Seo Dersleri 2 Domain Hosting Seçimi

Seo Ders 2

Merhaba değerli arkadaşlar seo derslerimizin 2. tekniklerini yayınlamak üzere hazırladığımız bu yazımıza geçmeden bir önceki dersimiz olan ve sizler ve sitelerinizin uyması gereken seo tekniklerini ele aldığımız konuyu aşağıdaki linkten mutlaka incelemenizi tavsiye eder herkese başarılı ve kazançlı çalışmalar dilerim.
Önceki Ders: Uyulması Gereken Seo Teknikleri

Seo İçin Domain Seçimi

Evet arkadaşlar google haricinde bing, yahoo ve yandex gibi arama motorları olsada tümünü toplasan googleden alınan ziyaretçiyi gönderemiyor. O sebeple seo uzmanları genel anlamda google algoritmalarına ve güncellemelerine yönelik optimize işlemleri yapılmaktadır. En az 200 farklı algoritmaların bulunduğu google sıralamasını etkileyen etkenler arasında domain seçimi gelmektedir.

Seo

Domain Seçmeden Önce
İlk etapta projemizi belirliyoruz değerli arkadaşlar ne yapacağımıza içeriğimizin türüne karar veriyoruz. İlk uygulamamızı bende sizlerle uygulamalı olarak yapacağım. Benim projem Avon Katalog üzerine bir site olacak fakat baya bir alt kademeden site yapacağım nedeni ise aşağıda anlatacağım.

Proje Hazır Domain Seçimi
Yukarda belirttiğim Avon Katalog içerikli site yapacağımı hemen domain sitesine girip domain domain aramaya başlıyorum istediğim domain com net orh alınmış durumda olduğu için bir alt kademe proje yapmaya karar veriyoruz. Avon katalog sayıları her ay farklı farklı oluşur bende içinde olduğumuz aya uygun olarak bir domain seçimi yapacağım.

Anahtar Kelimenize Uyumlu Domain Seçmek
Yukarda proje belirlerken anahtar kelimemiz meydana çıkmış olacaktır. Domain seçerkende anahtar kelimenizi içinde barındıran bir domain seçmelisiniz. Bende yaklaşan kampanya ile aranacak kelimeyi tahmin ettim ve ona göre domain seçimi yaptım domainimin 2 anahtar kelimesi mevcuttur. En önemli anahtar kelimem Avon Kasım Kataloğu bir diğer kelime ise Avon Kampanya 13 şeklinde olacaktır.

Niche Domain Seçimi
Yukarda yaptığım domain seçimi niche olayıdır arkadaşlar. Alt kademe domain seçimi olup Avon seçmedim, Avon Katalog seçmedim 3. basamaktan bir domain seçtim hedeflediğim kelimeye ulaşmam 1 hafta 10 gün sürer en geç niche domain seçmenin asıl amacıda budur.

Niche Domain Örnekleri
Google aramalarda domain adına önem vermektedir. Yukarda aldığım domainde Avon kasım kataloğu kelimesi geçiyor ben pek çalışma yapmasam bile bu site ilk sayfaya gelir sırf domainde anahtar kelime barındırması sebebiyledir. Daha az tehlike içeren niche domainler seçmeniz belki az ziyaretçi almanızı sağlasada bir çok niche site yaparak başarınızı artırabilirsiniz. Aşağıda bir kaç tane niche domain örneklerini ele alalım isterseniz.

yenigelinlikmodelleri
istanbulotobusfirmaları
ankaradilkurslari

Yukarda belirttiğim örnekleri yüzlerce binlerce sektöre uygun şekilde adresler alabilirsiniz. Tekrar söylemek gerekirse ziyaretçi sayısı mutlak ana domainlere göre az olacaksada bir kaç tane projeniz olduğunda süper bir kazanç imkanı sağlarsınız.

Niche Domainler ve EMD Güncellemesi
Google son güncellemesi ile daha çok anahtar kelime içeren domainleri hedef alındığı bilinsede gözden kaçan bir ayrıntı hani baştanda söyledim https://www.bakirkoytemsilcisi.com domaini alıp pek birşey yapmasamda ilk sayfaya gelir deyimi için geçerlidir. Evet niche olup içerik kalitesiz optimize yoksa google EMD güncellemesinden zarar görürsünüz ama siteniz güncel ve özgünse hiç bir sorun olmayacaktır.

Seo Hosting Seçimi

Hosting alırken mutlaka seo çalışmaları dikkate alınmalı ve aşağıda yer alan hususlara dikkate alınmalıdır. Bunların en başında site açılış hızı gelmektedir. Sitenizin hızlı açılmasını sağlayacak hosting firmaları kesintilerin en az yaşandığı firmaları seçmelisiniz.

Site Açılış Hızı
Google arama sitesine girin saniyenin 4/1 süresince yani 25 sanisede açıldığını göreceksiniz. Sitenin hızlı açılması seo için önemli etkenlerdenden birisidir. Sitenin hızlı açılması ilk etapta sunucuya bağlı olup bir diğer etapsa sitenizin ve dosyalarınızın boyutlardıır. Sunucuda dikkate dilmesi gereken sunucunun size yakın olmasıdır. Yani Türkiyede hizmet veren sunucu firmalarından almanız hızınızı yurtdışından alacağınız hosttan daha hızlı olacaktır.

Sistemin işleyişi şu siz sunucuya dosyanızı koyarsınız gelen ziyaretçi sitenize geldiğinde düğmeye basar hadi bakalım site getir şu dosyaları der ve sistem bir koşu dosyaları almaya gider bu durumda Türkiyedeki bir sunucuya gitmekmi hızlı olur yurtdışındaki sunucuya gitmekmi tabiki en yakın olana olacaktır.

Sabit İp Kullanımı
İmkanınız varsa önem verdiğiniz siteler için mutlaka sabit ip kullanmanızı öneririm. Hosting aldığınız yerden yıllık 20-30 TL ödeyerek sabit ip alarak yüzlerce site ile aynı ipde yer almaktan kurturulursunuz.

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hosting firması sizi vezirde eder rezilde o nedenle mutlaka kaliteli, gelişmiş ve güvenilir firmaları tercih etmelisiniz. Sunucu Türkiyede Türkiye lokasyon olmalıdır. Sunucu sık sık kesilmemeli kapanmamalıdır. Kapalı kalan sunucuda sitenize arama motoru botlarıda ziyaretçide ulaşamaz kalite kaybına index silinmesine neden olur. Türkiyeden sunucu almanız Türkiye lokasyon anlamına gelmez mutlaka lokasyonu sormalısınız. Adam amerikadan almanyadan kiralayıp satanlar mevcuttur. Yani her Türkiyeden alınan hosting Türkiyede bulunmayacağını unutmayınız.

Evet değerli arkadaşlar bir siteye, projeye başlamadan önce seo için dikkat edilmesi gerekenleri gördük bu dersimizinde sona gelmiş bulunmaktayız bir sonraki derste görüşmek üzere Allaha emanet olunuz.

Kaynak: Seo Ders

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir