Site İçeriği Nasıl Olmalı?

Selamun aleyküm arkadaşlar basit ama bir okadarda etkili bir konudan bahsedeceğim. Site içeriği nasıl olmalı sorusuna bilgim düzeyinde cevap vereceğim. Şunu çok iyi biliyoruz ki içerik sitenin can damarıdır. İçeriğimizin kalitesi, özgünlüğü ve insanların işine yarar oluşu sitemizin ömrünü belirlemektedir. Bu aynı zamanda sitemizin bize sağlayacağı fayda ve kazandıracağı ticari imkanları belirlemektedir. Bazı yayıncı arkadaşlar bilerek yada bilmeyerek özellikle çok fazla index yani içerik isteğine kapılıyor. Ben ise bu yöntemin tersine gitmeyi uygun gördüm şimdi neden böyle birşey yaptığımı size açıklayacağım.

site-icerigi

Çok İçerik Yerine Sürekli Kontrolümüzde Olan İçerik Öneriyorum.
Bir web sitesi hayal edin içeriği saç hastalıkları, dökülme, kepek vs sorunları konusunda bilgi veren bir kaynak olsun. Bu siteye istedikten sonra en az 1000 tane içerik eklenebilir. Gerek kendiniz yazar, gerek makale alır bir şekilde binlerce içerik sayısına ulaşabilirsiniz. Ama burada sizin zamanınız sürekli içerik eklemekle geçecektir. Sürekli içerik eklemek yerine daha önce eklediğimiz içerikleri bir tohum kabul ederek onları kontrol etmeliyiz. Bakalım ektiğimiz tohum bitmişmi (indexlenmişmi) büyümeye başlamışmı (sıralamada yükseliyor mu) hastalığı varmı (içerikte hata ve eksiklik varmı) şeklinde yapmamız gereken bir çok görev bulunmaktadır.

Eklediğiniz İçeriği Unutmayın
Benim teorim hergün 3-5 içerik yerine günlük yada 2-3 günde bir içerik girmektedir. Geri kalan boş zamanlarda ise daha önce eklediğimiz içeriklerin sürekli ama sürekli durumlarını kontrol etmek, karşılaştırmak, analiz yapmaktır. Örnek http://www.sachastaliklari.com/biotin-sac-dokulmesini-durdurur-mu/ bu konuyu ekledim. Ben indexlenme işlemini google gibi getir işleminden sürekli manuel yaptığım için 30 saniyede indexlenmektedir. İndexlendimi, indexlenmedimi diye düşünmüyorum. Bu aşamadan sonra google sırasını kontrol ederim. Örnek ilk kontrolümde 2. sayfada ise bunu not ederek diğer işlemler olan sosyal medyada paylaşmaya geçer ve artık insanlardan, google’den gelecek olumlu olumsuz tepkiye bakarım.

İçeriği Tekrar Tekrar Kontrol Etmeli
Aradan geçen 1 haftalık süreçte yeni bir sıralama kontrolü yaparak sıralamayı kontrol eder, aynı zamanda bu 1 haftalık süreçte insanların o konuyu inceleme sayısını dikkate alırım. Sıralamada gerileme ve ilerlemeye göre nedenlerini ele almaya çalışırım. Aslında ben içeriğimi eklerken bir kelime belirleyerek o kelimede ilk sayfada olmak için yazıyorum. O konuya 15-30 gün bir süre vererek bu süreçte hedefe ulaşmayı amaçlıyorum. Bu süreçte o sayfa istediğim yere gelmediyse demekki yaptığım emek henüz yeterli gelmemiştir.

İçeriği Sık Sık Güncelleyin (Artırın)
Bazen bir içerik hazırlarken hızlı davranır, hata ve eksikliklerimiz olabilir. Amaç ise paylaştığımız bilgiyi tam anlamı ile ve eksiksiz paylaşma mantığında olmalıdır. Örnek kadınlarda saç dökülmesi başlıklı bir makale yazdığımı düşünün bu sayfada tam anlamı ile bilgi verebilmek için en 700-1000 kelime arasında bir makale olmalıdır. 200-300 kelime ile yapılacak anlatım oldukça özet ve yetersiz olacaktır. Kadınlarda saç dökülmesi en az 10 farklı nedenden kaynaklanmaktadır. Bunların her birini özet şekilde aktarmazsam orada bir eksiklik olacaktır. O nedenle makalemi sürekli kontrol altında tutar, eksik ve hatalarını kontrol edersem bu aşamalarda kolayca tespit eder, eksikliği giderma imkanı bulurum. Bir kaç satır bile olsa ekleyeceğim yeni içerik oksijen etkisi olacaktır.

Yorumlarda Sorulan Sorulara Dikkat Edin!
Detaylı bir şekilde yazdığımızı düşündüğümüz makale bile bazen insanların ihtiyacı olan bilgiye vermeyebilir. Bunu anlamanın en kolay yolu o konudan gelen sorular olup, gelen mantıklı sorulara dikkat ettiğinizde makalenizde olması gereken ama gözden kaçmış kısımlarıda bulabilirsiniz. Yapacağınız güncelleme esnasında bu bilgileri eklediğinizde gereksiz sorularıda önlemiş olursunuz.

Bilgileri Güncelleyin, Güncel Hale Getirin
Bazı makaleler güncel konulardan oluşmakta olup, örnek bugün eklediğim Kosgeb İş İlanı Müfettiş Yardımcısı sayfası belli bir tarihten sonra güncelliğini kaybedecektir. Bunu güncellemez yada siteden kaldırmazsam insanların gereksiz zamanını alarak hoş olmayan zaman kaybına neden olurum. İçeriği kaldırmak yerine en üst kısma sayfaya ilk girişte görecek şekilde bir ibare ile ilanın zamanı dolduğunu belirtmek iyi olacaktır. Örnek birşeyin kullanımını anlattığınızı düşünün Google Web Yöneticisi Araçları hakkında bir makale yazdığınızı düşünün sürekli yenilenen bu sistem sizin anlatımınız bir noktadan sonra sistemin yani hali ile uyumsuz hale gelebilmektedir. Sizin söylediğiniz değişmiş ve kaldırılmış olabilir. Örnek bir zamanlar eklediğimiz Yahoo Site Ekle sayfası Yahoo ve Bing’in birleşmesi sonucu tamamen devredışı kalmıştır. Değişen sistem benim anlattığım bilgiyi tamamen gereksiz hale getirmiştir. Bunun farkına varır varmaz, anlatımı yeni haline göre yeniden gerçekleştirdim.

Ölü Linklere Karşı Dikkatli Olun
Özellikle teknoloji ve proğramlara ilgisi olan bu yönde web sitesi yapan arkadaşların içeriklerinde özellikle site dışı çok fazla link vermektedir. Download vs gibi verilen linkler bir noktadan sonra devre dışı kalabilir, değişebilir. Sitenizden verdiğiniz linklerin karşılığı olmaması yada link verdiğiniz sitede virüs, mallware gibi casus yazılımların olması sizi ve sitenizi zor duruma sokabilir. O nedenle siteniz ve içeriklerinizi sürekli göz altında tutmalısınız. Yani emeksiz yemek olmaz, bunu bilmeyeniniz yoktur.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir