Site Açılış Hızı

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar bu yazımda sitelerimizin açılış hızını ele alacağız. Seo açısından büyük bir önem arz eden site açılış hızı mutlaka olabildikçe hızlı olmalıdır. Örnek olarak google arama sayfasını açtığınız saniyenin yarısından bile daha az sürede açıldığını göreceksiniz. Bizler henüz okadar imkana sahip olmasakta ziyaretçimizi sıkmayacak bekletmeyecek derecede site açılış hızımızı yükselteceğiz. Bu dersimizde sadece analiz ve olması gerekenleri anlatacağım site hızı düşük çıkan arkadaşların syapması gerekenleri ilerleyen günlerde birlikte uygulayarak çözeceğiz.

Site Açılış Hızı Test Ediyoruz

Peki bir çoğunuzun bildiği bir konu olasada bilmeyen arkadaşlarımız mutlaka olacaktır. Site hızı testi yapabileceğiniz başlıca kaynaklar arasında Google ve gtmetrix.com vardır. gtmetrix google testine göre daha fazla imkan sağlaması nedeniyle yazımızda o siteyi ele alacağız.

gtmetrix site hızı test işlemi
Evet arkadaşlar google page speed sitesinide kullanabilirsiniz fakat benim favorim bu site sadece analiz etmekle kalmıyor hızı artırmaya yönelik ipucları ve içeriğinizin dosyalarınızın optimize edilmiş halini veriyor.

https://gtmetrix.com/ Tıklayın açılan sayfada url alanını göreceksiniz arkadaşlar oraya site adresinizi yazınız ve Go! butonuna tıklayıp bir kaç saniye bekleyiniz.

gtmetrix site testi

Site Açılış Hızı Test Sonucu
Bir kaç saniyelik taramadan sonra sonuç ve rapor hazırlandı %100 üzerinden puanlama ve Alfabeye göre başarı sırası veren site %90 ve üzeri sonuç alanlar A sınısı site sayılır sonrası B, C, D, E şeklinde devam eder. Sitenizin olması gereken en az B sınıfında yer almalısınız. yani %85 tabanından aşağı düşmüşse siteniz hemen harekete geçmelisiniz.

Site Hızı Düşük Çıkma Sebepleri

Sonucu gördik kiminiz sevindi kimizin canı sıkıldı kafanıza takmayın çaresi var elbet düzeltilir gerekenler uygulanarak. Dilerseniz birde düşük puan alanlar için site hızını yavaşlatan faktörleri görelim önlem almanızda etkili olacaktır.

Sunucu Bazlı Site Hızında Düşme
Sitelerin en önemli hız sorunlarındna birisi kulalndıkları sunucunun lokasyonudur. lokasyondan kasıt sunucunun bulunduğu yerdir. Türkiyeye yönelik bir site yapıyorsanız Türkiye lokasyon hosting almanız işinizi kolaylaştırır. Örnek seo hostnglerde yer alan CDN özelliği ziyaretçiye en yakın lokasyondaki sunucuyu kullandırarak hızlı açılış sağlamaktadır.

Yurtdışı lokasyon site: https://www.avontemsilci.gen.tr Test Sonucu: http://gtmetrix.com/reports/www.avontemsilci.gen.tr/0ujoTlJo
Türkiye Lokasyon Site: https://www.kozmetiksiparisleri.com Test Sonucu http://gtmetrix.com/reports/www.kozmetiksiksiparisleri.com
Yukarda iki site test ettim her ikiside aynı tema, aynı eklentiler bulunan ilk sitemiz yurtdışı lokasyon ikinci sitemiz ise Türkiye (Muğla) lokasyon ikisi arasındaki bir diğer fark ise Türkiyede olan sitemdeki içerik diğerinden %80 fazladır. O halde bile sadece 2 konudan ibaret olan siteyi geçiyor. Burada başarı sunucudan kaynaklıdır.

site hızı test etme

Resim Boyutlarından Dolayı Geç Açılma
Sunucu lokasyonundan sonra en büyük sorunlardan biriside sitelerde kulalnılan imajlar (Resimler) sitenizde kulalnacağınız resimler boyutu düşük ve Web için uyarlanmış olmalıdır. Örnek photoshop kullanıcılar bilir mutlaka yapılan düzenlemeyi kaydetmek için menülerde Save for Web kısmı var oradan kaydederseniz yapılan resmi web için uyarlar daha düşük boyutlu olarak kaydedilir. Gtmetrix sonuç alanının alt kısmında size resimlerinizi optimize edilmiş halini vermektedir.

Css ve Js Dosyalarında Kaynaklı Hız Düşüşü
Eskiden html siteler çok meşhurdu optimizasyondan değil tabiki sistemlerin çok gelişmiş olmamasındandı 2001 – 2002 yılında yüzlerce sayfası olan html siteler mevcuttu üşenmezdi kimse ama o site şimdi olsa uçak gibi açılır nedenmi? Harici css ve js dosyalarına ihtiyaç duymadığı wordpress tabanlı siteler özellikleri gereği her sitede en az 3-4 tane css ve jawa (js) dosyası mevcuttur. Ziyaretçi siteye geliyor hadi bakalım getir sunucu oraya koşuyor buraya koşuyor git resim getir git css dosyalarını çağır onu getir bunu getir sorgu üstüne sorgu bunu kaldırma imkanı nerdeyse yok fakat azaltacaz harici 3 css dosyası varsa biz bunu tek dosyada toplayacaz.

Önbellekleme Cache Özelliği
Gelişen teknoloji ile Artık bir ziyaretçi sitenize ikinci ve daha fazla gelmesi durumunda browser onu tanıyor bakıyor gelen aynı kişi iyide hacı bende yeni birşey yok bizim adam günceleme yapmadı içerik girmedi senin son girişten itibaren işte bu durumlarda Wp Super Cache yada Wp Total Cache eklentileri ile önbelleme yapacağız. Bir ziyaretçi girdiğinde browser onu tanıyacak 2. kez geldiğinde farklı birşey yoksa sunucuya hiç dokunmadan onun ön belleğinden dosyaları çağıracaktır. Buda sunucu için çok güzel rahatlama imkanı sunmaktadır.

2 Comments

Add a Comment
  1. google speed test sitesinden farkı nedir?

    1. Her ikisi de aynı işlemi yapmaktadır. Tabii küçük farklılıklar olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018