphanelerini Kullanacaksınız
Daha önce sitelerde en sık kullanılan Flash ve Javascript uygulamalarını daha kullanışlı ve hazır uygulamalardan oluşan Jquery brakmış olup, mobil uyumlu yapıları oldukça gereklidir. Örnek bir slider kullanmak istediğinizde bunu Jquery Slider kütüphanesinden 1 dakika gibi kısa bir sürede kurabilirsiniz. Hemde mobil uyumlu olması nedeniyle küçük ekranlarda slaytlarınız sorun teşkil etmeyecek ve ziyaretçi memnuniyeti sağlayacaktır.

Ücretsiz Web Tasarım Kursları
Yukarıda yer alan terimlerden çok fazla birşey anlamadım diyorsanız bu eğitimden önce sizin web tasarım eğitimi almanız gerekir. Bunun içinde Türkiye’nin her yerinde ücretsiz kurslar olup, onlardan biride İsmek Web Tasarım Kursu 192 saat sürecek eğitimler ile HTML işaret dili ve CSS stil dili ile site yapmayı öğreneceksiniz. İsmek Web Tasarım kursu hakkında geniş kapsamlı bilgiye yandaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/web-tasarim-kursu

Mobil Uyumlu Site Nasıl Yapılır?
Mantık yürütelim arkadaşlar CSS dosyamızı hazırlarken sitenin ana gövdesi 990px yada biraz daha büyük yaparız. Sitemizi giriş yapan insanlar bu boyut üzerinden görüntülemektedir. Ekran büyükse site ortalanıp, kenarları boş kalır, küçük ise site daraltılıp, bazen karakterler okunmayacak düzeye gelmektedir. Bu ölçümlendirmeyi 900px yerine %100 yaptığımızda ise sitemize giriş yapanların ekran boyutuna göre genişler yada daralır. Yani esneklik oluşturmuş oluruz. Burada ilk yapılması gereken CSS ölçülerinin mümkün mertebe sabit ölçü yerine % ile çalışması olacaktır.

Kurslar Ücretli mi?
Kısa adı HEM (Halk Eğitim Merkezi) maalesef ücret konusunda biraz kafa karışıklığı yaşayan kurumlardan biridir. Devletimiz ücretsiz olduğunu belirtmesine karşın bazı kurumlarda bağış adı altında ücret talep edilmektedir. İşin kötüsü talep edilen bu ücret konusunda da herhangi bir standart yoktur. Bir kurum 5 isterken bir diğeri aynı eğitim için 3 talep edebilir. Bana sorarsanız ben vermeme taraftarıyım. Madem ücretli ne diye bağış adı altında alıyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018