Bundan 20 yıl öncesine dönüp baktığımızda özellikle Anadolu’da yaşayan insanlar için medya sadece TRT’den ibaretti, sıkıcı konuşmalar ile geçen yayın akışı haber alma ihtiyacını hiç karşılamıyordu. Pazartesi günleri başlayan Anadolu’dan Görünüm proğramı ise her anı üzücü şehit haberlerinden başka detay içermezdi. Sonrasında özel TV kanallarının bir biri ardına açılması ve hayatımızda önemli yer eden internet’in hayatımıza girmesi ile adeta hayat bir anda renklenmeye başladı.

İnternet Eşittir Sosyal Medya
Ülkemizde 30 milyon ve üzeri internet kullanıcısının %90’lık önemli bir kesimi hergün sosyal medyada okuyucu yada paylaşıcı şekilde yer almaktadır. Artık ünlü olmak için Unkapanın’da yer alan kasetçiler çarşısı yada bir ajansa kayıt olmaya gerek yok, çünkü sosyal medya sizi bir tıkla ünlü ve bir anda fenomen haline getirebilmektedir. Heyecanlandırıcı bir gelişme ama hemen acele etmeyin, çünkü her adımınızı planlı atmak gereklidir. Aksi taktirde fenomen olmak yerine günün komedisi olursunuz.

Sosyal Medya’da Fenomen Nasıl Olunur?
Aslında popüler bizden çok sayfamız yada paylaştıklarımızdır. Dünya genelinde buna ülkemizde dahil olmak üzere en çok kullanılan sosyal medya aracı facebook, twitter, google+ ve kısmen instagram olduğu görülmektedir.

Bir hesap açarak başlıyoruz; İlgi çekibi bir facebook yada twitter hesabı açarak işe başlıyoruz. İnsanlarla paylaşacağınız ne olursa olsun bilginiz ve hakimiyetiniz dahilinde olmalıdır. Alim olmayanın fetva vermesi gibi durumlardan mutlaka kaçınmalısınız. Siyasi bir içeriğiniz olacaksa mutlaka siyasi gelişmelere hakim olmalısınız.

Takipçi sayımızı artırmaya başlıyoruz; İlk defa açılan hesap yeni doğmuş bebeğe benzer, ailesinden başka tanıyan yoktur. O nedenle o çocuğu sağda solda gösterdikçe tanınır bileni artar. Bizde hesabımızı ilan ederek, duyurarak ve hatta imkan dahilinde reklam vererek takipçi kazanabiliriz. Bungün 100, haftaya 200, 1000, 10.000 şeklinde artar gider.

Sahte takipçi ile avunmayın; 10 TL’ye satılan 2000 takipçi size bir fayda sağlamaz. Kimse sizin sayfanızı takşpçi sayfasına bakarak beğenmez. İçeriğe bakar aferin ulan güzel içerik der, beğenir ve takibe başlar. O nedenle satın aldığınız takipçiler sayfanıza bir daha uğramaz bile çünkü binlerce sayfayı beğeniyor onların işi takip işi yapmaktır.

Güncel ve Hızlı Olun; Özellikle habercilikte önemli olan hızlı davranıp diğer kanallardan önce vermektir. İyi bir haber okuru hangi sitenin daha hızlı vereceğini bilir ve bir gelişme anında ilk o siteye bakar. O nedenle gelişmeleri hızlıca girin akşama gireyim, yemekten sonra gireyim şeklinde ertelemeyin.

Özgün ve Benzersiz Olun; Kimilerine göre müzik anlamına gelen Özgün web site sahiplerinin baş belası bir kelimedir. Özgün içerik anlamında ele aldığınızda başkasında olmayan farklı şeyleri paylaşmaktır. Aynı içeriği binlerce hesapta paylaşmak yerine içerik oluşturun, millet sizden paylaşsın.

Sosyal Medya Fenomeni

Evet değerli arkadaşlar bu kadar ipucu şimdilik yeter ilerleyen zamanlarda ise nokta atışı şeklinde ipuçları ile bu işi ilerletmek hatta ticari amaca dönüştürmek isteyenlere ileri sevye tüyolarla devam ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018