Ücretsiz Web Tasarım Kursu

Devir değişip, teknoloji geliştikçe ortaya yeni iş alanları ve buna ek olarak meslekler çıkmaktadır. Özellikle teknolojiye bağımlı mesleklerden biriside internet yayıncılığı olup, bu işi temelden yapmak için mutlaka webmaster olmak gerekir. Bunun için minimum HTML işaret dili, FTP ve Hosting Domain kavramını bilmek gerekir. Tabiki HTML ile yapacağınız sitenin kalitesi üst seviye olmayacaksa bile bu işin temeli ve başlangıç noktasıdır.

Webmasterlik Eğitimleri

Ücretsiz Web Tasarım Kursları
Bir çok aşamadan oluşan web tasarım dersleri için sakin bir kafa, sabırlı bir yapı ve azimli bir kişiliğe ihtiyacınız olacaktır. Yaşınız önemli değil, çünkü öğrenmeniz yaşı yoktur. Yukarda saydıklarım sizde varsa şimdi sizlere Türkiye genelinde ücretsiz yararlanabileceğiniz, eğitim ve tecrübenin yanında ayrıca bilginizi kanıtlayacak olan MEB onaylı sertifika verecek olan, Ücretsiz Web Tasarım kursları hakkında bilgiler vereceğim.

İstanbul
Türkiye’nin en büyük şehri ile başlayalım. İsmek bir çok insanın yakından tanıdığı kurum belki sizi şaşırtacak ama şuan 398 branşta eğitim vermektedir. Bu eğitimlerden biride web tasarım olup, 192 saat sürecek geniş çaplı bir eğitim vermektedir. Tamamen ücretsiz ve sertifikalı olan bu kurslara İstanbul’da yaklaşık 50 farklı şubede bulabilirsiniz. Her yıl Eylül ayı ilk haftası başlayan kayıtlar online olarak kursiyer.ismek.org sitesinden yapılmaktadır. 16 Yaş ve üzeri bilgisayar kullanım bilgisi olan herkes katılabilir. İsmek Web Tasarım branşı hakkında detaylar için tıklayınız. https://www.ismekkurs.com/web-tasarim-kursu

Ankara
Başkentimiz ile devam edelim. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında yapılan anlaşma gereği mesleki eğitimler veren Beltek Web Tasarım alanınd temel ve ileri seviye kurslar vermektedir. 2 Aylık eğitimlerden oluşmakta olup, kayıt esnasında 20 TL gibi sembolik bir rakam alınmaktadır. Ankara’da yaşayan 17 yaş ve üzeri arkadaşlarımız yandaki linkten başvurabilirler. w5.gazi.edu.tr/beltek/onkayit/

İzmir
Konu açıldığında sürekli izmir’in hep geri kaldığından bahsedilir. İşte bir örnek İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan İzmeb Kursları toplamda 49 branşta eğitim vermekte olup, henüz web tasarım için gerekli görülmemiş olmalı ki o nedenle branş listesinde yer almıyor.

Konya
Daha önceleri sadece Konya şehir merkezinde yaşayan insanlara imkan sağlayan Komek yeni eğitim öğretim döneminde mükemmel bir karar alarak ilk etapta Beyşehir, Seydişehir, Akşehir, Ilgın gibi ilçelerdede eğitim verilmesi planlandı. Yine 16 yaş ve üzeri bireyleri kabul eden kurum ücretsiz olup, yine online kayıt ile kursiyer seçmektedir. Yılda 3 defa kayıt imkanı olup, eğitim için el kart istenmektedir. El kart nasılki istanbul’da ulaşım için istanbul kart kullanılıyorsa Konya’dada el kart kullanılmakta olup, kursiyerlerin devamsızlığı bu kart ile yapılmaktadır. Anlayacağız eğitimlerde yoklama yapmayı çözüm getirilmiştir.

Kocaeli
Sürekli isim benzerliği yüzünden karıştırılan Ko-mek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm ilçelerde bulunan şubeleri eğitim vermektedir. Çok güzel bir kayıt uygulaması olup, Eylül ayında başlayan kayıtlar eğitim öğretim süresince devam etmektedir. Belirlenen kursiyer sayısına ulaşıldığında eğitimler başlamaktadır.

Bursa
Sanayi sektörünün gelişmiş olduğu bir başka ilimiz Bursa yine belediyenin sağladığı imkanlarla eğitim veren Busmek aynı şekilde eğiti süresinde açık olan kayıtlarına kolaylıkla bbaşvuru yapılabilir.

Kayseri
Bizler genelde mantısı ve pastırması ile ünlü olarak biliriz ama iç anadolunun en modern illerinden birisi olma yolunda hızla ilerliyor. Eğitim alanındada Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kaymek kursları web tasarım dahil yaklaşık 100 branşta eğitim vermektedir. Başvurular kurs merkezlerinden bizzat yapılmaktadır.

Antalya
Tatilcilerin gözdesi Antalya eğitimin önemini kavrayan illerden biri olup, Asmek kursları web tasarım dahil yine yaklaşık 100 farklı branşta eğitim vermektedir. Yılda 3 farklı kayıt tarihi olup, yine başvuruları kurs merkezlerine bizzat yapılması gerekmektedir.

Gaziantep
Birazda doğu bölgelerine gidelim bakalım oralarda hangi imkanlar karşımıza çıkıyor. Güney Doğunun en kalabalık illerinden ve baklava’nın merkezi olan Gaziantep Gamek kursları ile imkan sağlamakta olup, web tasarım kursu dahil yine yaklaşık 100 farklı branşta eğitim verilmektedir.

Tüm Türkiye (Halk Eğitim Merkezi)
Yukarda bu işi hakkıyla yapan kurumlara yer vermeye çalıştım. Yukarda yaşadığı yerin ismi geçmeyen arkadaşlarımız içinde devletimizin sağladığı imkanlar devreye girmektedir. Halk Eğitim Merkezi kısa adı HEM olan bu kurumlar Türkiye’nin her ilçesinde en az bir adet olup, yaklaşık 500 branşta eğiti vermektedir. Talep edilen branşların açıldığı kurslar ücretsiz olmasına karşın yöneticiler bağış adı altınd para talep edebiliyorlar. Yasal olmayan bu talebi karşılamak zorunda değilsiniz. Kayıtları sürekli açık olan bu kurumlara bizzat gelerek kurs başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

Ücretsiz Kurs Bilgileri
Türkiye’nin dört bir yanında sizler için ücretsiz kursları araştıran, güncel bilgileri paylaşan, emek veren siteleri aşağıda bulacaksınız. Bu tür kaynakların çoğalması temennisi ile Allaha emanet olunuz.
http://www.ismekkurs.com
https://www.kursu.biz/
https://www.ucretsizkurs.net/

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

2 comments

  1. kastamonuda yok mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir