Seo Eklentisi All in One Seo Pack

WordPress eklenti derslerimizin 2. dersi ile devam ediyoruz değerli arkadaşlar ilk dersimizde yazılar, sayfalar ve resimlerinizin haritasını oluşturma eklentisi olan sitemap eklentilerini incelemiştik. bugün ise wordpress sitelerinin olmazsa olmazsı bir seo eklentisi olan All in One Seo Pack eklentisini inceleyeceğiz.

Bir Önceki Eklentimiz:  WordPress Sitemap Eklentisi

All İn One Seo Pack

Eklentinin amacı basitçe özetlemek gerekirse tüm yazılar ve sayfalarınız için meta oluşturmayı sağlıyor arkadaşlar yani tüm yazılarınıza farklı olarak  Title (Başlık) Description (Açıklama) ve Keyword (Anahtar Kelimeler) belirlenmesi için ekstra bir özellik katmasıdır.

Seo Eklentisi Avantajları: Eklentinin neden gerekli olduğunu avantajlarını sayarak ele alalım.

 • Sitenizi Spam Durumuna Düşmekten Kurtarır
 • Sitenizde Yenilenen Başlık ve Açıklama Olmasını Önler
 • Her Sayfaya Özel Başlık ve Açıklama İmkanı Sunar
 • Metaları Doldururken Karakterleri Sayarak Sınırı Aşmanızı Önler
 • Ana Sayfanın Metalarını Özelleştirmenizi Sağlar

Metalar: Bir sitenin en çok dikkat edilmesi gereken noktalarından birisidir dikkat edilmezse sitenizden verim almanız mümkün olmaz yada çok kısa sürecektir değerli arkadaşlar.

All in One Seo Pack Eklentisi Kurulum

Evet arkadaşlar şimdi kuruluma başlayıp ayarları ile devam edeceğiz.

Eklenti Adı: All in One SEO Pack

Eklentiler bölümünde yeni ekle tıklayarak açılan bölümde ara linki tıklayıp ismini yazıp arayarak yada popüler linkinden ilk sayfada bulabilirsiniz en popüler eklentiler arasındadır milyonlarca sitede kullanılan bir eklentidir arkadaşlar.

Wordpress Seo Eklentisi
WordPress Seo Eklentisi

Evet Kurup etkinleştirdik ve sitemizin üst kısmında kırmızı arkaplan rengiyle uyarı çıktı paniğa kapılmayın o sadece size ayar yapmanız için aktif etmeniz için uyarıdır.

Ayarları yapmak için kırmızı uyarıda bulunan linke tıklayabilir yada wordpress menü ayarlar kısmından All in One Seo linkine tıklayarak ayar sayfasına ulaşabilirsiniz değerli arkadaşlar.

WordPress Seo Eklentisi Ayarları

Ayarları oldukça sade ve basittir arkadaşlar önce enabled diyerek aktif edeceğiz ve ana sayfamızın meta bilgilerini doldurmak yeterli olacaktır buyrun birlikte görelim.

 • Disabled yani aktif olmayan seçeneği Enabled yaparak akif hale getirin
 • Sitenizin (Ana Sayfanız) Başlığını akıcı bir dille yazın
 • Açıklaması yine akıcı bir dille yazın
 • Anahtar Kelimeleri 7-8 taneden fazla olmayacak şekilde ekleyin

Gerekli alanları doldurduk ve en altta yer alan Seçenekleri güncelle butonuna tıklayarak ana sayfamızın metaları hazır hale gelmiş oldu.

Yazılar ve Sayfalarda Seo

Ana sayfamızı özelleştirdik peki yazı ve sayfalarımızı nasıl yapacaz yada onlara gerek yokmu sorusuna verilecek cevap her sayfanın kendine özgü metası olmalıdır arkadaşlar.

Yazı ve sayfaları hazırlarken sayfanın en altında yer alan meta kısmından yukarda yaptığımız işleme benzer şekilde o sayfa yada yazıya uygun başlık, açıklama ve anahtar kelimeleri girmelisiniz yazınızı yayınlamadan önce.

Wordpress Yazı ve Sayfalarda Seo
WordPress Yazı ve Sayfalarda Seo

 

Bu dersimizde bu kadar arkadaşlar bu özelliği kullanın sitenizden gerçekten verim alacak ve faydasını mutlaka göreceksiniz.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

8 comments

 1. merhaba öğrenmek istediğim örnek http://www.siteadresi.com/?p=99
  Yerine http://www.siteadresi.com/ornek_site.html Nasıl yaparım HTML ile linklerin bitmesi için herhangi bir eklenti var.Ben bu seo nun linkleri HTML ye cevirdiğini biliyordum ama öyle değilmiş galiba.

 2. merhaba dün akşam buraya yazdığım yorumum neden onaylamadınız çok merak ettim doğrusu kimsenin bilmesini isteyemeyeçeğiniz sorumu sordum acaba veya benim sorunumu nakit ödereyerekmi yapılıyor.Çok ayıp ettin sayın site sahibi kardeşim

  • Öncelikle sizin gibi bende bir insanım evim işim sorumluuklarım var burası dışında her dakika site başında olmam beklenemez sanırım ayrıca Allah rızası için yapıyorum nakit için değil

 3. Teşekkürler admın güzel anlatım

 4. WordPress Seo Eklentisi Ayarları aradığım konuydu

 5. meta işlemini şimdi öğrendim ama sayfamı yayınlamış bulundum bir kere.metalarıda yeni girmiş oldum.kurtardım sayfamı umarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir