Ücretsiz kurs hakkında bilgi veren sitemizde https://www.ucretsizkurs.net/web-tasarim-kurslari hakkında bilgi verirken aklıma geldi evet devamlı zikrediyoruz, Statik ve dinamik siteler ve peki nedir bu ayrım, neden statik ve dinamik siteler şeklinde ayrım yapılmış aşağıda detayları ile ele alacağız.

Web Sitelerinin Geri Kalmış Hali
Bir kaç kelime ile statik web sitesini özetle deseler bu şekilde açıklayabilirim. Basit ama kısıtlı imkanlar sunan statik web siteler özellikle kaç sayfa olarak sorulan sitelerdir. Bir firmaya web sitesi yapacak olursanız şunu sorabilir kaç sayfa olacak çünkü insanlarımız ucuz ve süratli ortaya konabilen statik sitelere alıştırıldılar. O nedenle 5-6 sayfa yapıp site bir kaç saate bile teslim edilebilmektedir. Sitede yer alan içerik (yazılar) sayfa kodları arasında yer almaktadır.

Statik Site Avantaj ve Dezavantajaları

  • Web tasarım eğimi alan herkes yapabilir.
  • HTML işaretleme dilini bilmek yeterlidir.
  • Kullanıcı etkileşimli siteler yapma imkanı yoktur.
  • Forum, ziyaretçi defteri vs veritabanı gerektiren siteler olamaz.
  • Veritabanı bilgisi olmadan site yapabilirsiniz.
  • Düzenleme için tüm sayfalar tek tek açmak gerekebilir.

Evet arkadaşlar bir forum kurup insanlar paylaşım yapsın dediğinizde böyle bir imkanınız yoktur. Bir firma sitesi düşünün ana sayfa, hakkımızda, galeri, iletişim vs diyerek bir kaç sayfa ile site tamamdır.

İster statik olsun ister dinamik, kaliteli bir web sitesi sahibi olmak istediğinizde sizlere uluslararası bir tarama yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü Türkiye tabanlı oluşturulan sitelerle kendinizi sınırlamanız dünyada oluşturulan ve tam olarak istediğiniz düzeyde olan siteleri kaçırmanıza yol açacaktır. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için aramalarınızı global ölçekte yapmanızda fayda var. Peki bu aramalar neticesinde ulaştığınız sitelerin Türkçeye çevirisi nasıl yapılacak? Bu noktada da karşınıza website lokalizasyonu hizmeti sağlayan firmalar çıkıyor. İyi bir tanesini sizlere linkte sunduk. Detaylar için kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

WordPress, Forumlar, Joomla
Yukardaki sistemler dinamik site olduğunu gösteren detaylar olup veritabanı bilgisi gerektirir. Aşağıdaki linkte ise dinamik siteler hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018