Sosyal Medya’da Nasıl Fenomen Olunur?

Bundan 20 yıl öncesine dönüp baktığımızda özellikle Anadolu’da yaşayan insanlar için medya sadece TRT’den ibaretti, sıkıcı konuşmalar ile geçen yayın akışı haber alma ihtiyacını hiç karşılamıyordu. Pazartesi günleri başlayan Anadolu’dan Görünüm proğramı ise her anı üzücü şehit haberlerinden başka detay içermezdi. Sonrasında özel TV kanallarının bir biri ardına açılması ve hayatımızda önemli yer eden internet’in hayatımıza girmesi ile adeta hayat bir anda renklenmeye başladı.

İnternet Eşittir Sosyal Medya
Ülkemizde 30 milyon ve üzeri internet kullanıcısının %90’lık önemli bir kesimi hergün sosyal medyada okuyucu yada paylaşıcı şekilde yer almaktadır. Artık ünlü olmak için Unkapanın’da yer alan kasetçiler çarşısı yada bir ajansa kayıt olmaya gerek yok, çünkü sosyal medya sizi bir tıkla ünlü ve bir anda fenomen haline getirebilmektedir. Heyecanlandırıcı bir gelişme ama hemen acele etmeyin, çünkü her adımınızı planlı atmak gereklidir. Aksi taktirde fenomen olmak yerine günün komedisi olursunuz.

Sosyal Medya’da Fenomen Nasıl Olunur?
Aslında popüler bizden çok sayfamız yada paylaştıklarımızdır. Dünya genelinde buna ülkemizde dahil olmak üzere en çok kullanılan sosyal medya aracı facebook, twitter, google+ ve kısmen instagram olduğu görülmektedir.

Bir hesap açarak başlıyoruz; İlgi çekibi bir facebook yada twitter hesabı açarak işe başlıyoruz. İnsanlarla paylaşacağınız ne olursa olsun bilginiz ve hakimiyetiniz dahilinde olmalıdır. Alim olmayanın fetva vermesi gibi durumlardan mutlaka kaçınmalısınız. Siyasi bir içeriğiniz olacaksa mutlaka siyasi gelişmelere hakim olmalısınız.

Takipçi sayımızı artırmaya başlıyoruz; İlk defa açılan hesap yeni doğmuş bebeğe benzer, ailesinden başka tanıyan yoktur. O nedenle o çocuğu sağda solda gösterdikçe tanınır bileni artar. Bizde hesabımızı ilan ederek, duyurarak ve hatta imkan dahilinde reklam vererek takipçi kazanabiliriz. Bungün 100, haftaya 200, 1000, 10.000 şeklinde artar gider.

Sahte takipçi ile avunmayın; 10 TL’ye satılan 2000 takipçi size bir fayda sağlamaz. Kimse sizin sayfanızı takşpçi sayfasına bakarak beğenmez. İçeriğe bakar aferin ulan güzel içerik der, beğenir ve takibe başlar. O nedenle satın aldığınız takipçiler sayfanıza bir daha uğramaz bile çünkü binlerce sayfayı beğeniyor onların işi takip işi yapmaktır.

Güncel ve Hızlı Olun; Özellikle habercilikte önemli olan hızlı davranıp diğer kanallardan önce vermektir. İyi bir haber okuru hangi sitenin daha hızlı vereceğini bilir ve bir gelişme anında ilk o siteye bakar. O nedenle gelişmeleri hızlıca girin akşama gireyim, yemekten sonra gireyim şeklinde ertelemeyin.

Özgün ve Benzersiz Olun; Kimilerine göre müzik anlamına gelen Özgün web site sahiplerinin baş belası bir kelimedir. Özgün içerik anlamında ele aldığınızda başkasında olmayan farklı şeyleri paylaşmaktır. Aynı içeriği binlerce hesapta paylaşmak yerine içerik oluşturun, millet sizden paylaşsın.

Sosyal Medya Fenomeni

Evet değerli arkadaşlar bu kadar ipucu şimdilik yeter ilerleyen zamanlarda ise nokta atışı şeklinde ipuçları ile bu işi ilerletmek hatta ticari amaca dönüştürmek isteyenlere ileri sevye tüyolarla devam ederiz.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

One comment

  1. ModaSky ile çok rahat fenomen olabilirsiniz araştırınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir