Seo Dersleri 5 Sosyal Ağların Önemi ve Kullanımı

Seo Ders 5

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar 5. seo dersimiz için hazırlanan bu makalemizdede site sahiplerinin mutlaka uygulaması gereken seo açısından büyük önem arz eden bir konu sosyal ağlar (sitelerin) kullanımı ve dikkat edilmesi sosyal ağların nasıl kullanılacağını anlatacağım. Bazı yerlerde ise size göstermek istediğim anları aşağıda yer alan videodan izleyeceksiniz. Konuya geçmeden bir önceki dersimizi inceleme imkanı olmayanlar için linkimizi hatırlatlım:
Bir önceki ders: Seo Uyumlu Makale Hazırlama

Sosyal Ağların Kullanımı

Sosyal ağlardan kasıt sosyal siteler tüm insanların kullanımına açık geniş kapsamlı ziyaretçi sayısı bulunan dünyaca ünlü sitelerdir. Örnek vermek gerekirse facebook, twitter, frienfeed vs bunlar birer sosyal ağlardır. Site yada blog sahibi olmayan insanlar için kendi yada beğendikleri resimleri, yazıları paylaşsalarda bir site sahibi için bu sosyal platformlar çok büyük önem azr etmelidir.

Sosyal Ağların Önemi Nedir?
Değerli arkadaşlar bir sitenin googlede üst sıralara gelmesinde en büyük etkenlerden birisi backlink almaktır. Backlink alma işlemini yapabileceğimiz bir çok imkan bulunuyor olsada hiç birisi sosyal ağlar ve imleme siteleri kadar doğal olanı değildir. Yani sosyal ağları kullanma amaçlarımızdan birisi olarak backlink amacızdır.

Sosyal Ağlardan Ziyaretçi Çekmek
Yukarda sosyal ağları backlink olarak kullanacağımızı belirttik bir diğer amacımız ise ziyaretçi sitemize hit amacıyla kullanmak olacaktır. Örnek olarak facebooku ele alacak olursak hit almanın gereksinimlerinden birisi beğeni sayımızı artırmaktan geçtiğini bilmeliyiz. Örnek 2000 beğenisi olan bir sayfadan günlük 250 – 300 ziyaretçi alabilirsiniz.

Google Sosyal Ağları Teşvik Etmektedir.
Yukarda sosyal ağları kullanmak için iki neden belirttim şimdi ise en önemli nedenlerden birini söyleyeceğim şuan bulunduğumuz ortamda google sosyal ağları bir kriter olarak görmektedir. bir çok seo analiz sistemlerinde facebook, twitter, google + ile sitenizin durumu incelenip sitenize puanlama yapılmaktadır. Örnek son yıllarda çıkan google+ ile sosyal ağların önemi artmış bu rotamlarda yer alan siteler, alt sayfalar google nezdinde önemli yer edinmektedir.

WordPress Sosyal Ağ Eklentileri

Derslerimiz özellikle wordpress üzerine olması nedeniyle arada bir eklentilere başvuracağız. İllede eklentiye gerek olmayan bu işlemi hizmet veren web sitelerde seçtiğiniz siteleri hazırlayarak kodları sitenize eklemenizlede mümkündür. Yani Sadece html siteler eklenti olarak ekleme imkanı olmayan siteler için geçerlidir.

  • Share Buttons by Lockerz / AddToAny
  • ShareThis: Share Buttons and Sharing Analytics
  • Slick Social Share Buttons
  • Social

WordPress Sosyal Bookmark Eklentisi Kurulumu
Verdiğim listede en popüler 4 sosyal bookmark eklentisi isimlerini verdim size tavsiyem Share Buttons by Lockerz / AddToAny olacaktır. Kendi sitelerimdede kullandığım eklenti olan Share Buttons by Lockerz / AddToAny eklentisi için daha önce kurulum ve ayarlarını anlattığım konu için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
AddToAny Eklentisi Kurulum

WordPress Sosyal Ağlara İçerik Nasıl Eklenir
Yukardaki eklentilerden birini kullandık yada manuel olarak ekledidiğimizi farzederek seçtiğimiz sosyal sitelere kayıt olmalıyız. Örnek tek siteniz varsa rumuzunuzu site adı olarak seçebilirsiniz etkili olacaktır. Ama çok siteyi aynı rumuzla kullanacaksınız pek tavsiye etmiyorum.

Her yeni yazı ve sayfanızı sosyal ağlara göndermek içeriğinizin daha çabuk indexlenmesi sıralamada üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. O nedenle yazıyı yazıp yayınladığınızda ilk işlem olarak içeriğinizi sosyal ağlara göndermelisiniz. İsterseniz buyrun birlikte gönderelim seo derslerinda uygulamaları göstermek için açtığım web sitemde yeni bir konu ekledim ve şimdi aşağıdaki videoda onu sosyal ağlara eklemeyi göstereceğim. Ben daha önceden kayıt olup giriş yaptığım için genelde siteler giriş bilgileri istemeyecektir.

Sosyal Ağlara Otomatik İçerik Gönderimi
Yukarda yaptığımız manuel işlemdi bu işlemi yapan web siteleri ve proğramlar mevcut yine üye olduktan sonra otomatik olarak ekleniyor fakat burada hoş olmayan hepsine aynı başlığı atmasıdır bizim manuel yapmamızda ise dilediğimiz başlıkla kayıt edebiliyoruz.

Bu dersimizinde sonu gelmiş bulunuyoruz değerli arkadaşlar. bir sonraki anlatımda görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir