PTT Kargo Rezillikleri

Merhaba değerli ülkemizin bir asırdan fazla tarihi olan bir kurum PTT gel görki laçkalığın daniskasını yapmaktadır. Konuya girmeden önce yiğidi öldürmeden hakkını verelim sonra yazıya devam edelim isterseniz. PTT ve PTT kargo bünyesinde Görevini layıkıyla yapan çok değerli personellerin bulunduğunuda hatırlatır hepsinin elinden öperim. Ama öyle terbiyesizleride varki insanı sinir stresi yapmak için özel görevlendirilmişler.

PTT Kargo

PTT Kargo Yönetimine

PTT kargo yöneticileri sanırım memuriyetin verdiği keyfiyet ve rahatlıktan dolayı bazı yöneticiler görevlerini layıkıyla yapmadıkları aşikar. Nerdenmi anladım başkasına bakmama gerek yok sadece yıldır kargo gönderisi yaptığım sürede kurum tarafından yaşadığım sinir stres ve itibar kaybı bunu ön plana çıkarmaktadır.

PTT Kargo Neden Geç Teslim Ediliyor
Kargonu verdiğinde sana verilen barkodda şu yazar ön görülen teslim tarihi şehir dışı için muhtemelen 3 gündür. Kargo takibi yaparsın canın sıkıldıkça topbaya eklendi, geliş kaydı yapıldı başka bir yere gidecekse yine torbaya eklenir. Dağıtılacağı yere varınca geliş kaydı yapıldı sırada dağıtıcıya verildi yazısı görmek kalır işte burası tam bir muamma ön görülen teslim tarihi geçer henüz kargonuz dağıtıcıya verilmemiştir.

Keyfiyet burda başlıyor Müşterime yalan konuşarak PTT kargodan almasını rica ettim adam 15 dakikada gitti teslim aldı kargosunuda derin bir nefes aldı.

PTT İşyeri Telefonları Neden Hiç Açılmaz
Yukarda belirttiğim cizre ilçesi ptt şubesini aradım soracağım 2 gün geçtiği halde neden hala ptt şubesinde bekletildiğini ama nerde telefona bakacak bir allahın kulu yok emin olun %60 %70 aynı sorunu yaşıyorum.

PTT Müşteri Hizmetleri Boşuna Aramayın
Cizredeki ağaları aradık lakin açan olmayınca PTT müşteri hizmetleri olan 444 lü hattı arayalım onlardan yardım isteyelim dedim bayan baktı inceledi bana cizre ptt numarasını vermeyi önerdi sanki ben numarayı bulamıyorum gibi bulmak değil ağalara ulaşmak sorundur.

Neyse ulaşamadığımı belirtince dediği şu bugünde bekleyelim belki dağıtıma çıkarır. Lafa bakın değerli arkadaşlar belki dağıtıma çıkarır. Belkide çıkarmaz kim bilir adamın keyfine yerine gelmemiştir.

Nasıl bir acziyetse artık tek yapabildiği şikayet başvurusu almak arkadaş senin yetkin yokmu gerekli şubeye ulaşıp nedir bu kargonun durumu neden çıkmamış dağıtıma diyecek kadar acizmisiniz PTT müşteri hizmetleri nasıl bir saçmalıktır.

PTT Kargo Kime Şikayet Edilir

Zamanınız bol ve sabrınız varsa şikayet düşünebilirsiniz. Nedenmi tarafsız şikayet sitelerine arkadaşlar boşuna konu açar çünkü bir PTT yetkilisi ilgilenipte hiç bir şikayete yanıt vermez. sakın oralara şikayet yazısı yazarak boşuna vakit kaybetmeyiniz.

Şikayetinizin Sonucu 20 Gün Sonra
ptt’yi pttye şikayet edersiniz telefon yada web sitesinden 20 gün sonra cevap gelir inceledik bilmem ne yaptık sonuç ya fasa fiso yada kuru bir özür olacaktır.

PTT İşyerine Teslim Edildi
Kargo dağıtıcıya verildi yazar yarım saat sonra 2. bir yazı ptt işyerine teslim edildi bu kadar. İyide güzel kardeşim neden niye geri tesli edildi yok e teslim edildi işte karıştırma ararsın ağalar açarmı telefonu o kargoyu müşterini ikna ederde pttden aldırırsan ne ala edemezsen kargon gelir verdiğin 7TL zarar yazarsın bu tür vakalar defalarca yaşandığı için zarar ziyan,sinir stres küfür etmeyen beni bile küfre zorlarlar.

Ankara PTT Kargo Çalışanları Süper
Ankaraya gönderin kargonuzu gerisini hiç umursamayın çünkü Ankara ankara güzel ankara diyen ptt ankaraya büyük önem vermektedir. Nedenmi açık nedeni başbakan, bakanlar, millet vekilleri yani devlet orada ankarada güzel görün diğerlerini salla mantığı var ptt yönetiminde düşünülen tek şey akşam 17:00 olsun birde emeklilik zamanı gelsin yeter.

Cizre PTT Kargo Terbiyesizliği

Kargo dağıtımında görevli şahıslara ve yöneticilere sesleniyorum aciz durumdasınız. Daha önce gönderdiğim kargo hiç dağıtıma çıkmadı bir sonraki yine cizre ilçesine giden kargom ise tam bir haysiyet yoksunluğu ile işlem yapıldı buygun inceleyim işlemi.

Dağıtıma Çıktı 1 Dakika Sonra Haber Kağıdı Bıraktı
Utanmazlığın bu kadarınada pes doğrusu aşağıda ekran görüntüsünden sizde göreseceksiniz. 18:16 itibari ile dağıtıma çıkmış 18:17 itibari ile adreste kimse bulunamadı diye haber kağıdı bırakıldı yazmış dağıtıma çıkması ve işlem yapılması arasında 39 saniye 1 dakika bile geçmemiş. Bu kadarmı aciz ve yalancılık olur bakalım bunu ptt genel merkeze şikayet edecem ne diyecekler.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

6 comments

  1. sende kargo şirketleriyle çalış 🙂

  2. Bugün cuma kargo bana geri iade olacaktı pazartesi gününden beri kargom dolaşıyor. Şimdi kimsenin anasına bacısına küfür etmiyorum diyorum ki kardeş kargoyu bırak bir şubeye oradan kendim alırım kargom 5 iş günüdür elden ele dışarıda dolaşıyor. Sürekli böyle basit şeylerden dolayı elimi kana bulamamak için sinir hastası oldum bu ülkede. Artık sinirden stresten sağa sola yazı yazacak gücüm bile kalmadı.

  3. ben evde olmadıgım zaman komusuma bırakın talımanı vermeme rahmet neden bırakmıyorlar ben satıcıya not dusmelerını ben evde yoksam kapı komsum daıre 8 bırakın ısmı ayse dememe rahmet kapı numarası 7 yazıyor dıye bırakılmıcanı dedıler bunuda bır duzeltın lutfen

  4. Istanbul Avrupa yakasından 8 ekim salı günü ptt kargoya verilen paketim bugün 13 ekim salı Istanbul Anadolu yakasındaki adresime şu saat oldu teslim edilemedi. Tam 1 hafta oldu ve Istanbul gibi metropol bir şehirden bahsediyoruz ya şaka gibiler. Hicbir şubelerine zaten kesinlikle ulaşılamıyor çağrı merkezi benim gönderi takibi ekranında gördüğüm aynı bilgiyi aktarip kuru kuru bi şikayet kaydı açıyor artık allah bilir ne zaman dönerler onada

    Hayır işlemiyorsunuz sonuçta bizlerden aldığınız ücretin hakkını verin. Salla başı al maaşı ne güzel dünya. Ya gerçekten sıkı bir denetimden geçin işinizi hakkiyla yapin ya da cekin iflas bayrağını satıcıların sizinle anlaşması var diye sizin eziyetinize maruz bırakılmayalım.

  5. 10 gündür kargom farklı şehirde bekliyor kanser olduk şikayet belirtmediğim aramadığımyeryok kargo beklemede farklı şehirde duruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir