HEM’den Mobil Uyumlu Site Yapma Kursu

İnternet’in ülkemizde daha yeni yeni kullanıma başlandığı 1995 – 2000 yılları arasında bilgisayar sahibi olmak şuan ev ve araba sahibi olmak gibiydi gazetelerde ilanları yer alan bilgisayar satışları sadece dolar üzerinden ve belki inanamayacaksınız ama ön ödemeli kampanyalar ile satılırdı. En az 6-7 taksit ödendikten sonra bilgisayarı teslim alabiliyordunuz. Geçen süreçte ülkemizde 40 milyona yaklaşan İnternet kullanıcıları daha çok Laptop, Tablet Bilgisayar ve akıllı telefonları tercih edilmektedir. Farklı boyutlarda olan bu cihazlarla İnternet sitelerine girmek bazen istediğimiz kadar kolay olmayabilir. Çünkü geçmişte web siteleri sadece bilgisayar ekranlarına yönelik hazırlandığı için küçük ekranlarda kullanımı zorlaşmaktadır. Fakat bunun önüne geçmek için Mobil Uyumlu (Repsonsive) tasarım uygulaması ortaya çıkmış ve ölçülerde esneklik ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda İnternet sahiplerinin en büyük meşguliyeti haline gelen mobil uyumlu site yapmak için kısa süreli eğitim sonunda hem kendi siteleriniz hemde, kazanç sağlamak elinizdedir.

Repsonsive Tasarım

Mobil Uyumlu Site Yapma Kursu Nedir?
Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google yaklaşık 2 yıldır mobil uyumlu tasarımlar için web site sahiplerine bilgilendirme ve hatırlatmalar yapıyordu, geçtiğimiz aylarda sıralamayı etkileyeceğini belirtmesi ve arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelerin yanında mobil uyumlu yazması avantaj sağlamaktadır. Fakat insanlar mobil uygulama konusunda tam olarak donanımlı olmaması nedeniyle ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bunun farkında olan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Halk Eğitim Merkezleri Bilişim Teknolojileri alanında verdiği İnternet eğitimlerine yeni bir branş daha ekledi. Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi adı verilen kurs ile mobil uyumlu web site yapmayı öğreneceksiniz. Konuyu isterseniz asıl kaynağından incelemek için yandaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/mobil-uyumlu-web-tasarim-kursu

Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi
Halk Eğitimi Merkezleri tarafından eğitimleri verilmeye başlanan Mobile Tabanlı Web Tasarım Geliştirme ve Uyum Eğitimi 64 saat sürecek kurslardan oluşmaktadır. Türkiye’nin tüm ilçelerinde bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri yılın 12 ayı kayıt yapılmaktadır. Sizde bu eğitime başvuru yaparak bilginize, bilgi katabilirsiniz.

Bu Eğitime Kimler Katılabilir?
Öncelikle eğitim çok kısa arkadaşlar 64 saat bu süreçte kimseye sıfırdan Web Tasarım öğretme imkanı yoktur. O nedenle eğitim alacak bireylerin Web Tasarım, CSS, HTML gibi alanlarda temel düzeyde bile olsa bilgisi olması gerekir. Çünkü eğitimler bu konular üzerine işlenecek olup, var olan bilginize yenileri eklenecektir.

Mobil Ekran Boyutları ve Özellikleri
Eğitimin ilk aşaması mobil cihazların boyutlarına göre tasarımın şekillenmesi, gerekli boyutlandırma ile başlayacaktır. Örnek tablet bilgisayar ile akıllı telefonun ekran boyutları aynı olmayacağı için bazı küçük detaylar uygulanması gerekir.

HTML 5 İle Mobil Uyumlu Site Yapmak
Tüm sitelerin temeli haline gelen HTML yeni versiyonu HTML 5 etiketleri kullanarak Mobil Uyumlu Site Yapmayı öğreneceksiniz. Mutlaka bilmeniz gereken bu yeni uygulama ile Web Tasarım alanında daha profesyonel hale geleceksiniz.

CSS 3 İle Mükemmel Deneyim
Geçmişte HTML işaretleme dili ile yapılan sitelerin yerine daha mükemmeliyetçi anlayışı ile hakim olan CSS yeni versiyonu CSS 3 ile sitenizi tam anlamıyla mobilize etmeyi öğreneceksiniz. Mobil uyumlu site yapmanın en önemli kaynağı CSS dosyaları olup, bu çalışmayı ise CSS 3 üzerinden yapmayı bol uygulamalar ile öğreneceksiniz.

Jquery Kütüphanelerini Kullanacaksınız
Daha önce sitelerde en sık kullanılan Flash ve Javascript uygulamalarını daha kullanışlı ve hazır uygulamalardan oluşan Jquery brakmış olup, mobil uyumlu yapıları oldukça gereklidir. Örnek bir slider kullanmak istediğinizde bunu Jquery Slider kütüphanesinden 1 dakika gibi kısa bir sürede kurabilirsiniz. Hemde mobil uyumlu olması nedeniyle küçük ekranlarda slaytlarınız sorun teşkil etmeyecek ve ziyaretçi memnuniyeti sağlayacaktır.

Ücretsiz Web Tasarım Kursları
Yukarıda yer alan terimlerden çok fazla birşey anlamadım diyorsanız bu eğitimden önce sizin web tasarım eğitimi almanız gerekir. Bunun içinde Türkiye’nin her yerinde ücretsiz kurslar olup, onlardan biride İsmek Web Tasarım Kursu 192 saat sürecek eğitimler ile HTML işaret dili ve CSS stil dili ile site yapmayı öğreneceksiniz. İsmek Web Tasarım kursu hakkında geniş kapsamlı bilgiye yandaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ismekkurs.com/web-tasarim-kursu

Mobil Uyumlu Site Nasıl Yapılır?
Mantık yürütelim arkadaşlar CSS dosyamızı hazırlarken sitenin ana gövdesi 990px yada biraz daha büyük yaparız. Sitemizi giriş yapan insanlar bu boyut üzerinden görüntülemektedir. Ekran büyükse site ortalanıp, kenarları boş kalır, küçük ise site daraltılıp, bazen karakterler okunmayacak düzeye gelmektedir. Bu ölçümlendirmeyi 900px yerine %100 yaptığımızda ise sitemize giriş yapanların ekran boyutuna göre genişler yada daralır. Yani esneklik oluşturmuş oluruz. Burada ilk yapılması gereken CSS ölçülerinin mümkün mertebe sabit ölçü yerine % ile çalışması olacaktır.

Kurslar Ücretli mi?
Kısa adı HEM (Halk Eğitim Merkezi) maalesef ücret konusunda biraz kafa karışıklığı yaşayan kurumlardan biridir. Devletimiz ücretsiz olduğunu belirtmesine karşın bazı kurumlarda bağış adı altında ücret talep edilmektedir. İşin kötüsü talep edilen bu ücret konusunda da herhangi bir standart yoktur. Bir kurum 5 isterken bir diğeri aynı eğitim için 3 talep edebilir. Bana sorarsanız ben vermeme taraftarıyım. Madem ücretli ne diye bağış adı altında alıyorsun?

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir