Web Tasarım Dersleri Arkaplan Rengi ve Listelemeler Ders6

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar bu dersimizde sayfamızın arkaplan rengini ayarlamayı ve sayfalarımızda kullanacağımız listeleme işlemlerini göreceğiz yine oldukça önemli bir ders diyebilirim öncelikle bir önceki dersimizi aşağıda hatırlayalım.

Önceki Dersimiz: Web Tasarım Dersleri Yazılar ve Renkler Ders5

  • bgcolor

Bgcolor parametresi ile arkadaşlar sayfamızın arkaplan rengini belirtmek için kullanılan bir parametredir. Kullanış şekli font etiketi kullanımına benzeyen ve en çok dikkat edilmesi gereken nokta </head> etiketinden sonra açılan <body> kapatılmadan yani <body> içerisinde kullanılması gerekir.

  • Arkaplan Çeşitleri

İki çeşit arkaplan verebiliriz sayfalarımıza arkadaşlar birisi şuan anlattığım renk kodu ile dğeri ise ilerleyen derslerde anlatacağım resimlerden arkaplan oluşturarak şimdi anlattığım bcolor olayını uyguluyoruz açıyoruz not defterimizi ve aşağıdaki kodları aynen yazınız siz isterseniz farklı renkler kullanabilirsiniz.

Kodlarımızı yazıp farklı kaydet diyerek arkaplan.html olarak masaüstüne kaydedin arkadaşlar.

<html>
<head>
<title>Webmasteryolcu İle Web Tasarım Dersleri Ders6</title>
</head>
<body bgcolor=”#FF0000″>
<font color=”FFFFFF”> Arkaplan Rengi Kırmızı Yazı Rengi Beyaz Olan Bir Uygulama</font>
</body>
</html>

Html Arkaplan Rengi
Html Arkaplan Rengi

Yukarda ne yaptık onu özetliyim arkadaşlar  <body bgcolor=”#FF0000″> unutmayın arkaplan resim yada renk farketmeksizin <body> içine ekliyoruz ve #FF0000 diyerek kırmızı arkaplan olmasını istedim daha öncede belirttiğim gibi #FF0000 yerine kırmızı rengin ingilizce karşılığı olan red olarakte değer verebilirsiniz.

<font color=”FFFFFF”> Arkaplan Rengi Kırmızı Yazı Rengi Beyaz Olan Bir Uygulama</font> Burda ise daha önceki derslerde anlattığım basitçe yazı şekillendirme kodu yer almakta ve yazıya renk verdim.

Html Listeleme Etiketleri

Html sayfalarda arkadaşlar listeleme etiketleri ile otomatik numaralandırılan listeler oluşturmamız sağlar bu özellik microsoft word proğraındada vardır açarsnız listelemeyi siz satır atladıkça o nuara ekler başına onun bir versiyonuda bu html listelemeler.

  • Sıralı Listeler
  • Sırasız Listeler
  • Tanımlama Listeleri

Yukarda yaptığımda bir listeleme örneğidir arkadaşlar onları nokta değilde rakamda verebilirdim şimdi geçiyoruz listeleme etiketlerine.

  • Sıralı Listeler

Sıralı listeler arkadaşlar harflerden, rakamlardan ve roma rakamlardan oluşur yani bu 3 seçeneği kullanma hakkımız bulunmaktadır.

Numaralandırma şekli nasıl numaralandırma yapmasını istiyorsak <ol type=”…..”> etiketi ile belirlenir ve değer atanır.

Listeleyeceğimiz hemen numaranın yanında yer alacak yazımız ise örnek isimler diyelim <li> etiketleri arasında kalmalıdır.

Sıralı listeler Uygulaması

Not defterimizi açıyoruz arkadaşlar aşağıdaki kodları yazıp farklı kaydetten dosya adına siralilisteler.html olarak kaydedelim siz isimleri farklı kullanabilirisniz.

<html>
<head>
<title>Webmasteryolcu İle Web Tasarım Dersleri Ders6</title>
</head>
<body>
<ol type=”1″>
<li>Web Tasarım</li>
<li>Grafikerlik</li>
<li>Web Programlama</li>
</ol>

<br><br><br>

<ol type=”a”>
<li>Html Bilgisi</li>
<li>Grafik Bilgisi</li>
<li>Tasarım Bilgisi</li>
</ol>

</body>
</html>

Html Sıralı Listeler
Html Sıralı Listeler

Evet Arkadaşlar yukarda iki örnek yaptık biri rakamlar başlayan liste diğeri ise harflerden oluşan bir liste ile yapmış olduk şimdi ise sırasız listeleri ele alacağız.

Sırasız Listeler

Sırasız listelerde sıra listeler gibi kullanım açıısndan hemen hemen aynı sayılır arkadaşlar. Farklı yönleri sıralı listede kullanılan rakam, harf ve roma rakamı kullanılmamasıdır.

Sıralı listeleri nasıl başlatıyorduk <ol type=”…..”> sırasız listelerde ise farklı olarak <ul type=”…..”> yani ol yerine ul parametresi kullanılacak liste sonunda ol ve ul parametrelerini kapatmayı unutmayın.

Sırasız listelerde Seçenekler

  • Dicc: İçi Dolu Daire
  • Circle İçi Boş Daire
  • Square İçi Dolu Kare

Sırasız listelerde 3 seçenekten oluşuyor dedik ve yukarda değerleri verdik arkadaşlar artık kullanı seçimi size kalmış şimdi birde uygulama yapalım hep birlikte açıyoruz not defterimizi ve aşağıdaki kodları başlıyoruz yazmaya yaınca farklı kaydet diyerek dosya adı sirasizlisteler.html olarak kaydediyoruz.

<html>
<head>
<title>Webmasteryolcu İle Web Tasarım Dersleri Ders6</title>
</head>
<body>
<ul type=”disc”>
<li>Web Tasarım</li>
<li>Grafikerlik</li>
<li>Web Programlama</li>
</ul>

<br><br><br>

<ul type=”circle”>
<li>Html Bilgisi</li>
<li>Grafik Bilgisi</li>
<li>Tasarım Bilgisi</li>
</ul>

<br><br><br>

<ul type=”square”>
<li>Webmaster</li>
<li>Grafiker</li>
<li>Programcı</li>
</ul>
</body>
</html>

Html Sırasız Listeler
Html Sırasız Listeler

Yukardaki örnekleri hemen özetleyelim arkadaşlar ne yaptık

İlk örnek Disc kullandım  içi dolu daire şeklinde listeleme yaptım

İkince örnek Circle kullandım içi boş daire şeklinde listeleme yaptı

Üçüncü örnekte ise Square kullandım ve içi dolu kare şeklinde listeleme elde ettim değerli arkadaşlar.

Bugünkü dersimiz ve listele işlemleri bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimiz pazar günü olacak bir gün boş geçiyorum sizlerin sıkılmaması ve bol bol uygulama yapmanız için mutlaka devam edin arkadaşlar sonunda hem geleceğiniz hem hayatınızı değiştirecek imkanlar açacak bu dersler size.

Tüm Ders ve yazılarım istediğiniz legal sitelerde yayınlanabilir kaynak www.webmasteryolcu.com şeklinde belirtmek kaydı ile Allaha emanet olun.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

One comment

  1. hocam listeleri yanyana veya hepsini sağa koymak için napmamız lazım? p align denedim olmadı.teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir