Neden Bilgisayar Öğrenmeliyim?

Günümüzde bile insanlar iş sahibi yada meslek sahibi olabilmek için bir yerlerde çırak olarak işe başlamaktadır. Çıraklık yaşını geçenler ise ilk bulduğu fabrikada vasıfsız olarak istihdam edilmektedir. Ve işin kötüsü bir çok insanımız çalışma hayatı boyunca vasıfsız eleman olarak çalışma hayatına devam etmektedir. Bir çoğuda tehlikeli işlerde çalışması nedeniyle maalesef iş kazaları sonucunda sağlığını yada hayatını kaybetmektedir. Değerli arkadaşlar bu gidişe bir dur demek için çalışma hayatımızı kendimiz tayin etmeliyiz. Kendi kendimizi eğitmeli ve geliştirmeliyiz. Kimse bizim elimizden tutup gel şu eğitimi al, şu mesleği öğren demesini beklemeyin. Daha güzel işlerde çalışmak, daha bol kazanç sağlamak için ilk yapmamız gereken bilgisayar kullanmayı bilmeliyiz. Bilmiyorsanız bile hiç sorun değil, çünkü ücretsiz kursları tanıyacağız.

Bilgisayar Öğren

Neden Bilgisayar Öğrenmeliyim?
Günün büyük bir bölümünü facebook.com’da paylaşım yaparak paylaşın içerikleri beğenerek yada yorum yapmak için değil arkadaşlar biz işimize bakacağız. Gelecek adına nasıl bir iş yaparım, bu işi yapabilmek için nasıl bir eğitim almam gerektiğine bakacağız. İlk öğrenmemiz gereken bilgisayar kullanımı tabiki bu sadece İnternet’e girip, Google’de arama yapacak kadar değil, tüm işlemlerimizi kolayca yapabilecek, kelime işlemci Proğramları kullanabilecek gerektiğinde İnternet ve E-posta işlemlerini gerçekleştirecek düzeyde olmalıdır.

Peki Bilgisayar Öğrenince Ne Olacak?
Yaşınız 35-40’dan aşağı ise bu yazıyı lütfen baştan sona okuyun. Değerli arkadaşlar bilgisayar öğrenmek bizim planımızın ilk adımı olup, diğer aşamalara geçmek için ilk basamaktır. Hiç kimse ilk basamakları yürümeden yukarıya çıkamaz. Bilgisayar öğrendiğimizde sizlere ilk önereceğim proje aynı zamanda sitemizin içerik alanı olan Web Tasarım, Web Proğramlama ve Seo olacaktır. Kendimizi bu alanların birinde geliştirmek için ilk koşul bilgisayar bilgimiz olması gerekir. Web Tasarım, Web Proğramlama yada Seo için lise, üniversite bitirmenize gerek yoktur. Ücretsiz kurslar ve birazda sizin azminiz ile başarılı bir Webmaster yada Seo uzmanı olabilirsiniz. Yapmamız gereken 7-8 ay sürecek eğitim proğramı ile kendimizi geliştirmektir.

Webmaster (Web Tasarımcı) Olabilirsin
Tekrar söylüyorum değerli arkadaşlar web tasarım yapmak, web tasarlamak yani webmaster olmak için üniversite mezunu olmanız gerekmez önemli olan azim ve öğrenme isteğidir. Ücretsiz Web Tasarım kursundan alacağınız temel bilgiler ile yola çıkarak yolun devamında hem yürüyecek, hemde öğrenneceksiniz. Bunun için bilgisayar bilgisi olmazsa olmaz kurallardan biridir. İşte bu yüzden bilgisayar öğrenmeliyiz.

Seo Uzmanı Olabilirsin
Web sitelerinin arama motoruna uygun haline getirilmesine kısaca Seo denmektedir. Google’nin istediği kriyerleri öğrenip, kurallara uymaktan başka birşey değildir. Şuan dünyanın en önemli işleri arasında yer alan Seo eğitimi için öncelikle Ücretsiz Web Tasarım eğitimi almış ve temek düzeyde bilgimiz olması gerekir. Yine aynı şekilde Ücretsiz Seo Kurslarından yararlanarak yolumuza devam edeceğiz.

Ücretsiz Bilgisayar Kursları (Hafta içi, Hafta sonu )
Evet arkadaşlar yukarıda ki satırları okudunuzsa bilgisayar eğitimi ile başladığımız süreci web tasarım eğitimi ile devam ettirdik, devamında ise geleceğin meslekleri arasında yer alan Seo ile devam ettik, bu aşamaya geldiğinizde siz artık en çok aranan elemanlardan birisiniz. Artık siz vasıfsız bir eleman değilsiniz.

Peki bu ücretsiz kursları nerede bulacaksınız? bu sizin yaşadığınız şehre bağlı olarak değişecektir. Tüm Türkiye’de hizmet veren Halk Eğitim Merkezi ile ayrıca bazı Büyükşehir, İl ve İlçe belediyelerinin açtığı ücretsiz sanat ve meslek kurslarından yararlanacağız. İstanbul’da yaşayanlar için İsmek, Ankara Beltek, İzmir İzmeb, konya Komek gibi onlarca ücretsiz Bilgisayar Kullanımı + Web Tasarım eğitimi verecek merkezler bulunmaktadır. Size en yakın ücretsiz kursları görmek için yandaki linke tıklayabilirsiniz. www.ismekkurs.com/ismek-bilgisayar-kursu

Evet arkadaşlar şimdilik aktaracaklarım bu kadar olup, tabiki bilgisayar öğrenerek yapabileceğimiz işler sadece Web Tasarım & Seo olmayacaktır. Bununla ilgili daha çok kurs önerisinde bulanacağım. Örnek sizde başarılı bir CNC (torna) operatörü olabilirsiniz. Bu sadece bir örnek olup, biraz incelemeye başlayın.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir