Seo Dersleri 6 Video Backlink Nasıl Alınır

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar farklı bir seo anlatımı ile yine bir araya gelmiş bulunuyorum.  Bu dersimde sitelerimizin sıralamasını etkileyen ve ziyaretçi kaynağı olarak görebileceğimiz bir diğer backlink kanalı olan video sitelerini ele alacağız. Video sitelerinden kastım youtube, dailymotion, Vimeo gibi dünyaca ünlü sitelerden oluşacaktır. Her sektör için gerekli ve kazançlı bir işlem olacak olan video backlinkler sizlere olumlu dönüşler sağlayacaktır. Konumuza geçmeden önce dilerseniz bir önceki dersimizi inceleme olmayan arkadaşlarımız için bir hatırlatma yapalım. Bir önceki ders:  Sosyal Ağlardan Backlink

Video Backlink

Bir çok arkadaşımız mutlak bildiği konular belki çok basit gelecek olsada bir çok insanın yabancı kaldığı konular olduğu unutulmamalıdır. Buna binaen konuyu özetle ele alıp sizlere göstermek için bir uygulama videosu yükleyeceğim.

Video Backlink Nasıl Alınır?
Evet değerli arkadaşlar video sitelerinden sitemiz yada alt sayfamız için backlink alma teknikleri için gerekli konulardan birisi video sitelerine kayıt olmak youtube için gmail hesabı olanlar otomatik giriş yapabilir. Diğer dailymotion ve vimeo içinse kayıt olmanız gerekecektir. Kayıt olduktan sonra ilk işlem video upload etmektir. Yani bir videomuz olması gerekiyor illede kamera ile çekilmiş olması gerekmez en amatörce yapılmış ir slayt resim akışı bile olabilir.

Youtube Dailymotion Video Yükleme
Evet arkadaşlar bir videomuz var dikkate din aynı videoları kullanmaktan kaçının, farklı hale getirin, örnek bir klip bir çok insan aynı klibi hiç el sürmeden yükler sizi bunu direkt olarak kullanmak yerine az bir farklı hale getirin süresini uzatacak yada kısaltacak küçük bir işlemle bir çok videodan özgün hale gelmesi mümkündür. Örnek olarak video sonuna 2 3 saniyelik bir süre ekleyerek site adresi vs ekleyebilirsiniz. Diğerleri 10 saniye ise sizinki 12 saniye olur yada kendiniz bir video hazırlarsınız hepten özgün olacaktır.

Youtube Video Yükleme Backlink Alma
Dünyanın en gelişmiş video sitesi son aylarda Türkçe sitesinide açarak ülkemiz için daha kullanışlı hale gelmiştir. Youtube video yükleyip backlink alma konusunda iki farklı alandan faydalanacağız. 1. Alan video başlığından link alma 2. alan ise en çok kulalndığım tavsiye ettiğim kısım olan video açıklamasından aşağıdaki resimden uyguladığım video ekleme şeklini görebilirsiniz.

youtube video yükleme

Dailymotion Video Yükleme Backlink Alma
Bu siteden ise backlink alma yöntemi youtube tam tersi yönde olacaktır. Çünkü video açıklamasına eklenen url link halini almaması nedeniyle pekte işinize yaramayacaktır. O nedenle video başlığını çok uzun tutmayarak başlık bitimine müteakip site adresi eklemeniz etkili olacaktır.

dailymotion video yükleme

Vimeo Video Yükleme Backlink Alma
Yukardaki video siteleri kadar izleciniz olmasada amaç backlink almaktır. Başlık kısmında link eklemeyin bu sitedede video açıklaması kısmına site adresi yada alt sayfa linkinizi ekleyebilirsiniz.

vimeo video yükleme

Video Yükleme Hataları

Bir çok video denk gelmişimdir. Düzensiz video ekleme ve alakasız videolardan alınan backlinler size zamanla zarar verecektir.
Mutlaka video başlığınızı alakalı ve akıcı kelimelerden seçiniz. Video açıklamasını boş bırakıyorsunuz kesinlikle özetleyici en az 5 6 kelime bir şey yazmalasınız. Anahtar kelimeler 7 – 8 adet olmalı alakalı kelimelerden olmalıdır. Örnek WordPress etiket sistemi gibi düşünebilirsiniz. Size ait olmayan videoyu aynen kullanmayın az farklılaştırın süreyi uzat kısalt ekleme vs yaparak.

Video Backlinkler Sadece Ana Sayfaya Olmamalı
Diğer bir hatada bu yönde olmaktadır. bir çok link inşası ana sayfaya yapılarak hata yapılmaktadır. Ana sayfa dışında alt sayfa ve kategorilerede dağıtım yapılarak denge sağlanmalıdır. Bunu daha net anlamak üzere uygulama yaptığım web site için bir sayfa hazırladım Alvina tesettür giyim firmaları arasında başarılı bir çıkış yaşaması nedeniyle rekabeti adıma dım yükseliyor. Bu firmayı tanıtan yazılar yazdım sosyal ağlarda tanıttım ve şimdide Video sitelerinden destek alacağız.

Videoların Üst Sıralarda Çıkması
Video eklediniz ama videonuz izlenme sayısı hiç ilerlemiyor. Neden olabilir tabiki aramalarda üstlerde çıkmaması ve bir diğer etken videonuzun google aramalarında çıkmamasıdır. Videoların üst sıralarda çıkması için videonuzu sitenizde, facebook profiliniz yada sosyal ağlarda payaşın izlenimi artırın ve keyfinize bakın. Bu dersimizde bu kadar arkadaşlar konu hakkında soru öneri ve görüşlerinizi lütfen iletiniz. Allaha emanet olun Bu dünyaya geliş amacımızın Allaha kulluk etmek olduğunu sakın unutmayın her isteğinizi yüce yaratandan isteyin Rabbim siz ve sevdikelrinize başarı ve huzur versin.

Kaynak: Seo Dersleri 6

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

5 comments

 1. lineer kızak

  paylaşım için tşk.

 2. Ferhat Yıldız

  Emeğinize sağlık gerçekten son derece açıklayıcı bir anlatım olmuş.

 3. vermiş olduğunuz bilgiler çok iyi ve açıklayıcı yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı sizlere teşekkür ederim kolay gelsin.

 4. Güzel paylaşım olmuş teşekkürler.

 5. Çiftçileri çok büyük bir rahatlık sağlayan çapalama makineleri toprağın işlenmesi ve ekime hazır hale getirilmesine büyük katkı sağlamaktadır. Elle çapa yapmaya göre çapalama makineleri çok seri hızlı bir şekilde toprağı işlemektedir. Çapa makinelerinin özellikle sert ya da fazla yumuşak olan ve üzeri çakıllarla, taşlarla dolu arazilerde çiftçilerin rahat bir şekilde çalışmalarına çapa yapmalarına olanak sağlamaktadır. Çok sert topraklarda uzunca süre nadasa bırakılan topraklarda bile rahatlıkla kullanılmakta olan çapa makineleri aynı zamanda kullanım kolaylığı olarak en kolay ve rahat kullanılan makineler arasındadır.
  Türkiye’nin Tarım Marketi Telli Tarım’dan Çapalama Makinaları
  Çapalama makineleri yakıt türüne, motor hacmine büyüklüklerine göre, kullanım alanlarına göre farklılıklar göstermektedir. Çapa makinelerinde yakıt türüne göre benzin yada dizel yakıt seçenekleri bulunmaktadır. Yakıt tasarrufu bakımından bakacak olursak dizel motorlu çapa makineleri daha tasarruflu yakıt tüketimine sahiptir. Çapa makineleri boyut olarak portatif olduğu için traktörlerin giremediği alanlarda oldukça yüksek performans vermektedir. Toprağı en engebeli arazilerde bile çapalayıp havanlırma vazifesini oldukça güzel üstlenmektedir.

  Bir çok farklı farklı boyutta bulunan çapalama makinelerinin en temel özelliklerinden birisi de arka ayar çubuğunda derinlik ayarı bulunmasıdır. Bu ayarın yanı sıra hem çapa makinesinin hızı ayarlanır hem topraktaki parçalanma oranı ayarlanmış olur. Çapa makineleri imal edilirken kullanıcının rahatlığı baz alınarak tasarlanmıştır. Çapa makineleri pulluk kullanımı da oldukça kolaydır. Derinlik ayar çubuğu sökülerek pulluk takılabilir. Modellerine göre çok farklı amaçlarda da kullanım olanağı sunulmakta örneğin çayır biçme aparatı takılabilen çapa makineleri bulunmaktadır. Bu sayede ekstra olarak bir makine daha almanıza gerek kalmayacaktır. En önemli özelliklerinden birisi çapa makinelerinin arkasına takılabilen römork diyebiliriz. Römork sayesinde kullanıcıya oldukça yüksek rahatlık sağlamaktadır.

  Çapalama makineleri hakkında bukadar çok özellikten bahsettik ancak yüzlerce marka model arasından hangi çapalama makinesini tercih edeceksiniz ? Çapalama makinesi seçiminde öncelikle acele karar vememelisiniz mutlaka işi bilen güvendiğiniz bir kişiden yardım almalısınız. En temel olarak makine seçiminde çapalama makinesini kullanacağınız alanı iyi tespit etmeniz ve gözlemlemenizdir. Taşlı toprak mı ? Sert zemin mi ? Arazi genişliği ? bunlar çapalama makinesi seçerken oldukça önemli kriterlerdir. En önemlisi güvenilir firma aracılığıyla onların sizleri yönlendirme ile en doğru seçimi yapmanız olacaktır.

  https://www.tellitarim.com.tr/ Tarım Marketi – Çapalama Makinaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir