Prestashop Kurulum Dersleri

Merhaba Değerli Arkadaşlar Başarılı toplumlar için elimden geleni Allahın verdiği zeka ve bilgi doğrultusunda paylaşım yapmaya devam edeceğim inşeAllah lakin çok seri gidemiyorum çalıştığım iş, kendi web sitelerim derken bazen yazılarımın arasında mesafe olabiliyor bunun içinde lütfen hakkınızı helal ediniz.

Prestashop Dersleri

Sizler için web üzerinden satış imkanını anlatacağım yazı ders dizilerime kısa bir süre içinde başlayacağım inşeAllah deeğrli arkadaşlar. E ticaret yapmak isteyen arkadaşlarımız için bu işi her ay yada yıl masraf etmeden ve en ekonomik yoldan nasıl yapılır onu göreceğiz. Ücretsiz e ticaret scripti olan Prestashop kurulum, ayarlar, tema, seo, modüller ve sanal pos ödeme yöntemleri hakkında detayları görecek benimle birlikte uygulamalı olarak prestashop kuracaksınız.

Prestashop Nedir?

E ticaret scriptleri arasında ücretsiz kaliteli ve gelişmiş bir satış siesi yapabileceğiniz yazılım diyebilirim. Açık kaynak kodlu olan bu yazılımı sizde bir adım ileriye götürebilir bilginiz dahilinde geliştirebilir özelleştirbilirsiniz. Ürün satışı ve dosya proğram indirilbilir yazılımların satışınıda mümkün kılan Türkçe dil desteği ve gelişmiş ödeme yöntemlerine sahip bir sistemdir.

Prestashop Demo

Belkide bir çok arkadaşımız ismini ilk defa duydu belki ilgisini çekmediği için hiç önemsemedi aşağıda vereceğim linkte prestashop 1.4 versiyonu ile kurulmuş bir satış sitesi göreceksiniz.


Prestashop İle Yapabilecekleriniz

İnternet ortamında satmak istediğiniz herşeyi kolayca satabilmenin yanısıra yine sadece bilgisayar ve internet ortamında dağıtımını sağlayabileceğiniz, dosya, proğram, yazılım türlerinide siparişin onaylanmasına müteakip müşterinizin indirmesine imkan tanımasıyla bir çok e ticaret sitesinden farkı bulunmaktadır.

Satış yapmak istediğiniz herşeyi resimleri, tanıtım metni ve en, boy, kilo, renk, indirim, vergi herşeyi aynı anda göstererek satış hakkında bilgi verebilir almak isteyen müşteriniz için sadece sepete ekle diyerek üye olarak yada üye olmadan adres ve teslimat bilgilerini girerek sipariş verebilecektir.

Peki ne satacağım diyeneler için ne istersen sat arkadaşlar kıyafet sat, kozmetik sat, elektronik eşya sat, yetmedimi memleketinden ceviz, badem , peynir, zeytin, bal sat yeterki sadecak birşeyler bul yapacağımız e ticaret sitesi ile satmanın hemde Türkiye geneli ve dünyaya satmanın yolunu prestashop ile yapacağız.

Prestashop Özellikleri Avantajları

Peki neden prestashop diyenler için hemen onada gelelim buna benzer ücretsiz kullanabileceğiniz 2-3 tane daha yazılım vardır. Bunlar Open Cart ve Oscommerce gibi yazılım türleridir faket size tavsiyem prestadır ve işte nedenlerim.

 • Prestashop ömür boyu ücretsizdir.
 • gelişmiş yönetim paneli mevcuttur
 • %100 Seo yapısına sahiptir
 • Ücretsiz ücretli profesyonel temaları mevcuttur
 • Sanal pos ile kredi kartı kulanbilirsiniz
 • Kredi kartına taksitli satış yapabilirsiniz
 • Paypal ve benzeri sistemlerden ödeme kabul edebilirsiniz
 • Kapıda Ödeme ve Havale EFT Modülleri mevcuttur
 • Gelişmiş ürün ekleme paneli ve özellikleri vardır
 • Gelişmiş kargo seçeneklerimevcuttur
 • Belli bir miktara kargo ücreti ekleme özelliği
 • Özel sayfa oluşturma imkanı
 • Modüllerle kolayca yeni özellikler ekleme

Ve daha fazlası yani artısı çok kulalnmak için arkadaşlar. Sizde ücretsiz bir satış sitesi kurmak isterseniz webmasteryolcu prestashop derslerini adım adım takip ederek sorularınızı çekinmeden sormanız yeterli olacaktır.

Prestashop kötü ü hiçmü yok diyeceksiniz eski versiyonları 1.2 ve 1.3 kulanmanız durumunda çok hata ve bu hatalar bazen yeniden kurmanıza sebep olacaktır. Prestashop Türkiyede henüz oturmuş sayılmaz arkadaşlar hak ettiği kadar o nedenle destek verdiğini söyleyen bazı kurumlarda bunun çıkarını düşünmektedir. Öyleki yardım adına 2 kelimeyi bile zorlanarak vermektedir. Sağlık olsun azmin elinden hiçbirşey kurtulamaz Şimdilik Allaha emanet olunuz.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

2 comments

 1. Merhaba seo için prestashop da ücretsiz bir eklenti varmı bildiğiniz acaba?

  • Prestashop SEO eklentisi gerekmez. Çünkü ürün eklerken uzantı, title, description ve anahtar kelimeler için özel alanlar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir