Ücretsiz Seo Kursu (İstanbul)

Geride bıraktığımız son 15 yıla baktığınızda olayların çok hızlı geliştiğini göreseksiniz. İnternet ve cep telefonu teknolojisi hayatımıza her ne kadar hantal bir şekilde girmiş olsalar bile geçen süreçte akıl almaz bir şekilde ilerlemiştir. Bu gelişmeler kapsamında hayatımızda önemli bir yer eden diğer bir sektör ise web tasarım, web yayıncılığı alanıdır. Geçmişte HTML ile basit bir şekilde yapılan web siteleri yerini daha gelişmiş ve kullanışlı dinamik sitelere bırakırken, aynı zamanda işin içine ticaretinde girmesi ile adeta gündemin en önemli konularından birisi haline gelmiştir. Şuan binlerce insan ticareti internet üzerinden yapmaktadır. Ortaya çıkan bu rekabet ortamında ayakta kalabilmek, başarılı olabilmek için artık sadece web tasarım bilmek yetmiyor.

Seo Eğitimi

Seo Bilgisi, Deneyimi Gerekiyor!
Siz başarılı bir grafiker, deneyimli bir coder olabilirsiniz ortaya çok güzel bir görsel tasarım ortaya koyabilirsiniz. Fakat bunu yayınladığınızda kitlelere ulaştırmak için sizin görsel başarınız ve kodlama bilginiz çok fazla birşey ifade etmeyebilir. Heleki çok başarılı flash site yapanların ise arama alanında gelişmelerden çokta haberdar olmadığı söylenebilir. Web tasarım bilginize ek olarak seo bilginiz olması gerekir. Enteğre bir şekilde yürütülmesi gereken web tasarım ve seo uyumu başarıyı getirecektir.

Seo Nasıl Yapılır?
Bazı insanlar googleye seo nasıl yapılır resimli anlatım şeklinde yazarak bilgiye ulaşmaya çalışdığını görüyorum. Değerli arkadaşlar seo aslında yapılabilen bir ayar, eklenti vs değildir. Aslında google’nin temiz bir arama sistemi için uygulamaya koyduğu kurallardır. Yaklaşık 200 farklı kriterden oluşan seo kuralları bir çoğu hayati önem arz etmektedir. Bu kurallara bilerek yada bilmeyerek uymadığınız durumda sitenizin gelecek adına kalıcı başarı sağlaması imkansızdır. Bu kurallara uymamız başarılı olmak için gerekli değil, zoruludur.

İsmek Seo Kursu (Ücretsiz)
Eğitim bilgilerine geçmeden önce dilerseniz kısa ve özet bir şekilde İsmek’i tanıyalım. 1996 Yılında dönemin belediye başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulmuş olan İsmek ilk etapta 3 kurs ve 3 branş ile başladığı faaliyetlerini 240 kurs merkezi ve yaklaşık 400 farklı branşa yükselterek ülkemiz ve dünya genelinde örnek bir kurum haline gelmiştir.

40 Saat Ücretsiz Seo ve Reklam Yönetimi Eğitimi
El sanatları ve teknolojiyi bir araya getiren kurum aynı zamanda geleceğin mesleklerini elde edebileceğiniz eğitimlere yer vermektedir. Onlardan biride Seo ve Google Adwords kursu olup, toplamda 40 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır. Eğitim temel seo yanısıra google reklam verenlerin en çok öğrenmek istediği bir uygulama olan Google Adwords şeklinde devam etmektedir.

Eğitimler İsmek Mesleki Uzmanlık Merkezi’nde
Her alanda eğitimleri temel ve ileri seviyede bulabileceğiniz İsmek kendini geliştirmek, tecrübesini artırmak isteyenler için ileri seviye eğitimlerin yer aldığı Mesleki Uzmanlık Merkezi ve Müzik İhtisas Merkezi, Türk İslam Sanatları İhtisas Merkezi, Engelli Eğitim Merkezi, Resim İhtisas Merkezi gibi kategorize edilmiş halde ileri seviye eğitimleri bulabileceğiniz özel kurs merkezleri bulunmaktadır. İsmek Seo kurslarıda aynı şekilde ileri seviye eğitim olması nedeniyle İsmek Mesleki uzmanlık merkezinde eğitim verilmektedir.

16-45 Yaş Sınırlılaması Bulunuyor
Yukardaki bilgileri özellikle belirttim çünkü İsmek mesleki uzmanlık merkezi diğer şubelere göre yaş sınırlaması olup, bu kurumlardan yararlanabilmek için 16-45 yaş arasında olmanız gerekir. Diğer şubelerde ise minimum yaş sınırı olan 16 yaşına giren 70 yaşına kadar herkes yararlanabilir.

İsmek’e Nasıl Kayıt Olunur?
İsmek 2014-2015 eğitim öğretim döneminde branş sayısını 250’den 348’e yükselten kurum aynı zamanda çok önemli bir değişikliğe imza atarak kayıt sistemini online hale getirmiştir. Geçtiğimiz yıllarda kayıt tarihinde şehir dışında ve tatilde olan insanları mağdur eden kurs merkezinde kayıt uygulaması yerine internetten başvuru sistemi getirilmiştir.

Seo eğitimi yada İsmek’in herhangi bir hangi bir eğitiminden yararlanmak için sizde kursiyer.ismek.org adresinden TC kimlik numaranız ile kayıt olabilirsiniz. Eylül ilk haftası başlayan İsmek kayıt süreci okulların kapanmasına kadar devam etmektedir. Bu işlem sadece ön kayıt olup, asil ve yedek başvurular alınmaktadır.

Bilgisayar ve Web Tasarım Bilgisi Gereklidir
İleri seviye eğitim olması ve kısıtlı kontenjan bulunması nedeniyle her başvuru yapanı almak yerine öncelikle yeterlilik gerektiren şartlar belirlenmiştir. Bu kapsamda mutlaka temel düzeyde bilgisayar bilgisi yanısıra web tasarım bilgisi aranmaktadır. Zaten web tasarım bilgisi olan birinin bilgisayar kullanımı ile sıkıntısı olmayacaktır. Bu ön şartları ve yeterlilikleri görmek için başvuru yapanlara sınava tabii tutuyorlar. Sınavda başarılı olanlar İsmek Google Adwords ve Seo eğitimlerine katılmaya hak kazanacaktır.

Eğitimler Fatih ve Üsküdar’da
Aslında 240 farklı kurs merkezi olmasına karşın ileri seviye eğitimler mesleki uzmanlık merkezlerinde verildiğinden bahsettik, bu merkezler sayısı bir kaç tane ile sınırlı olup, Seo branşı içeren bu yazıyı yazdığım dönem olan 2015’te Fatih Mesleki Uzmanlık Merkezi ve Üsküdar Merkezi Uzmanlık Merkezi’nde bulunmaktadır. Kayıt olurken branş yada bu merkezleri seçerek başvuru yapabilirsiniz.

Seo İçin 40 Saaat Yetermi?
Muhtemelen 3-4 hafta sürecek olup, çalışanlar için özellikle akşamlarıda eğitim verilmektedir. Seo öğrenmek için 40 saat elbette yeterli olmayacak ama en azından işin temeli ve tekniğini öğreneceksiniz. Zaten asıl öğrenme aşaması deneme, yanılma, başarma, başarısız olma ile mümkün olmaktadır. Yani hiç araç kullanmayan birine ne kadar anlatırsanız anlatın öğreneceği sınırlıdır. Ama direksiyon başına geçip, uygulamaya başlayınca işte öğrenim aşaması burda başlar.

İsmek Seo eğitimi ve diğer branşlar hakkında detaylı bilgi almak, İsmek şubelerini ile verdiği eğitimleri görmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz. Faydalanacak arkadaşların Allah başarısını daim etsin.
https://www.ismekkurs.com/ismek-seo-kursu

Son bir hatırlatma bu arada bende bilgim ve ilmim düzeyinde bildiğim kadarı ile sizlere seo konularında bilgi veriyorum. Gerek kurs, gerek sizlerin gayreti, gerekse bizi yaratan Allah’ın izni ile başarıya ulaşırsınız. Unutmayın ilk etapta inançlı ve çok isteklli olmak gerekiyor. Allaha emanet olun

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

4 comments

 1. günlük kiralık

  hepsigunlukkiralik.com u yükseltmek istiyoruz nasıl yapabiliriz yazdıklarınızı ilgiyle okudum uyguladım fakat verim alamadım.

 2. günlük kiralık

  içerik ekleniyor her gün düzenli olarak yeni girişler var
  mobil uyum meselesi ne kadar etkili ?

  • WEBMASTERYOLCU

   İnsanları mutlu, memnun etmeli site mobilden giren bir kişi sitenizi kullanmakta zorlanıyorsa o kişi memnun değildir. O nedenle herkesi memnun etmek için çaba sarf etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir