Web Tasarım Dersleri Cellspacing ve CellPadding Kullanımı Ders 16

Merhaba arkadaşlar gazi Mustafa Kemal Atatürkün ölüm yıl dönümünde ona şükranlarımızı bir kez daha sunuyorum şuan esaret altında olmadan ve şuan kendimize geliştirme imkanı bulabiliyorsak bugünlere gelmemizi sağlayan şehit ve gazilerimiz sayesinde olduğu aşikardır Allah Razı olsun vatanımızın bugünlere gelmesinde emeği geçenlere şehitlerimizinde ruhları şad olsun

Geçelim dersimizi bu dersimizde son olarak tabloları ele alacaz tablo Cellspacing ve CellPadding uygulamasını görüp bir sonraki dersimiz artık web tasarım uygulamaları olacak öncelikle bir önceki dersimizi hatırlayalım inceleme imkanı bulamayan arkadaşlar için .

Bir Önceki Ders: Web Tasarım Dersleri Tablo Hücrelerini Birleştirme Ders 15

Cellspacing

Cellspacing etiketi arkadaşlar tablo içerisinde yer alan hücreler ve tablo kenarlığı arasındaki belirlemeye yarar Cellspacing değer olarak sadece pixel yönünden değer atanabilir.

Cellspacing Uygulaması

Aşağıdaki uygulamalarda ilk örnekteki tablo Cellspacing değeri 5 ve 2. örnek olarak Cellspacing 20 değeri verecem aradaki farkı anlamak için sizde aynı uygulamayı yapın arkadaşlar aşağıdaki kodları boş bir not defteri ile yazıp farklı kaydet diyerek dosya adı tabloyukseklik1.html olarak kaydedin.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Cellspacing Uygulaması Ders 16 </title>
</head>
<body>

<table border=”1″ cellspacing=”5″ bordercolor=”#FF0000″>
<tr align=”center”>
<td width=”100″>Ana Sayfa</td>
<td width=”100″>Hakkımızda</td>
<td width=”100″>Ürünler</td>
<td width=”100″>İletişim</td>
</tr>
</table>

</body>
</html>

Html Cellspacing Uygulaması 5 Piksel
Html Cellspacing Uygulaması 5 Piksel

2. Cellspacing Örneği

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Cellspacing Uygulaması Ders 16 </title>
</head>
<body>

<table border=”1″ cellspacing=”20″ bordercolor=”#FF0000″>
<tr align=”center”>
<td width=”100″>Ana Sayfa</td>
<td width=”100″>Hakkımızda</td>
<td width=”100″>Ürünler</td>
<td width=”100″>İletişim</td>
</tr>
</table>

</body>
</html>

Evet arkadaşlar örneğimizde ilkinde cellspacing değeri 5 verdik ve 2. örnek 20 verdik 2. örnekte hücrelerin tablo kenarlıklarından nasıl uzaklaştığı net görünmektedir buradaki işlem hücre ile gerçekleşti aşağıda anlatacağım işlemse sadece hücre içindeki verileri etkileyecek.

Cellpadding

Cellpadding etiketi arkadaşlar tablo hücreleri içinde yer alan yazı, resim türü içeriğimizin hücre kenarlıkları ile içeriğin arasındaki mesafeyi Cellpadding ile ayarlanabilir piksel cinsinden değer verebiliriz.

Cellpadding Uygulaması

Yukardaki gibi yine 2 örnek yapacam arkadaşlar değer olarak ilk örnekte 5 diğer örnekte 20 piksel vereceğim sizlerde not defterinizde uygulayıp deneyin.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Cellpadding Uygulaması Ders 16 </title>
<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=iso-8859-9″></head>
<body>

<table border=”1″ cellpadding=”5″ bordercolor=”#FF0000″>
<tr align=”center”>
<td width=”100″>Ana Sayfa</td>
<td width=”100″>Hakkımızda</td>
<td width=”100″>Ürünler</td>
<td width=”100″>İletişim</td>
</tr>
</table>

</body>
</html>

Cellpadding Uygulaması
Cellpadding Uygulaması

2. Örnek yukardaki örnekten tek farkı değerin 5ten 20ye çekilmesi

Cellpadding Uygulaması
Cellpadding Uygulaması

Evet arkadaşlar Cellpadding uygulamamızda değer arttıkça hücre içnde yer alan yazı veya resimler hücre kenarlıklarından uzaklaştığı görülmektedir.

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimiz ise artık proje uygulamaları olacak çerçeveler ile başlayacaz Allahın izniyle.

Derslerimi dilediğiniz yerde yayınlayabilir www.webmasteryolcu.com şeklinde kaynak belirterek

 

 

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

4 comments

  1. http://www.balikesirdursunbey.com/ bu sitede ana sayfa yok ana sayfa eklemem için admin panelinden nerey yapıştırmam lazım bu yazıyı teşekkürler

    • WEBMASTERYOLCU

      Şimdi hocam kullanmış olduğunuz sistem wordpress temalar her biri farklı kodlama yapısına sahiptir onedenle header.php sayfası kodlarını görmeden konuşmak zor

  2. header js php:bu kısım var bu kısımdan bahsadiyorsun heralde(bu kısımamı müdahele etmem gerekir,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir