Seo Dersleri 3 WordPress İlk Kurulumda Seo Ayarları

Seo Ders 3

Selamun aleyküm vatandaş Allahın izniyle 3. yazımıda aktarma fırsatı vermesinden dolayı bizi yaratan yüce Allaha şükürler hamd’u senalar olsun. Seo Dersleri üçüncü yazımız her yönden çok önemli olduğunu düşünüyor ve bir bebeğin doğuşuna benzetiyorum. Sitemizde bir bebek gibi ilk açılış günü olması sebebiyle ilk açılışta yapılması gerekenler, ayarlar ve kurulması gereken eklentileri ele alacağız Hadi bismillah diyelim ve başlayalım.

WordPress İlk Kurulum Seo

Evet değerli arkadaşlar şimdi wordpress sitemizin kurulum aşamasını bittiğini varsayarak yapılması gereken adımlara başlayacağım. Takip eden arkadaşlar bilir seo dersleri için açtığım konuda derslerimi uygulamalı yani sıfırdan bir site kurarak anlatacağım uygulamaları bizzat o sitede deneyeceğimi belirtmiştim hem uygulayıp hemde sizlere ekran görüntülerini aktaracağım işte başlıyoruz. Dilerseniz önce başlıklar halinde wordpress kurulumda ilk yapılması gereken ayarları ve uyguladığım işlemleri aşağıda görelim hadi buyrun.

1 Kalıcı Bağlantı Ayarları Yapılması
Wordpress sitenizi kurduğunuzda kalıcı bağlantı ayarını mutlaka yapmalısınız. Kalıcı bağantı ayarları konusuna girip yazıyı fazla uzatmamak için daha önceden ders olarak paylaştım kalıcı bağlantı ayarı detayları ve nasıl yapılacağı nelere dikkat edilmesini aktaran yazı için tıklayınız. WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

2 WordPress Seo Eklentisi Kurulumu
Siteyi ilk kurduğunuzda çok sade olan wordpress sistemlerin olmazsa olmazlarından birisi olan seo eklentileri arasında öne çıkan 4 isim bulunmaktadır. All in one Seo, wpseo, WordPress SEO by Yoast, Seo Ultimate eklentileri bulunmakta fakat en çok kullanılan All in Seo Eklentisidir. Seo eklentisini 2. sıraya almamın amacı seo eklentisini kurup sitemizin ana sayfa title, description, ve keyword kısımlarını doldurmamız içindir. Yine konu çok uzamaması için All in Seo Eklentisi anlatımını bir başka konuda yaptım tıklayınız. All in Seo eklentisi

wordpress seo eklentisi

3. Gerekli WordPress Eklentileri Kurulumu
Geçtiğimiz aşamaları ele alacak olursak kalıcı bağantı ayarlarımızı yaptık ve sonrasında seo eklentimizi kurarak web sitemizin title, description, anahtar kelimelerini girdik şimdi ise seo açısından ve siteniz için gerekli faydalı seo eklentilerini aşağıda liste halinde belirteceğim.

  • All in seo pack (Seo Eklentisi)
  • SEO Smart Links (Site içi otomatik link oluşumu sağlar)
  • Google XML Sitemaps ( yazı ve sayfalar için sitemap.xml oluşturucu eklenti)
  • Google XML Sitemap for Images (sitenizde kullandığınız resimlerden image sitemap sayfası hazırlar)
  • SEO Friendly Images (Kulalndığınız resimlerde seo optimizasyonu sunar otomatik olarak)
  • GZippy (Seo için önemli adım olan sıkıştırma compres özelliği sunar)
  • SEOPressor (Seo uyumlu makale yazmanızı sağlar ) Ayrıca konu açıp anlatacağım
  • WP-PageNavi (Yazılarrınız için sayfalama yapar numaralanrır)

Yukarda belirttiğim eklentiler sadece en önemliler ilk kurulması gerekenler konu ile ilgili ayrıca yazı yazacağım ve işinize yarayacak eklentileri ve işlevlerini aktaracağım.

4. İçerik Girmeye Başlıyoruz
Gerekli ayar ve eklentilerimizi yaptıktan sonra ilk içeriğimizi girmeye başlıyoruz. ilk etapta 1-3 arasında içerik girin sonra farklı işlemlerle devam edeceğiz. İçeriği giirldi kabul edip 4. basamağa geçiyorum.

5. Site Yöneticisi Araçlarına Kayıt
Arama motorlarının site sahiplerinin işini kolaylaştırmak üzere hazırladığı site yöneticisi araçlarına kayıt olup sitemizi ekliyoruz. Google site yöneticisi, Bing Yahoo site yöneticisi ve son yıllarda hayatımıza giren yandex arama motoruna ait webmaster site yöneticisine kayıt olun, doğrulayın ve sitemap dosyanızı tanıtmalısınız. Google site yöneticisine özel olarak sağlık menüsü altında Google Bot gibi getir menüsü var onu kullanın ve Dizine gönder tıklayın siteniz googlede kısa süre içinde indexlenecektir.

6. Siteniz İçin Facebook Twitter Sayfası Açın
Siteniz ve içerikleriniz sadece ana sayfa değil dikkat edin tüm içerik sosyal ağlarda geçmeli facebook, twitter, friendfeed vs vs konu ile ilgili ilerleyen derslerde detaylarına ineceğiz.

Sitenin Googlede İndexlettirilmesi

Evet arkadaşlar sitemizin ayarlarını, eklentileri ve ilk içeriğimizi girip arama motorlarına gel kardeşim burda bir site var bak bakalım dedikten sonra artık onların listelerine bakmak kalıyor indexledimi şeklinde işi şansa bırakmamak 2 – 3 saate indexletmek için yapılması gerekenleri bir sonraki derste geniş ve uygulamalı ele alacağım. Allaha emanet olun değerli arkadaşlar.

Kaynak: Seo Dersleri 3

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

2 comments

  1. Hocam cok yararlı bilgi teşekkürler.. yazılarınızın devamını bekliyorum site cok güzel….

  2. Aleyküm selam( başta vermiş selama istinaden).Üstat, ellerine yüreğine sağlık. Bir yığın bilgi kirliliğinden uzak, anlaşılır yazmışsın. İşi bilmek bu olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir