SEOPressor Eklentisi

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar seo amaçlı hazırladığım yazılardan biri ile daha karşınızdayım. Kendi sitelerimde kullandığım bir eklentinin anlatımını yapıp kurulumu, ayarları konusunda bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri Allah izin verirse aktarmaya çalışacağım. WordPress site sahipleri için önemli bir uyguşama olan SEOPressor Eklentisi hakkında detaylı bilgiler ve sitemde yaptığım SEOPressor Eklentisini sizlere resimlerle göstermeye çalışacağım.

SEOPressor Eklentisi

Adındanda anlaşılacağı üzere wordpress sitelerde önemli bir seo optimizasyon eklentisi olan SEOPressor daha önce seo derslerinde vurguladığım seo tekniklerini uygulamanızda kolaylık sağlayacaktır. Siteye içerik girerken kullanacağınız SEOPressor Eklentisi ile arama motorlarının istediği makale şekline ve içerik hazırlama alanında uzmanlığa erişmenizi sağlayacaktır.

WordPress SEOPressor Eklentisi Nedir?
Sadece wordpress sitelerde kulllanabileceğiniz SEOPressor Eklentisi yazarı ve resmi sitesi için link yandadır. http://www.seopressor.com Üreticisi ücretli satmayı uygun görmüşsede bir çok lisanslı proğram gibi bununda bir çok sitede ücretsiz dağıtılmasına henüz engel olunamadığı bir gerçektir. Dileyen yazarın hakkını yemeyip lisans alabilir imkanı olmayanda googlede basitçe yapacağı arama ile full versiyonlarını bulabilecektir.

WordPress içeriklerde dikkat etmeniz gereken seo tekniklerinde size yardımcı olan bu süper eklenti makaleniz için belirlediğiniz anahtar kelime ile makalenizde yapmanız gerekenleri verdiği uyarı ile sizi yönlendiriyor. Vermiş olduğu score puanı ilede içeriğinizi daha başarılı getirme imkanı sağlamaktadır.

SEOPressor Eklentisi Çalışma Mantığı Nedir?
Daha önceki derslerimde aktardım içeriklerinizde h1 h2 h3 başıkları yanısıra en az 150 – 160 kelime içerik ile bold, italik, altı çizili ve site içi linkleme özelliğine yer vermeniz gerektiğini aynı şekilde eklediğiniz resimlerde Alt parametresine yer verilmesi gerektiği ve bu Alt parametresindeki kelimenin seçtiğiniz anahtar kelime olması gerektiğidir.

Yukarda belirttiğim işlemlerin bir çoğunu siz uğraşmadan SEOPressor Eklentisi yapıyor her yaptığı onayladığı adımda size içeriğiniz için puan vermektedir. ilk etapta h1 h2 h3 başlıklarında belirtilen anahtar kelimenin geçip geçmemsini inceleyen SEOPressor başlıklarda anahtar kelimeye yer verilmesi durumunda yeşil olup scoru yükseltmekte olmaması durumunda ise kırmızı ve düşük seo score yansıtmaktadır.

Bold, italic ve underline anahtar kelimeleri kendisi otomatik oluşturan eklenti bu özellikleri atayacak anahtar kelime olması durumunda bu özellikleri yeşil değilde kırmızı olarak bırakmakta ve sizi uyarmaktadır.

Resimlerdeki alt parametresine dikkat ederek sitenizde resim olup olmadığı ve o resimde yer alan alt parametrenizin anahtar kelime olup olmadığını inceler ve uygun olması durumunda yeşil konuma geçer.

Bir diğer önemli nokta ise makalenizin kelime uzunluğunu dikkate alır makaleniz 150 kelimeden az olması durumunda uyarı verecektir. O nedenle içeriklerinizde minimum 150 ve üzeri kelime uzunluğunu dikkate almalısınız.

Site İçi link kontrolü en altta yer alan kısım ise yazınızda bir başka içeriğinize link verip vermediğinizdir. Yazıdan yada resimden link vermek o adımı başarıyla geçmenizi sağlayacaktır.

SEOPressor Eklentisi Kurulum ve Kullanımı

Evet arkadaşlar wordpress eklentisi olduğu için diğer eklentilerden farkı yoktur. Eklentşmizi kurup etkinleştirdiktan sonra yeni yazı yada sayfa oluşturmak için gerekli linke tıklıyoruz.

Wordpress SEOPressor

Evet kullanım alanı hemen sağda yayın butonunun üzerinde olduğunu görüyoruz. İlk etapta herhangi bir uyarı yada puan vermediği görülüyor. Çünkü anahtar kelimemizi girmememizden dolayıdır.

Uygulamayı göstereceğim yazı Türkiyenin başarılı giyim firmalarından birisi olan Setrms giyim ben anahtar kelimem olarak Setrms kelimesini kullanacağım.

İlk İşlem olarak anahtar kelimemi belirtmem gerekir. Kelimemi girmem gereken alan yazı editörünün alt kısmında yer almaktadır. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Seopressor kullanım

Anahtar kelimemi girip makalemi taslak olarak kaydediyorum ve skoruma bakıyorum.

Seopressor ayar

Yukarda gördüğünüz resimde herşey kırmızı Puan yerlerde sürünüyor peki neden böyle oldu derseniz hemen kırmızı ile biiz uyarma amaçlarına bakalım ve kısaca ne yapmamız gerektiğini görelim

You do not have H1 tag containing your keyword
You do not have H2 tag containing your keyword
You do not have H3 tag containing your keyword

Anahtar Kelimenizde h1 h2 h3 taglarını kullanmadığımızı belirtiyor. h1 h2 h3 belki kullandınız ama onlarda anahtar kelimeniz geçmemiş olabilir.

You do not have enough keywords to bold
You do not have enough keywords to italize
You do not have enough keywords to underline

Kalın yatık ve altı çizili anahtar kelimeniz olmadığını söylüyor. Siz anahtar kelime ekleyin makaleye o otomatik bulur onlarıl bold italik ve altı çizili hale getirir yeşil konuma geçer.

You need to have an image with ALT tag set to your keyword

Resminiz olmadığı yada resimde alt parametresi olmadığı yada alt parametrede anahtar kelime geçmemesindendir.

More words needed.

En önemli sorunlardan biri bu yazı kaybolması için en az 150 160 kelime içerik yazmanız gerekmektedir.

You do not have keyword in the first sentence.
You do not have keyword in the last sentence.

Makale başlangıcı ve bitişinde anahtar kelime olmadığını belirtiyor. sonda anahtar kelime eklemenin en kolay yolu kaynak şeklinde yazıya anahtar kelimenizi yazabilirsiniz.

SEOPressor Eklentisi

Evet saygı değer arkadaşlar yazımı yayınladığımda Sorum 100 üzerinden 94.44 Keyword density ise 2.78 hemen bu özelliğide anlatıp yazımızı bitirelim biraz uzun oldu fazla sıkılmanızı istemiyorum.

SEOPressor Eklentisi ve Anahatar Kelime Yoğunluğu

en alt resimde gördüğünüz 2.78 Keyword Density kısmı içeriğinizin belirttiğiniz (Belirttiğim Setrms) anahtar kelimesindeki yoğunluğudur. Yani o kelimenin içerikte ne kadar tekrarladığını ölçüyor.

İdeal Anahtar Kelime Yoğunluğu Ne Olmalıdır
Anahtar kelime yoğunluğunu saptamak için anahtar kelimenin rekabet durumuna bakmak gerekir. Rekabeti yüksek bir kelime ise %1 %3 arası düşükse %5’e kadara çıkabilirsiniz. %6 rekabeti düşük yada yüksek tümü için tehlike demektir.

Evet arkadaşlar Rabbimin verdiği müsade ve akıl ile bir anlatımın daha sonuna gelmiş bulunuyorum konu hakkında soru öneri görüş ve eklemek istediklerinizi lütfen çekinmeden iletiniz.

Kaynak: Seopressor Eklentisi

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

One comment

  1. Hocam anlatım için teşekkürler ancak eklentiyi epeyi aradım bulamadım, elinizde varsa mail adresime gönderirseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir