Site Açılış Hızı Test Etme

Site Açılış Hızı

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar bu yazımda sitelerimizin açılış hızını ele alacağız. Seo açısından büyük bir önem arz eden site açılış hızı mutlaka olabildikçe hızlı olmalıdır. Örnek olarak google arama sayfasını açtığınız saniyenin yarısından bile daha az sürede açıldığını göreceksiniz. Bizler henüz okadar imkana sahip olmasakta ziyaretçimizi sıkmayacak bekletmeyecek derecede site açılış hızımızı yükselteceğiz. Bu dersimizde sadece analiz ve olması gerekenleri anlatacağım site hızı düşük çıkan arkadaşların syapması gerekenleri ilerleyen günlerde birlikte uygulayarak çözeceğiz.

Site Açılış Hızı Test Ediyoruz

Peki bir çoğunuzun bildiği bir konu olasada bilmeyen arkadaşlarımız mutlaka olacaktır. Site hızı testi yapabileceğiniz başlıca kaynaklar arasında Google ve gtmetrix.com vardır. gtmetrix google testine göre daha fazla imkan sağlaması nedeniyle yazımızda o siteyi ele alacağız.

gtmetrix site hızı test işlemi
Evet arkadaşlar google page speed sitesinide kullanabilirsiniz fakat benim favorim bu site sadece analiz etmekle kalmıyor hızı artırmaya yönelik ipucları ve içeriğinizin dosyalarınızın optimize edilmiş halini veriyor.

https://gtmetrix.com/ Tıklayın açılan sayfada url alanını göreceksiniz arkadaşlar oraya site adresinizi yazınız ve Go! butonuna tıklayıp bir kaç saniye bekleyiniz.

gtmetrix site testi

Site Açılış Hızı Test Sonucu
Bir kaç saniyelik taramadan sonra sonuç ve rapor hazırlandı %100 üzerinden puanlama ve Alfabeye göre başarı sırası veren site %90 ve üzeri sonuç alanlar A sınısı site sayılır sonrası B, C, D, E şeklinde devam eder. Sitenizin olması gereken en az B sınıfında yer almalısınız. yani %85 tabanından aşağı düşmüşse siteniz hemen harekete geçmelisiniz.

Site Hızı Düşük Çıkma Sebepleri

Sonucu gördik kiminiz sevindi kimizin canı sıkıldı kafanıza takmayın çaresi var elbet düzeltilir gerekenler uygulanarak. Dilerseniz birde düşük puan alanlar için site hızını yavaşlatan faktörleri görelim önlem almanızda etkili olacaktır.

Sunucu Bazlı Site Hızında Düşme
Sitelerin en önemli hız sorunlarındna birisi kulalndıkları sunucunun lokasyonudur. lokasyondan kasıt sunucunun bulunduğu yerdir. Türkiyeye yönelik bir site yapıyorsanız Türkiye lokasyon hosting almanız işinizi kolaylaştırır. Örnek seo hostnglerde yer alan CDN özelliği ziyaretçiye en yakın lokasyondaki sunucuyu kullandırarak hızlı açılış sağlamaktadır.

Yurtdışı lokasyon site: https://www.satistemsilcileri.com Test Sonucu: http://gtmetrix.com/reports/www.satistemsilcileri.com/0ujoTlJo
Türkiye Lokasyon Site: https://www.avonsiparis.gen.tr Test Sonucu http://gtmetrix.com/reports/www.avonsiparis.gen.tr
Yukarda iki site test ettim her ikiside aynı tema, aynı eklentiler bulunan ilk sitemiz yurtdışı lokasyon ikinci sitemiz ise Türkiye (Muğla) lokasyon ikisi arasındaki bir diğer fark ise Türkiyede olan sitemdeki içerik diğerinden %80 fazladır. O halde bile sadece 2 konudan ibaret olan siteyi geçiyor. Burada başarı sunucudan kaynaklıdır.

site hızı test etme

Resim Boyutlarından Dolayı Geç Açılma
Sunucu lokasyonundan sonra en büyük sorunlardan biriside sitelerde kulalnılan imajlar (Resimler) sitenizde kulalnacağınız resimler boyutu düşük ve Web için uyarlanmış olmalıdır. Örnek photoshop kullanıcılar bilir mutlaka yapılan düzenlemeyi kaydetmek için menülerde Save for Web kısmı var oradan kaydederseniz yapılan resmi web için uyarlar daha düşük boyutlu olarak kaydedilir. Gtmetrix sonuç alanının alt kısmında size resimlerinizi optimize edilmiş halini vermektedir.

Css ve Js Dosyalarında Kaynaklı Hız Düşüşü
Eskiden html siteler çok meşhurdu optimizasyondan değil tabiki sistemlerin çok gelişmiş olmamasındandı 2001 – 2002 yılında yüzlerce sayfası olan html siteler mevcuttu üşenmezdi kimse ama o site şimdi olsa uçak gibi açılır nedenmi? Harici css ve js dosyalarına ihtiyaç duymadığı wordpress tabanlı siteler özellikleri gereği her sitede en az 3-4 tane css ve jawa (js) dosyası mevcuttur. Ziyaretçi siteye geliyor hadi bakalım getir sunucu oraya koşuyor buraya koşuyor git resim getir git css dosyalarını çağır onu getir bunu getir sorgu üstüne sorgu bunu kaldırma imkanı nerdeyse yok fakat azaltacaz harici 3 css dosyası varsa biz bunu tek dosyada toplayacaz.

Önbellekleme Cache Özelliği
Gelişen teknoloji ile Artık bir ziyaretçi sitenize ikinci ve daha fazla gelmesi durumunda browser onu tanıyor bakıyor gelen aynı kişi iyide hacı bende yeni birşey yok bizim adam günceleme yapmadı içerik girmedi senin son girişten itibaren işte bu durumlarda Wp Super Cache yada Wp Total Cache eklentileri ile önbelleme yapacağız. Bir ziyaretçi girdiğinde browser onu tanıyacak 2. kez geldiğinde farklı birşey yoksa sunucuya hiç dokunmadan onun ön belleğinden dosyaları çağıracaktır. Buda sunucu için çok güzel rahatlama imkanı sunmaktadır.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

2 comments

  1. Tekstape konveyör bant

    google speed test sitesinden farkı nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir