Seo

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar seo derslerimize Allahın izniyle başlamış bulunmaktayız. İlk dersimizde daha çok sitelerimize çeki düzen vermemizi sağlayacak olan optimizasyon kurallarını göreceğiz. Yani kaca sitenizde yapmanız yada yapmamanız gerekenleri özetle ele alarak diğer derslerde detaylı ve uygulamalı olarak değineceğiz. Aşağıda yer alan başlıkları okuyup anldıktan sonra sitenizi inceleyin arkadaşlar acaba sizinki olumlumu olumsuzmu olumsuz ise mutlaka düzenleme işlemleri yapınız sırayla gitmeye çalışacağım buyrun başlayalım arkadaşlar.

Seo Teknikleri

Aşağıda arama motorlarının webmasterlerden istediği sitelerinizde uyulması gerektiği başarılı olmanın bir parçası olan seo teknikleri yer almaktadır.

Seo

Seo Uyumlu Makale ve İçerik
Bir sitenin en önemli unsurlarından birisi site içeriğinizdir. Site içeriği ile binlerce ziyaretçiye ulaşabilirken aynı zamanda sitenizi banlatabilirsiniz. Mutlaka legal olan içerikleri sitelerinizde yayınlamanız telif hakları, kullanıcı güvenliği ön planda tutmalısınız.

Makale Özgün Olmalı
İnanın şu kelimeyi kulalanmaktan sıkılır hale geldim arkadaşlar. Lakin altın kurallardan birisi özgünlükten kasır farklılıktır değerli arkadaşlar. Kopya makaleden bir nebze olsun uzak durmaktır. Yoksa onlarca haber sitesi var kopyala yapıştır yapması çokta zor olmaz lakin bu özgün değildir. Neden derseniz aynı işlemi 500 kişide yapar 1000 kişide herkeste aynı yazı, aynı başlık burda kazanan kim ilk ekleyen yani özgün yazıyı yazan kişidir.

İyide hiç sitelerden, kaynaklardan almıyacakmıyız tabiki alacağız lakin pat diye Ctrl+A Ctrl+C Ctrl+V seç kopyala ve yapıştır yapmak yerine okuyun okuduğunuzu kafanızda değiştirin ve yazın konu aynı ama makale farklı buda %100 özgün olmasada özgündür en azından kopyala yapıştırdan iyidir googleye yakalanmanız daha zor olacaktır.

Makale Uzunluğu Nasıl Olmalıdır?
Ben bu işe arkadaşlar 2002 yılında merakla başladım o zaman html site yapardım giyi moda tarzında sadece resim eklerdim 2 satr yazı yazmadan o nedenle hiç bir sitem o günlerden bu günlere gelmedi patır patır döküldü güncellelerde yani kolaya kaçmak zarar ettirir.

Makalemiz azda olsa özgün olsun dedik peki yazımız kaç satır olmalı 3,5 satır yetermi elinizden geldiğinde uzun tutun en az 150 kelime yazın arkadaşlar wordpress kulalnanlar için yazı editörü alt kısmında kelime sayısını gösteren bir sayaç var ordan yazdığınız yazının kelime sayısını gösterir. İlerleyen derslerde gösterecğim SEOPressor eklentisi sizi yönlendirecek tamam en düşük limiti geçtin 150 160 kelime yazarak yada 10 15 kelime daha ekle şeklinde yardımcı olacaktır.

Makale Başlığı ve Ara Başlıklar
Çok önemli bir konu arkadaşlar seçeceğiniz makale başlığı ve makale içinde yer alacak ara başlıklar sizi googlede yüzlerce yada binlerce ziyaretçiye ulaşmanızı sağlar. Yapılan araştırmalarda googlede aranan metinler daha çok 3 kelimeli anahtar kelimelerden oluşmaktadır. Örnek gelinlik yerine daha az tehlike barındıran ve açıklama sağlayan 2013 gelinlik modelleri şeklnde bir konu başlığı seçebilirsiniz. Makalenizde mutlaka h1 başlığına yer verin h1 başlığında yer alacak kelime mutlaka o yazı için önemsenen kelime olsun örnek: Saç Ekimi isimli bir makalemiz için h1 tagı ve aynı zamanda h2 tagı ile h3 tagındada farklı varyasyonlarla yer vermeniz o makalenin hedeflenen kelimede başarılı sıraya gelmesini sağlar. h1 Saç ekimi dedik peki h2 h3 ne olmalıdır. h2 Fue Saç Ekimi h3 Saç Ekimi ücretleri tüm başlıklarda farklı varyasyonlarla saç ekimi kelimesini geçirdik.

Yazılarda Bold İtalik ve Altı Çizili Anahtar Kelime
Yukarda konumuz için önemli olan kelimeyi başlıklarda farklı farklı olacak şekilde geçirdik şimdiki konumuz ise makalemizde önemsediğimiz kelimeyi yazı içinde vurgulamaz tabiki yan yana değil makale içinde farklı farklı satırlarda yine Saç Ekimi örneği ile devam edecek olursak Saç Ekimi kalın Saç Ekimi Yatık Saç Ekimi Underline şeklinde makale içinde tekrar vurgulamak istiyorum konu içine dağıtılmış şekilde mutlaka önemsenen kelime yazılarak bold, italik ve underline tagları uygulanmalıdır. Bu arada ilerleyen derslerde sizlere anlatacağım SeoPressor eklentisi bu işlemi kendisi yapacak bakacak gerekli kelime varsa uygulayacak yoksa sana diyecek bak arkadaş bu kelime yok ekle ben gereğini yapayım.
Yandaki linkten olması gereken örnek bir makale görebilirsiniz. Saç Ekimi Özellikle başlıklara dikkat edin verdiğim örnek sayfada

Makalemizde Site İçi Linkler
Kullanıcı bir makalemizi okuyor değerli arkadaşlar o an farklı bir kelimeye denk geldi ve ayrıntısına inmek istedi yine örneğimiz Saç ekimi olsun bu arada konu şaka maka saç ekimi kelimesinde çıkacak 🙂 Saç ekimi makalesini okurken bir anda Fue Saç ekimi şeklinde bir kelime çıktı aklında soru işareti oluştu bu nedir diye o kelime link olup fue saç ekimi şeklinde bir makalemize gitse süper olmazmı olur. Fue saç ekimi makalesini okursan bir müddet sonra kullanıcı Fue Saç ekimi fiyatları şeklinde bir kelime görüp mutlaka ücreti merak ettiği için tıklayacaktır. Bu bizim için seoya büyük katkı sağlar. Sayfa içi link işlemi manuel yapabileceğiniz gibi otomatik yapan eklenti olan SEO Smart Links eklentisinide ilerleyen derslerde anlatacağım.

Makalelerde Resim Kullanımı
Mümkün mertebe yazılarınıza resim ekleyin değerli arkadaşlar. Örnek saç ekimi makalesinde insan acaba nası yapılıyor şeklinde bir merak içine girebilir. Bu sebeple bir yada birden fazla resim olması hem kulalnıcının merakını giderir hemde sitenizin google resim aramalarında listeleyerek ekstra ziyaretçi kazandırır. Ayrıca resimelrinize site adresi yazmanız farklı sitelerde kullanılması durumunda ücretsiz reklamınız yapılmış olur.

Meta Description ve Keyword Ayarları

WordPress sistem olarak güzel hoş, başarılı lakin ilk kurulumda çok sadedir arkadaşlar optimizasyon konusunda bilgisi olmayan bir arkadaşımız çok fazla hataya düşebilir. Eksiklerden biriside her yazı ve sayfa için farklı metalara (başlık, açıklama, anahtar kelime) yer vermemesidir. Bu eksikliği sonradan kuracağınız eklentiler olan All in One SEO Pack, WordPress SEO by Yoast yada ücretli olan WPseo gibi eklentiler için giderilsede yeni başlayan biri için oldukça zordur.

Farklı Başlık Açıklama ve Anahtar Kelime
Neden farklı olması gerektiği oldukça mantıklı sizin başarınız için değerli arkadaşlar farklı olmayınca ne olur sitemizin başlığı Rota saç ekimi olsun hangi sayfaya girersen gir bu metinle mutlaka karşılacaksınız. hayır arkadaş ben herşeyi özelleştirmek hür, özgür olmak istiyorum derseniz yukarda belirtiğim eklentileri kullanacağız anlatacağım ilerleyen derslerde eklentiler bize sadece farklı başlık, açıklama ve keyword alanları oluşturacak biz dolduracağız. peki nelere dikkat edeceğiz nelere dikkat etmeliyiz.

Seo Uyumlu Title Description Keywords Kuralları
Yukarda ana sayfamız, yazılarımız ve sayfalarımız için farklı title (Başlık) Description (Açıklama) ve Keywords anahtar kelimeler olmalı dedik peki bunlar nasıl olmalı ne kadar olmalıdır. Bu 3 alan özellikle googlede yer alan tanıtım metnidir değerli arkadaşlar. Aşağıda göreceğiniz örnek resimden daha kolay anlayacaksınız.

Seo

Yukarda gördüğünüz resimde url (Site adresi) haricinde 2 satır görünmekte en üst satır Title, url altındaki ise Description açıklama kısmıdır. Yukarda belirttiğim eklentilerden birini kurduğunuzda bu işlemleri girebileceğiniz alan karşımıza çıkacaktır.

Başlık ve Açıklama Kelime Sınırı Nedir
Evet arkadaşlar yukarda seo için farklı metaların gerektiğini belirttik bir diğer husus ise kullanacağımız başlık ve açıklama satırında dikkat edilmesi gerekenler başlık maksimum 70 karakter olacak arkadaşlar. Açıklama maksimum 160 karakter tavsiyem 130 kelimeyi geçmemenizdir. Keyword eskisi kadar önemi yoktur siz yinede aralarda virgül koyarak konuyla alakalı 4-5 tane anahtar kelime yazmalısınız.

Örnek title seçimi: Rota Saç Ekimi sizi saçlarınıza kavuşturur
Örnek: Description: Kellik problemine çözüm için sizleride fue saç ekimi ile müşteri memnuniyeti sunan Rota saç ekim merkezi hizmetinizde

Yukardaki sadece örnekti anlatmak istediğim akıcı, propaganda yapıcı ve reklam vari olmanızdır. Genelde şöyle yapar yeni başlayan arkadaşlar. Saç ekimi Saç Ektirmek Saç Ekim Merkezi çok yanlış ve spam değeri yüksek bir hata olup ayrıca kullanıcıyı etkileyici bir başlık olmaz.

Sitenizden Link Çıkışı

Sitelerimizden başka sitelere ücretli, ücretsiz, kendi sitemiz yada beğendiğimiz sitelere link veririz. Çok dikkat edilmesi gereken bir durum olan link çıkışı googlenin önemle üstünde durduğu spam girişimlerinden birisidir. sayfa içi link veriniz sorun olmaz site dışı başka siteye link verecekseniz link vereceğiniz site çok yeniyse, kalitesi sizden düşükse mutlaka no follow link vermelisiniz no follow hakkında ilerleyen derslerde uygulamalı olarak göreceğiz.

Seo Kelime Yoğunluğu

Bir makale yazdınız makale saç ekimi olsun kelimeye kasmak için yazı içinde kullandınızda kullandınız yazıda, resimde, başlık taglarında habire Saç ekimi geçmesi spamdır. ölçülü ve makul olmalı kelime popülerse oyun, giyim, moda gibi bir kelime ise yoğunluk %2-%3 olmalı ama kelime rekabeti düşükse Recep ivedik oyunu gibi %4 %5 oranında kelime yoğunluğu olabilir. Nedir bu yüzdeler derseniz 200 kelimelik bir makaleniz varsa poüler bir kelimeyi hedefliyorsanız 5-6 defa kelime içinde yer evrmeniz yeterlidir. 15 – 20 defa yer vermek için ne yapacaz 200 kelime yerine 500 600 kelimelik makale yazmalıyız. şuan okudunuz makale en az 1500 kelime ben burda 15 20 defa seo kelimesine yer verebilirim.

Seo İçin Sitenizin Açılış Hızı

Google sizden istediği ziyaretçinizi mutlu etmeniz arkadaşlar. 2000 yılında internet cafeler yaygınlaşmaya başladığında ülkemizde en yüksek internet hızı 256k idi inanın bir resim açılması için bazen 2 3 dakika beklediğim olurdu siz bu durumdan memnun olurmusunuz. Kesinlikle hayır sitemizin hızlı, hatasız açılması için gerekli bilgileri ilerleyen derslerde görecek olsakta en önemli unsur aldığınız hosting yada suncunun size yakın olması sunucunuz Türkiyede olursa daha çabuk varırsınız ya ameikada olursa tabiki varıp gelmeniz daha uzun sürer bir ziyaretçi sitenize geldiğinde server’e şunu der hadi bakalım al gel dosyaları sitenizde Türkiyede ise bir koşu varır gelir ama yok almanya, amerika gibi uzakta ise daha geç gelir.

Webmasteryolcu Seo dersleri ilk dersimiz bu kadar değerli arkadaşlar parmaklarım yoruldu yazmaktan kısaca öğreneceklerimizi özetledim Allahın izniyle sıfırdan hepsini anlatacağım bir sonraki dersimizde domain seçimi ve hosting firmasının seo için önemini ele alacağım şimdilik Allaha emanet olunuz.

Kaynak:

5 Comments

Add a Comment
  1. SEO’da wordpresste kullandığımız temanında baya bir önemi var yoksa bu kadar emek boşa gidiyor…. Mesela temada kendi içinde logoya alt etiketi eklenmemiş sürekli seo eklentileri uyarı veriyor her sayfada..

    1. iç seodan kasıt site tasarmını yada temanın optimize edilmesi yani önce evin içini süpürmek gerekiyor.

  2. Öncelikle emeğinize sağlık diyerek teşekkürle söze başlamak istiyorum.Benim anlamadığım nokta şu ?”Sitemizin başlığı Rota saç ekimi olsun”demişsiniz.Benim bu başlığa göre anahtar kelimem ”saç ekimi” olursa spam mı oluyor ?Eğer spam oluyorsa bu başlığa göre hangi mantıkta anahtar kelime seçmem gerekiyor.

    1. İlginiz için ben teşekkür ederim. Saç ekimi kelimesini önemsiyorsak başlıktada sadece saç ekimi kullanmak spam sorunu teşkil etmez önemli olan makalemizde saç ekimi kelimesini abartmadan kullanmaktır.

  3. Emeğinize sağlık.Kafamdaki sorulara yanıt vermiş oldunuz.Daha çook yolumuz var.
    Kolay gelsin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018