Devir değişip, teknoloji geliştikçe ortaya yeni iş alanları ve buna ek olarak meslekler çıkmaktadır. Özellikle teknolojiye bağımlı mesleklerden biriside internet yayıncılığı olup, bu işi temelden yapmak için mutlaka webmaster olmak gerekir. Bunun için minimum HTML işaret dili, FTP ve Hosting Domain kavramını bilmek gerekir. Tabiki HTML ile yapacağınız sitenin kalitesi üst seviye olmayacaksa bile bu işin temeli ve başlangıç noktasıdır.

Webmasterlik Eğitimleri

Ücretsiz Web Tasarım Kursları
Bir çok aşamadan oluşan web tasarım dersleri için sakin bir kafa, sabırlı bir yapı ve azimli bir kişiliğe ihtiyacınız olacaktır. Yaşınız önemli değil, çünkü öğrenmeniz yaşı yoktur. Yukarda saydıklarım sizde varsa şimdi sizlere Türkiye genelinde ücretsiz yararlanabileceğiniz, eğitim ve tecrübenin yanında ayrıca bilginizi kanıtlayacak olan MEB onaylı sertifika verecek olan, Ücretsiz Web Tasarım kursları hakkında bilgiler vereceğim.

İstanbul
Türkiye’nin en büyük şehri ile başlayalım. İsmek bir çok insanın yakından tanıdığı kurum belki sizi şaşırtacak ama şuan 398 branşta eğitim vermektedir. Bu eğitimlerden biride web tasarım olup, 192 saat sürecek geniş çaplı bir eğitim vermektedir. Tamamen ücretsiz ve sertifikalı olan bu kurslara İstanbul’da yaklaşık 50 farklı şubede bulabilirsiniz. Her yıl Eylül ayı ilk haftası başlayan kayıtlar online olarak kursiyer.ismek.org sitesinden yapılmaktadır. 16 Yaş ve üzeri bilgisayar kullanım bilgisi olan herkes katılabilir. İsmek Web Tasarım branşı hakkında detaylar için tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/web-tasarim-kursu

Ankara
Başkentimiz ile devam edelim. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında yapılan anlaşma gereği mesleki eğitimler veren Beltek Web Tasarım alanınd temel ve ileri seviye kurslar vermektedir. 2 Aylık eğitimlerden oluşmakta olup, kayıt esnasında 20 TL gibi sembolik bir rakam alınmaktadır. Ankara’da yaşayan 17 yaş ve üzeri arkadaşlarımız yandaki linkten başvurabilirler. w5.gazi.edu.tr/beltek/onkayit/

İzmir
Konu açıldığında sürekli izmir’in hep geri kaldığından bahsedilir. İşte bir örnek İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan İzmeb Kursları toplamda 49 branşta eğitim vermekte olup, henüz web tasarım için gerekli görülmemiş olmalı ki o nedenle branş listesinde yer almıyor.

Konya
Daha önceleri sadece Konya şehir merkezinde yaşayan insanlara imkan sağlayan Komek yeni eğitim öğretim döneminde mükemmel bir karar alarak ilk etapta Beyşehir, Seydişehir, Akşehir, Ilgın gibi ilçelerdede eğitim verilmesi planlandı. Yine 16 yaş ve üzeri bireyleri kabul eden kurum ücretsiz olup, yine online kayıt ile kursiyer seçmektedir. Yılda 3 defa kayıt imkanı olup, eğitim için el kart istenmektedir. El kart nasılki istanbul’da ulaşım için istanbul kart kullanılıyorsa Konya’dada el kart kullanılmakta olup, kursiyerlerin devamsızlığı bu kart ile yapılmaktadır. Anlayacağız eğitimlerde yoklama yapmayı çözüm getirilmiştir.

Kocaeli
Sürekli isim benzerliği yüzünden karıştırılan Ko-mek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm ilçelerde bulunan şubeleri eğitim vermektedir. Çok güzel bir kayıt uygulaması olup, Eylül ayında başlayan kayıtlar eğitim öğretim süresince devam etmektedir. Belirlenen kursiyer sayısına ulaşıldığında eğitimler başlamaktadır.

Bursa
Sanayi sektörünün gelişmiş olduğu bir başka ilimiz Bursa yine belediyenin sağladığı imkanlarla eğitim veren Busmek aynı şekilde eğiti süresinde açık olan kayıtlarına kolaylıkla bbaşvuru yapılabilir.

Kayseri
Bizler genelde mantısı ve pastırması ile ünlü olarak biliriz ama iç anadolunun en modern illerinden birisi olma yolunda hızla ilerliyor. Eğitim alanındada Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kaymek kursları web tasarım dahil yaklaşık 100 branşta eğitim vermektedir. Başvurular kurs merkezlerinden bizzat yapılmaktadır.

Antalya
Tatilcilerin gözdesi Antalya eğitimin önemini kavrayan illerden biri olup, Asmek kursları web tasarım dahil yine yaklaşık 100 farklı branşta eğitim vermektedir. Yılda 3 farklı kayıt tarihi olup, yine başvuruları kurs merkezlerine bizzat yapılması gerekmektedir.

Gaziantep
Birazda doğu bölgelerine gidelim bakalım oralarda hangi imkanlar karşımıza çıkıyor. Güney Doğunun en kalabalık illerinden ve baklava’nın merkezi olan Gaziantep Gamek kursları ile imkan sağlamakta olup, web tasarım kursu dahil yine yaklaşık 100 farklı branşta eğitim verilmektedir.

Tüm Türkiye (Halk Eğitim Merkezi)
Yukarda bu işi hakkıyla yapan kurumlara yer vermeye çalıştım. Yukarda yaşadığı yerin ismi geçmeyen arkadaşlarımız içinde devletimizin sağladığı imkanlar devreye girmektedir. Halk Eğitim Merkezi kısa adı HEM olan bu kurumlar Türkiye’nin her ilçesinde en az bir adet olup, yaklaşık 500 branşta eğiti vermektedir. Talep edilen branşların açıldığı kurslar ücretsiz olmasına karşın yöneticiler bağış adı altınd para talep edebiliyorlar. Yasal olmayan bu talebi karşılamak zorunda değilsiniz. Kayıtları sürekli açık olan bu kurumlara bizzat gelerek kurs başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

Ücretsiz Kurs Bilgileri
Türkiye’nin dört bir yanında sizler için ücretsiz kursları araştıran, güncel bilgileri paylaşan, emek veren siteleri aşağıda bulacaksınız. Bu tür kaynakların çoğalması temennisi ile Allaha emanet olunuz.
http://www.ismekkurs.com
https://www.kursu.biz/
https://www.ucretsizkurs.net/

2 Comments

Add a Comment
  1. kastamonuda yok mu

    1. Ahmet: İlçenizdeki Halk Eğitim Merkezine başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018