Seo Dersleri 4 Seo Uyumlu İçerik Oluşturmak

Seo Ders 4

Merhaba değerli arkadaş yeni bir yazımızla daha karşınızdayım (Allahın İzniyle) . Bu dersimizde sitelerin en önemli etkenlerinden birisi olan sitenin kalbi sayabileceğimiz içerikleri ele alacağız. Sitelerde kullanılan makale ve resimlerde uyulması gereken seo kuralları ve dikkat edilmesi gerekenleri derslerde uygulama amaçlı kullandığım sitede bizzat uygulayarak göstereceğim. Bir önceki dersimizi inceleme imkanı bulamayan arkadaşlarımız için aşağıdaki linkten inceleyebilirler. Önceki Ders: WordPress Seo Ayarları

Seo Uyumlu İçerik Hazırlamak

Sitenizin başarısı her zaman iyi analiz edebilmek, emek verebilme, farklı olanı görebilmekle mümkündür. Sitenizde en çok önem vermemiz gereken konu içeriklerdir.

  • İçerikler Özgün Olmalıdır.
  • Makale minimum 150 kelime içermeli
  • Anahtar kelime yoğunluğu maksimum %5 olmalıdır
  • h1 h2 h3 taglarına mutlaka yer verilmelidir
  • bold italik ve altı çizili anahtar kelimeler barındırmalı
  • Makalede en az bir resim içermelidir
  • Site içi link özelliği içermeli
  • Yorumlara açık olmalı ve yorum yapılmaya teşvik etmeli
  • Yazınız sosyal ağlarda yer almalıdır.

Kullandığınız İçerik Özgün Olmalıdır
Sitemizde bir yazı, içerik ekleyecez ilk önem vermemiz gereken yazının özgünlüdür. Nedir bu özgünlük arkadaş diyenler için farklılık arkadaşlar herkesin paylaştığı yazıyı olduğu gibi kopya olarak yayınlarsan kesinlikle kalıcı bir başarı elde edilmez.

Özgün İçerik Olmazsa Ne Olur?
Her yazı için %100 özgünlük mümkün değilsede elinizden gelen özgürlüğü sağlamak gereklidir. Özgünlük ilk olarak site için proje bulmakla balar bir site yapayım ne olsun ne olsun sağlık yapayım duydum iyi kazandırıyormuş! en büyük hatalardan birisi burda başlıyor arkadaş yapıyor siteyi lakin siteye kendinden vereceği hiç bir bilgi birikimi yok ne yapıyoruz ahmetin sitesi mehmetin sitesi ordan kopya burdan kopya içerik bulduk site yerinden kıpırdamıyor. Yada bir nnoktadan sonra çakılıyor. Nedenmi senden önce aynı yazıyı paylaşan onlarca kişi yani senle aynı durumda olanlar olduğu içindir.

Özgün İçerik Nasıl Hazırlanır?
Yukarda söyledim arkadaşlar özgünlük site için proje seçmekle başlar. Yukardaki arkadaşım sağlık sitesi aklına geldi ama bir düşündü dediki iyide ben sağlık alanında kendimden birşey veremem dedi ve başka proje aramaya başladı bu arkadaşımız Mali müşavir stajeri olsun dediki evet ben mali konularda yayın yapan insanların sorularına yanıt verebilen bir site yapayım dedi ve süper bir seçim yapmış oldu işte özgünlük için ilk adımı atmış bulunuyoruz.

Konudaki mali müşavir sadece örnektir. Bir diğer arkadaşımız ise tarım alanında bilgi birikimi olur onu seçer diğeri hayvancılık yada adam evcil hayvan hayranı olur araştırmayı seven inceleyen öğrenen biri olur proje böylelikle ortaya çıkmalıdır.

Kendinizden Birşeyler Vermelisiniz
Örnek bir tarım sitesi kişi burda standart konuları aktardığı kadar kendi bilgisi, deneyimi ve yaşadığı tecrübeleri aktarmak en büyük özgünlüktür. Herkes sizle aynı olayı yaşamadığı için aynı şeyi yazması mümkün olmayacaktır. Özgünlük olayını böylece açıklamış bulunuyorum ve şimdi içerimizi yazarken uymamız gereken seo tekniklerini ele alacağım.

İçerik Ne Kadar Olmalıdır
Özgünlük problemini hallettik peki ne kadar yazayım kaç satır olsun şeklindeki sorunun cevabı mümkün olduğunca uzun tutmak detaylandırmak tabiki uzatıp saçmalayacaksınız kesinlikle kısa kalabilir. Sitenizde kullanacağınız makale minimum 150 – 160 kelime içermelidir. İmkanı olan içeriklerde ise 300 – 350 kelimeden aşağı düşmemelisiniz.

seo uyumlu makale

Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir?
içerik girmenin başlıca amacı arama motorlarında bir kelimeyi amaçlamaktadır. Örnek ben googlede Seo Dersleri kelimesini amaçlıyım ve Seo dersleri kelimelerinde ilk sayfada yer almayı planlıyorum. Bu durumda benim yapmam gereken kelime yoğunluğunu Seo dersleri kelimelerine yer vermektir. Tabiki peş peşe aynı kelimeyi yazarak kelime yoğunluğu oluşturmanında bir anlamı olmadığını sanırım bilirsiniz. Anahtar kelimiz olan Seo derslerini nerde nasıl kullanmamız gerektiğini aşağıdaki başlıklarda daha net anlayacaksınız.

h1 h2 h3 başlıkları kullanım ve önemi nedir
İyide güzel abim neden sadece h1 h2 h3 diğerleri niye yer almıyor. Arama motorları en önemli başlık olarak h1 olarak görür sonrasında bir alt başlık h2 ve bir altı olarakta h3 başlıklarını görürler alt alt inmeninde çok gereği olmadığı için h1 h2 mutlaka kullanın h3 çokta zorunlu değil olursada + puan kazanırsınız.

Ne yazacağiz bu başlıklara diye soracak olursanız. Yukarda kelime yoğunluğundan bahsettim Neydi bizim kelimemiz Seo Dersleri işte o yoğunluğu buralarda birer birer harcayacaz limitimiz ne kadardı maksimum %5 minimum %1 olarak aklınızda bulundurunuz.

Dilerseniz uygulamaya geçelim dersleri sizlere uygulamalı olarak göstermek üzere yeni açtığım sitede örnek olarak bugün sabah işe giderken haydarpaşa treninde geçen yarım saatlik yolculuğumda o makaleyi örnek olarak hazırladım. Hazırladığım makaleye kısaca göz attıktan sonra devam edelim isterseniz.

Seo Uyumlu makale örneği: Tekbir Giyim

Yukarda link halini almış olan Tekbir Giyim benim makalemin ana konusu makale içeriği ise firmanın genel bilgileri tanıtımı olarak ele alınmıştır. Kelimem Tekbir giyim olduğu için kelime yoğunluğumu bu alanda kulalndım örnek yazı başlığı, h1, h2, h3 hepsinde Tekbir Giyim kelimesine yer verdmiş bulunuyorum. Makale uzunluğu yanılmıyorsam 340 kelime olması gerekiyor. Neydi olması gereken makale uzunlukları minimum 150 – 160 kelime 300 kelime üzerine çıkmanız başarınızı artıracağı aşikardır.

Koyu Yatık Altı Çizili Anahtar Kelime Kullanımı
Yukarda anahtar kelimemizi başlıklarda kulalndık neydi o h1 h2 h3 olarak bir bölümü harcadık geriye ne kaldı kelimemizi koyu (Bold) yatık (italik) Altı Çizili (underline) olarak kullanmaya dikkat etmediyseniz örnek verdiğim makaleye tekrar bakın ve şuan bahsettiğim işlemi inceleyiniz.

Makale Resim Kullanmanın Önemi
Çok önemli bir durum değerli arkadaşlar makalede resim kullanmak sitenizin başarısına başarı katacak ücretsiz reklam imkanı sunacak yegane özellikler arasında yer almaktadır. Örnek bir proğram tanıtımı kullanımı ayarları vs anlatıyorsunuz eklediğiniz resimler arama motorlarının resim aramalarında çıkacak olması ziyaretçinizi artıracaktır. Eklediğiniz resime site adresi, rumuz vs yazmanız o resmin farklı ortamlarda kullanılması ücretsiz reklam imkanı sunacağı gibi resme link vererek sitenize ziyaretçi gelmesinide mümkün kılar.

Makaleye Resim Eklerken Dikkat Edilecekler
En önemli konulardan birisi resmin çok büyük boyutlu olmamasıdır. Büyük boyutlu resim eklemeniz sitenize gelen ziyaretçilerin resmin yüklenmesini bekleme sıkıntısı çıkaracağı için hem ziyaretçi memnuniyeti hemde seo açısından olumsuz bir durumdur. Resim boyutu 300×300 gibi ideal bir boyut kulalnabilirsiniz.

Arama motoru botları resmi algılayamaz insan gibi yazıyı bırakıp ona bakmaz. Peki o zaman nasıl görecek derseniz resim eklerken alt ve title parametresini boş bırakmayarak arama motorlarına sunacağız. Alt ve Title parametresinde yer alacak kelimede bizim makalemizin anahtar kelimesi olamlıdır. Tabi 10 resim kulanacaksak hepsinde aynı alt tagını kullanmaıyınız farklı kelimelere yer vermelisiniz.

Resimlerde Boyut Belirtme wordpress kullanıcıları yazı editöründen resim eklediklerinde width height genişlik yükseklik ve ayarları otomatik eklenir. Tema resimlerinde bulunmayacağı yada editör kullanmadan eklenen resimlerde kendiniz eklemelisiniz. Bu işlem resimlerinizin daha hızlı aşılmasında rol oynayacaktır.

Site İçi Linkler Olmalıdır
Google Analytics kullananlar bilir hemen çıkma oranı % bilmem kaç burdaki veri ziyaretçinin sitenizde az sayıda sayfa dolaşmasındandır. Ziyaretçi sitenize geldi beğenmedi çıktı, yada geldi o sayfayı inceledi okudu ilgisini çekecek başka birşey bulamdı çıktı bunların hepsi hemen çıkma olayıdır. İsterse o sayfada 10 dakika geçirsin bir işe yaramaz ziyaretçilere sitenizi sunmalısınız.

Site içi linkleme için ücretsiz eklentiler mevcut Seo Smart links gibi eklentiler Örnek Seo dersleri makaleniz var seo başlıklı makaleniz de var makalede seo kelimesi geçmesi o anda otomatik olarak makalenizden seo etiketi ile site içi link oluşturacaktır. Manuelde yapabiliriz fenada olmaz birşey anlatıyorsunuz bir noktaya geldiniz birşey göstermek istiyorsunuz ziyaretçiye göstereceğiniz sitenizde varsa hemen bir site içi link atayarak 2. 3. sayfalarıda ziyaret etmiş olursunuz.

Benzer yazılar eklentisi Related post eklentileride çok güzel site içi link sağlar ziyaretçi okuduğu yazının altında yada üstünde bulunan blok ile benzer yazıları görebilir. İllede yazı olmasına gerek yoktur. Buyrun size bir örnek http://www.avonparfum.net tıklayınız ürünleri inceleyin ürünlerin altında ilginize çekebilecek diğer avon parfümleri şeklinde bir blok göreceksiniz. İşte benzer yazılar eklentisi ile yapılmış bir özelliktir.

Yorumlar ve Sosyal Ağlarda Yer Almak
Makalenizi yazarken sıcak kanlı olun arkadaşlar sanki karşınızda biri varda sohbet ediyor gibi yazın onunda cevaını almak istercesine arada söz hakkı verin buda yazdığınız içeriğe yorumlanma olayını artırır süperde olacaktır. Hazırladığınız içerik sadece sitenizde kalmasın sosyal ağlardada özetle yer alsın tıklanınca devamı için sitenize gelecektir. Bu konuya bir sonraki derste geniş yer vereceğim için şimdilik bu kadar arkadaşlar. Sitelerinize ekndinizden birşeyler verin bakın ben bu yazı için 1230 kelime yazdım yeterki kardeşlerimiz faydalansın. Allaha emanet olun

Ya da İşin Uzmanlarından Yardım Alın

Yetenekli ve profesyonel makale yazarlarına 10 Liradan başlayan seo makale fiyatı ile makalelerinizi yazdırabilirsiniz. Siteniz için özgün ve yararlı SEO uyumlu makaleler satın alarak, site sıralamanızı yükseltebilirsiniz. İstediğiniz sayıda ve istediğiniz kelimede makaleleri, alanında uzman ve özgün makale yazarlarının bir arada olduğu SadeceOn’da rahatça bulabilirsiniz. Farklı makale yazarlarından dilediğinle çalışabilme fırsatını kaçırma!

Bir Sonraki Seo Dersimiz

Geride kalan 4 dersimizde seo tekniklerini, ilk seo ayarları ve bu dersimizde seo uyumlu içerik hazırlamayı öğrendik. Ayarlar, içerik tamamsa şimdi bu içeriği dünyaya duyurmaya geldi sıra içeriğimize destek almaya sosyal ağların etkin kullanımı için bir sonraki dersi bekleyiniz.

 

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir