Türkiyenin Robot Teknolojisindeki İlk Ürünü Olan “Suralp” Sabancı Üniversitesi Tarafından Geliştirildi ve Tanıtımı Yapıldı Türk Yapımı Robotun Yapılma işlemi 5 Yıl Gibi Bir Sürede Tamamlanmış Olup 1 Milyon Dolar Gibi Bir Maliyete Neden Olmuştur.

Türk Robot Suralp

Türk Robot Suralp

 

”SURALP”in başındaki kameralarla çevreyi algılayabildiğini ve elleri vasıtasıyla da nesneleri tutabildiğini belirten Doç. Dr. Erbatur, ”SURALP” için 1 milyon dolar tutarında kaynağın harcandığını bildirdi.

”SURALP, Türkiye’nin ilk insansı robotu olma özelliğini taşıyor” diyen Erbatur, 164 santimetre uzunluğundaki robotun, 114 kilogram ağırlığında olduğunu söyledi.

Türkiye’nin insansı robot çalışmalarında en hızlı ilerleyen ülkelerden olduğuna da dikkati çeken Doç. Dr Erbatur, SURALP’in değişen yüzeyler üzerinde yürüyebildiğini ve dengesi bozulduğunda da elleri ile duvardan destek alabildiği bilgisini verdi.

Doç. Dr. Erbatur, ”SURALP”in insanla orantılı olarak tasarlanıp imal edildiğini vurgulayarak, robotun bacaklarında ve kollarında 6’şar eklem bulunduğunu söyledi.

”SURALP”in fonksiyonlarının geliştirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydeden Doç. Dr. Erbatur, robotun deneysel çalışmaları sırasında TÜBİTAK tarafından mali olarak desteklendiğini sözlerine ekledi.

Tanıtımda, Türkiye’nin ilk insansı robotu ”SURALP”, masanın üzerinden aldığı meşrubat kutusunu ekipte yer alan bir kişiye verdi. Ardından boş kutuyu alarak, yanındaki çöp kutusuna attı.

İleri ve geri yürüyüş yapan ”SURALP”, ayrıca mini bir dans gösterisi sundu.

Doç. Dr. Kemalettin Erbatur’un ”Danstan keyif aldın mı?”, ”Ve Yoruldun mu?” sorularına da ”SURALP”, başını sallayarak yanıt verdi.

Doç. Dr. Erbatur, bir soru üzerine, ”SURALP”in konuşma fonksiyonlarının henüz geliştirilmediğini söyledi.

1 Comment

Add a Comment
  1. bende akşam haberlerde gördüm.Baya gelişiyor bizim teknolojide gerçeği biz bunu ancak yaptık adamlar seri üretime geçip,insanlar satın alıyorlar ev şlerinde kullanıyolar.inşallah bizde o seviyeye ulaşırız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018